Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na XIV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, która odbędzie się w Szepietowie w dniach 23-24 czerwca 2007 roku. Wystawa jest największą imprezą tego rodzaju w regionie. W 2006 roku zwiedziło ją 70 tysięcy osób.
Przyjeżdżają na Wystawę do Szepietowa także licznie mieszkańcy miast. Są zafascynowani nowoczesnym rolnictwem i atmosferą wielkiego święta. W otoczeniu z jednej strony zabytkowego parku z pachnącą miodem pasieką PODR i urodzajnych pól z drugiej strony, znajdują w Szepietowie magiczną oazę spokoju i wiejskich klimatów. Dla zwiedzających koncertować będą zespoły: LASKOWIANKI, KOPLANIANKI i KLEKOCIAKI. Będzie eksponowana wystawa akwarel Stanisława Borzuchowskiego.
Uwagę rolników, choć także i mieszkańców miast przyciąga Wystawa Zwierząt oraz wyposażenia i obsługi rolnictwa. Tym razem weźmie w niej udział około 500 wystawców, reprezentujących producentów maszyn i urządzeń, środków do produkcji roślinnej i hodowli zwierząt, firm przetwórczych, finansowych, doradczych itd. Najliczniejszą grupę składającą się ze 119 wystawców będą stanowić hodowcy zwierząt i drobiu, którzy przywiozą 519 swoich najdorodniejszych okazów. Zdobywcom tytułu superchampiona zostaną wręczone puchary i statuetki żubra, godła promocyjnego Wojewody Podlaskiego. Prestiżową statuetkę WIGOR-a otrzymają właściciele zwierząt wyróżnionych tytułem championa.
O laur pierwszeństwa będzie walczyć 145 krów i jałówek ras mlecznych PHF czarno- i czerwono-białych. Ciekawostką będą krowy rasy zachowawczej białogrzbiete. W Szepietowie rolnicy będą mogli obejrzeć krowy mamki z cielętami i buhaje ras mięsnych Charolaise, Limousine, Hereford i Simental. Czworo hodowców przywiezie 31 sztuk tego bydła. Poza konkursem zostanie pokazana szkocka rasa highland, znana z długiego owłosienia, które chroni ją przed mrozami. Ma niewielkie wymagania pokarmowe i zjada wszelką roślinność dzikich łąk i nieużytków. Z racji na tak zróżnicowaną dietę jej mięso posiada wyjątkowe walory smakowe.
Zimnokrwiste klacze i ogiery, znane dawniej jako konie sokólskie zdominują zmagania 19 wystawców koni. Pojawi się 6 klaczy i 8 ogierów tej rasy. Będą wystawiane także klacze rasy szlachetnej półkrwi. Hodowcy owiec przywiozą 27 maciorek i 22 tryków, w tym polską owcę nizinną, białogłową owcę mięsną, suffolk, corriedale i wrzosówkę, znakomitą rasę zachowawczą. Popularyzacją tego działu hodowli będzie degustacja potraw z baraniny. Interesująco zapowiada się konkurs między 9 hodowcami trzody, którzy wystawią łącznie 24 loszki i knurki. Drobiarze zaprezentują 6 stad rodzicielskich kur i 3 stada gęsi, łącznie 45 sztuk ptactwa. Tradycyjnie poza konkursem wystąpią alpaki, kucyki, świnki wietnamskie, króliki, szynszyle, nutrie, pawie, drób i gołębie ozdobne, kanarki i inne drobne zwierzęta.
Wystawa jest jak szkło powiększające, przez które widać nowoczesne rolnictwo województwa podlaskiego. W tym powiększeniu widać także firmy zaopatrujące rolników w najnowsze maszyny, urządzenia i środki do produkcji. Tu znajdują chłonny rynek na swoje towary. W trakcie Wystawy zostanie rozstrzygnięty Konkurs „MASZYNA ROKU”.
Szepietowo przyciąga wielu krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Zapraszamy na nią rolników, przedsiębiorców, władze z sąsiednich województw oraz z przyległych rejonów Białorusi, Litwy i z Łotwy. Zwiedzający doceniają profesjonalizm organizacyjny zespołu PODR, dzięki czemu imprezy w Szepietowie wyróżniają się imponującą frekwencją rolników, rekordową ilością wystawców, atrakcyjnością wykładów i wspaniałą atmosferą. Szepietowo w tych dniach odwiedza większość hodowców, by obejrzeć wystawiane zwierzęta i stwierdzić, w jakim kierunku zmierza ich branża.
Dni z Doradztwem Rolniczym towarzyszące Wystawie inaugurują DNI POLA. Na polu doświadczalnym PODR są prowadzone doświadczenia w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Rolnicy będą mogli porównać efekty prób z 12 odmianami pszenicy ozimej i jarej, z 12 odmianami pszenżyta ozimego i 7 jarego oraz jęczmieniem jarym, którego posiano 12 odmian. Na polu doświadczalnym prowadzone są również poletka demonstracyjne z Sucrosorgiem 506. Roślina ta wzbudza ostatnio duże zainteresowanie wśród rolników ze względu na wysokie plony zielonej masy zasobnej w węglowodany oraz dużą odporność na suszę. Jest dobrym komponentem do zakiszania z zielonką kukurydzy. Ciekawostką jest poletko demonstracyjne z lnianką. Jest to roślina oleista, której nasiona zawierają około 33% tłuszczu. Rolnicy zainteresowani uprawą kukurydzy będą mogli obejrzeć bogatą kolekcję 86 odmian tej rośliny. Warto również obejrzeć poletko demonstracyjne z pszenicą orkisz. Prezentowany orkisz jest wyhodowany w SHR Strzelce. Jego pozytywną cechą jest dobre wymłacanie się (przy omłocie nasiona wypadają z kłosków). Zainteresowanie rolników orkiszem wynika z jego właściwości dietetycznych (leczniczych) oraz możliwości uprawy w warunkach ekstensywnych (gospodarstwach ekologicznych).
Jan Podziewski - PODR
Sobota 23.06.2007
Nowy ring
7.30 – 14.00 Wycena bydła, trzody chlewnej, koni, owiec i kóz, a także gęsi, indyków i kur
14.00 Uroczyste otwarcie Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
Wybór i prezentacja superchampionów Wystawy
15.30 Wręczenie nagród przez firmy i sponsorów
17.00 Aukcja jałowic hodowlanych
Sala konferencyjna w budynku głównym
12.00 „Program profilaktyki stanów zapalnych wymion u krów” – prof. dr hab. Edward Malinowski, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowego Instytutu Badawczego,
Odział w Bydgoszczy
13.00 „Wpływ składników mineralnych na zdrowie krów i jakość mleka”
Prof. dr hab. Mirosław Kleczkowski, Katedra Nauk Klinicznych SGGW w Warszawie,
kierownik Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Białymstoku
Niedziela 24.06.2007
Ołtarz polowy przed budynkiem zakładowym
9.00 Msza Święta Polowa
Nowy ring
10.10 Powitanie gości i wystąpienia okolicznościowe
10.20 Wręczenie odznaczeń państwowych
10.40 Prezentacja zwierząt – superchampionów, championów i wicechampionów oraz wręczenie
pucharów i nagród hodowcom
12.20 Konkurs „Młodzi hodowcy”
12.40 Zwiedzanie ekspozycji branżowych
13.00 Prezentacja zwycięzców konkursów „Hit Imprezy” i „Najatrakcyjniejsze Stoisko”
13.30 Losowanie głównej wygranej w loterii fantowej
15.00 Występy zespołów artystycznych
16.00 Oficjalne zamknięcie imprezy
Imprezy towarzyszące
· Ekspozycja lokalnych ras zwierząt
· Prezentacja uczestników konkursu Podlaska Agroliga 2007
· Promocja Mleka – konkurs i degustacja produktów mleczarskich
· „Baranina na zdrowie” – degustacja potraw
· Występy zespołów artystycznych
niedziela, 15 grudnia 2024
niedziela, 15 grudnia 2024
a ja jade na targi ze swoim chłopakiem juppi ale sie ciesze!!!!!