Warto przeczytać

Podkłady poporodowe czy standardowe podpaski - które sprawdzą się w okresie połogu?

Przed Tobą ostatnie tygodnie ciąży? Przygotowujesz się do porodu? Bez względu na to, czy będziesz rodzić siłami natury, czy przez cięcie cesarskie, potrzebujesz artykułów higienicznych, które zapewnią Ci najwyższy komfort i higienę w połogu. Zastanawiasz się, czy musisz zaopatrzyć się w podkłady poporodowe, czy może jednak wystarczą zwykłe podpaski? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule! Zachęcamy do lektury!


Połóg - jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

Edukacja na temat ciąży czy na temat porodu jest dość rozbudowana i obszerna, jednak w dalszym ciągu niewiele mówi się o połogu. A okres ten jest bardzo trudny dla kobiety - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Trwa około sześciu tygodni, tak by wszystko powoli wróciło do równowagi. Jeśli poród był siłami natury, trzeba zadbać o krocze, natomiast jeśli było to cesarskie cięcie, wówczas konieczne jest chronienie rany na brzuchu, a później świeżej blizny. Hormony dalej szaleją, więc raz można płakać, by za chwilę się śmiać. Do tego piersi są obrzęknięte, produkują mleko i minie jakiś czas, aż laktacja się ustabilizuje.


Podczas połogu macica się kurczy i regeneruje, co często powoduje ból. Do tego się ona oczyszcza, więc mamy obfite krwawienia, zwane odchodami poporodowymi. Kluczowe jest wówczas zachowanie higieny, tak aby nie dopuścić do rozwoju bakterii czy infekcji. I tutaj bez podkładów poporodowych ani rusz.


Podkłady poporodowe - co to jest?

Podkłady poporodowe swoim wyglądem przypominają podpaski, ale są od nich znacznie dłuższe i szersze. Są również bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, więc w żadnym razie nie podrażnią skóry. Podkłady poporodowe wyróżniają się dużą chłonnością, zachowując przy tym wysoką przewiewność. 


Świetnie sprawdzają się pod siateczkowymi majtkami, które są zalecane do noszenia od razu po urodzeniu maluszka. Podkład poporodowy można wykorzystać także jako ochronę prześcieradła, leżąc bez bielizny na łóżku. Po co to robić? Wietrzenie krocza sprzyja szybszemu gojeniu się ran.


Podkłady poporodowe w aptece Nowa Farmacja są dostępne w różnych opakowaniach, zazwyczaj po 10 bądź 15 sztuk w każdym. Warto kupić co najmniej dwie paczki, bo nigdy nie ma pewności, jak intensywne będzie krwawienie.


Podkłady poporodowe czy standardowe podpaski - które wybrać?

Standardowe podpaski - czy to normal, czy night, ze skrzydełkami lub bez - nigdy nie będą miały takiej chłonności, jaka jest potrzebna w połogu. Tutaj mamy do czynienia nie tylko z krwawieniem, ale również ze skrzepami. Wszystko musi się przecież oczyścić, więc organizm robi co może, by dostosować się do nowej sytuacji i wrócić do równowagi. 


Dodatkowo podkłady poporodowe zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić najwyższy komfort noszenia nawet po trudnym porodzie siłami natury, gdy krocze było nacinane lub samo pękło. Podpaski są zazwyczaj cienkie, więc nie ochronią wrażliwej strefy. Bardzo ważne jest też to, że przez te sześć tygodni po porodzie nie wolno używać tamponów - nawet gdy krwawienie będzie słabsze. Niewskazane są również kąpiele i leżenie w wannie.


Jak widać, podkłady poporodowe to must have wyprawki do szpitala dla rodzącej mamy, jak i później w trakcie połogu. Doskonale wywiązują się ze swojego zadania, więc nic dziwnego, że są polecane przez położne, lekarzy i mamy, które już wcześniej rodziły. Nie czekaj zatem i zaopatrz się w kilka opakowań!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.