Wiadomości

  • 85 komentarzy
  • 22521 wyświetleń

Po 28 latach Wojsko Polskie wróci do Grajewa!

W dniu 19 listopada 2022 r. w Parku Solidarności zostało podpisane Porozumienie pomiędzy Miastem Grajewo, reprezentowanym przez Burmistrza Miasta Grajewo Dariusza Latarowskiego, a Skarbem Państwa, Ministerstwem Obrony Narodowej, reprezentowanym przez Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Porozumienie reguluje kwestię przekazania wojsku 24 ha miejskich gruntów, obecnie nieużytków, terenów leśnych i terenów zdegradowanych na potrzeby lokalizacji nowo tworzonej jednostki wojskowej w Grajewie.

 


"Ta jednostka, która powstanie niebawem w Grajewie, będzie wchodziła w skład nowej dywizji - Podlaskiej Dywizji WP, kolejnej dywizji sformowanej na wschodzie naszego kraju…" - powiedział Mariusza Błaszczaka Minister Obrony Narodowej podczas uroczystości podpisania porozumienia.

Zgodnie z zapowiedzią szefa MON w Grajewie będzie funkcjonować brygada zmotoryzowana wchodząca w skład Podlaskiej V Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego.


Przekazane działki położone są w południowej części Grajewa, pomiędzy linią kolejową, ulicą Elewatorską i granicą administracyjną miasta.
Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych, którą proponuje Burmistrz Miasta Grajewo pod budowę nowej jednostki wojskowej to 59,4243 ha. Teren obejmuje przekazane nieruchomości miasta Grajewo (22,8438 ha) oraz Skarbu Państwa – Lasów Państwowych (33,8493 ha) i ewentualnie nieruchomość stanowiącą własność prywatną (2,7312 ha). Poparcie dla tej propozycji i ogromne wsparcie w staraniach miasta o wybudowanie w Grajewie jednostki wojskowej wyraził  Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP.


Ministerstwu Obrony Narodowej zostały przekazane tereny w granicach administracyjnych miasta Grajewo, które w przeszłości były już wykorzystywane przez wojsko jako plac ćwiczeń. Przypomnijmy, że w naszym mieście funkcjonowała jednostka wojskowa. Niestety w 1994 roku doszło do jej likwidacji. Teraz miasto staje przed historyczną szansą na powrót  wojska w jego granice.


Obecność wojska to impuls do rozwoju lokalnej gospodarki, wielu nowych inwestycji, ale także kolejne miejsca pracy. Co najważniejsze, powrót wojska do Grajewa znacznie podniesie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta, regionu i całej Polski północno-wschodniej.

 


Podobne porozumienie z MON zostało także podpisane przez Starostwo Powiatowe, reprezentowane przez Waldemara Remfelda.

Powiat grajewski przekazał wojsku 12 ha ziemi w Wojewodzinie w gminie Grajewo. Tłem do podpisania Porozumienia był Piknik Militarny zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Podczas pikniku mieszkańcy Grajewa mogli zapoznać się z ofertą Wojska Polskiego i obejrzeć sprzęt wojskowy.

 

 

UM w Grajewie

Komentarze (85)

"Nowoczesne wojsko. Bezpieczna ojczyzna". Tak, tak bezpieczna ojczyzna? Pokazało to ostatnie zdarzenie z rakietą. Dopiero prezydent Stanów poinformował nas, o torze lotu rakiety. Nasi nie zauważyli. Gdzie są nasze radary, gdzie są wojska obrony powietrznej. Masakra, muskuły i przechwałki nie wystarczą, potrzebny jeszcze rozum....i sprzęt.

Andrzej, o tym rozumie, to do siebie pijesz?

Najgorsze, że zostaliśmy powiadomieni z dużym opóźnieniem. Wcześniej znajomi z USA nas poinformowali.

Trzy dni może byśmy się obronili. Taka sama sytuacja była przed atakiem Niemców na Polskę. Wszyscy sobie wmawiali, że Niemcy nie mają żadnej szansy, bo mamy sojusz z Anglią i Francją. Teraz też wszyscy by się zdziwili ile możemy się bronić. Nie wierzcie nawet w jedno słowo tym oszustom. Jak wróg zaatakuje to rządzący pierwszego dnia odlecą samolotami i zostawią wszystkich na pastę losu.

Brawo Władze Miasta Grajewo, chylę się nisko, teraz mogę starać się do Wojska !!!

W Łomży jednostka jest, w Kolnie już ręce zacierają i darowizny szykują, w Grajewie to samo tylko czekać na stan wojenny i Kaczyńskiego w ciemnych okularach. AMW będzie miało co sprzedawać jak im samorządy za darmochą w każdej mieścinie ziemię wciskają. Co do imprezy w parku solidarności zobaczymy czy tych alejek nie poniszczą jak wojsko wjedzie swoim sprzętem.

Dlaczego nikt nie zapytał się MIESZKAŃCÓW miasta, czy chcą mieć w Grajewie jednostkę wojskową???
W razie wojny i planowanych ataków, jeden punkt więcej do zniszczenia!!!

U nas zaczyna być propagandowo jak za sanacji przed wojną. Dziadek opowiadał jak to byliśmy zwarcie i zdolni nie oddać guzika.
Też odbywały się parady i pokazy ułańskie, a politycy zapewniali o sile i sojuszach. Jak doszło do co do czego to dziadek dostał stary karabin i amunicję na trzy dni. Później zero łączności ze sztabem, zero zaopatrzenia, zostało tylko dowództwo polowe i co ręce do góry. Wodze naczelne i polityki kuferki pod pachę i chodu na zachód.

w Kolnie? chyba imienia " Wolnych Strzelców Kurpiowskich"
a w Grajewie " ? "

Jestem bardzo zadowolony tą nowiną otworzy to nam możliwość zamiany pracy jak i rozwój naszego miasta ten co jest przeciwko temu niech spyta się ludzi którzy mają w swoim mieście jednostkę czy warto brawo będzie wybór a nie tylko Płyt bądź Mleczrnia

Bardzo duża szansa dla Grajewa. Inaczej ostatni gasi światło bo nic tu nie powstaje.

Zbudujmy własną bombę atomową.

poldek ty chyba w grajewie nie byles wojsko parkuje na parkingu za łaguną, idz dalej po amarene do żabki

Mieszkaniec, w kilka dni po wybuchu wojny wschodnia granica powinna być wzmocniona z gęsto ustawionymi radarami. Jednostki powinni być w stanie podwyższonej gotowości i przez 24 godz. na dobę obserwować niebo. Radary cywilne "widzą" każdy samolot. A tu wojskowi nie zauważyli rakiety? Byli już po służbie. Czy Polska jest bezpieczna? Turcy kilka lat temu zestrzelili rosyjski myśliwiec bo naruszył ich przestrzeń powietrzną. Oni nie zaspali. Naszych o zdarzeniu poinformował prezydent USA. Masakra.

Brawo rządzący -tylko dlaczego zaczyna się skomlenie tchórzy kto będzie nas bronił przed Orkami ruskimi ? /

moja prośba o zgodę między Remfeldem a Latarowskim i Zielińskim a Gwiazdowskim tak przeszkadza redakcji, że nie chce jej opublikować?

Porozumienie już jest, umowy brak i kasy na to też. W Polsce jak zawsze że w skrajności w skrajność. Jednostka wojskowa jest w Łomży, w Białymstoku to ile jednostek wojskowych potrzeba w województwie? Zresztą można zagospodarować byłą jednostkę w Osowcu.

Dobrze że będzie wojsko, miejsca pracy i bezpieczeństwo w razie
czego. Do Andrzeja: rakieta leciała nad Polską 3 sekundy, nie ma jeszcze takiej techniki żeby ją zestrzelić w dodatku strzał w kierunku obcego państwa.Amerykanie cały czas monitorują z satelity, dlatego wiedzą, również to co wydarzyło się w Smoleńsku.

Oddawaliśmy ziemię kościołowi, teraz wojsku. Jeszcze 15 i 16 emerytura. Będzie dobrze.

Wszystkim malkontentom przypomnę, że każda jednostka wojskowa potrzebuje pracowników cywilnych. I to co najmniej kilkudziesięciu. A to będą super solidne miejsca pracy.

Andrzej, daruj już sobie te polityczne wypociny niemające nic wspólnego z prawdą. Piszesz bzdury, porównujesz rzeczy nieporównywalne, generalnie nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz

A jednostkę będzie ochraniać firma ochrony?

/ Sama lokalizacja dla mnie nie przeszkadza mam w pobliżu działke i odsprzedam jak będzie trzeba.

Są jakieś ustalenia co do lokalizacji garnizonu i rodzaju broni?
Wszystko trzeba zbudować od zera, po starych koszarach śladu nie ma.

Witam porozumienie podpisał również Starosta Grajewski więc taka informacja też powinna być zamieszczona, a tym bardziej, że jest to artykuł w aktualnościach. Pozdrawiam

Może będą miejsca pracy?

A jaki to rozwój Grajewa na kolejne dziesięciolecia? Niby w jaki sposób powstanie jednostki ma się do tego przyczynić? Gdyby tak było to nikt by nie likwidował jednostki która już tu była.
Płynie Wisła płynie po polskiej krainie, po polskiej krainie,
I do póki płynie Polska nie zaginie...

Bardzo się cieszę ,będę mógł służyć na miejscu.

Ot i taka strefa ekonomiczna.

Na obecny czas brygada WP ma liczyć 4 bataliony piechoty zmotoryzowanej wiec z jednostkami wsparcia jest to ok 4 tys żołnierzy. Sporo jak na Grajewo i powiat który liczy ok 45 tys mieszkańców.

W Kolnie powstanie marynarka konna

propaganda jak przed 2 wś a w razie czego błaszczak i inni oszuści juz mają przygotowane samoloty do ucieczki wille w innych krajach a Ty głupi Polaku i walcz za tych chazarskich oszustów .... ogłoszą wojne .... lecz nikt na nią nie przyjdzie

Jak czytam komentarze coniektore to zastanawiam się czy to prowokacja czy to kolaboracja czy głupota Oby nigdy nie wróciły czasy tuska i likwidacji wszystkiego bo nic się nie opłaca

Restauraracja sanacji w pełnej krasie. Mnóstwo deklaracji, zapewnień, puszenia się i machania szabelką. Zamiast deklarować tworzenie nowych jednostek należy zreformować strukturę Polskiej Armii. Należy opracować strategie odbudowy nowoczesnej armii. Kupować sprzęt i uzbrojenie nie na zasadzie łapu capu tylko mądrze i zgodnie z założoną strategią.

Za komuny grajewska jednostka wojskowa miała mało wspólnego z bronią, to była firma budowlana udająca wojsko, darmowa siła robocza, latem ładowali się ze sprzętem na pociąg i jechali budować gdzieś w Polsce drogi i mosty, mieli maszyny spycharki, ładowarki, równiarki, wyposażenie jak firma budowlana, tyle że pomalowane w kolory ochronne.
Ciężko chłopaki pracowały, robili sporo dobrego.

Zalew , na forum ,znawców i politycznych pieniaczy.Prawda jest taka że potrzeba było ,po ominięciu Grajewa trasy S8 ,jakiegoś impulsu rozwoju i taki właśnie nastąpił . Grajewo staje przed szansą na duży skok naprzód . Powstanie nowoczesna Jednostka Wojskowa doskonale wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt .Do jej obsługi potrzeba wysokiej klasy fachowców ,to są etaty pensje itp itd... Przedsiębiorcy wiedzą z czym się to wiąże..laikom i dyletantom nie będę tłumaczyć, nic to nie da. krótko mówiąc Grajewo bardzo dużo zyska.

Dziękujemy Panu Posłowi Gwiazdowskiemu i Staroście Remfeldowi oby tak dalej Panowie dzięki wam region dużo zyskuje oby tak dalej

Mimi gdzie ty jesteś w kosmosie

Jan W-jeden coś mądrego napisał.

Jan W. Już 6 czas się obudzić.

A może w miejsce koszar strefa ekonomiczna z firmami dla ludzi a nie czołgami , które zadłużą kolejne pokolenia

Jak zwykle, nie ma to jak beztroskie wydawnictwo nie swoich pieniędzy. nie potrafiło zbudować obwodnicy, którą dałoby się włączyć w drogę ekspresową, a teraz chce stworzyć jednostkę wojskową beż żadnego sensu, gdzie rzut kamieniem dalej mamy od dawna gotowy obiekt w postaci Osowca. /

Mam skromną nadzieję że tym razem się zrealizuje dziesiątki ludzi będzie miało pracę.

Hawk kto ma budować obwodnicę lub jednostkę wojskową? Burmistrz starosta? To zadania państwa prowokatorze

Nie będzie żadnej jednostki, pic przedwyborczy, typowe pisowskie oszustwo, nie związane z problemami Polakow

Dlaczego wczorajszy mój komentarz został usunięty widać e-grajewo jak tvp wstyd i żenada

Do ssos - ale tak wogole wiesz, że my już mamy taką strefę?Tylko widzisz to nie jest tak ,że taka strefa powstaje od razu z firmami.Takie firmy muszą chcieć się tu wybudować.A my nie mamy nic co wyróżniałoby nas spośród wielu innych stref w naszym województwie.

Kiedyś na fali byli duchowni, to im radni w Polsce oddawali działki samorządowe za symboliczne kwoty. Teraz większym poparciem i zaufaniem społecznym cieszy się wojsko i to ono dostaje ziemie i to na tle wojska teraz chcą się fotografować politycy. Nawet nie próbują zadowolić obu grup na raz np. ogłaszając przetargi na mobilne ołtarze. Politycy muszą mieć zmysł niczym surfer, by złapać falę popularności, która ich poniesie.

Sos masz strefę, nie ma firm zainteresowanych

Dobrze, trochę trzeba się wzmocnić a miastu to też pomoże

K........ Jak zwykle wszystkim coś nie pasuje coś się nie podoba i to są grajewiacy. Ciemnogród i d.... Blada

Jan W. Osowiec ma jednostkę może 200 lat i bardzo mocno rozwinął się. Dziura zabita dechami. Tak, tak w Grajewie będzie inaczej. Jedno będzie lepsze - będzie więcej panien z brzuchem.

Kolejny wydatek państwa który zadłuży Nas POLAKÓW. Ciekawe czy jakiś wałek poszedł na ziemię przekazywaną wojsku? Obecne władze są tak kreatywne w zarządzaniu, że nie potrafią przyciągnąć inwestorów na strefę ekonomiczną, tylko potrafią wydawać budżetowe (tzn. nasze) pieniądze. Jedyne co potrafią to pozowanie do zdjęć i trąbić o wielkich sukcesach które później okazują się wielką porażką. A wy zwykli ludzie bijcie brawo politykom bo oni wiedzą jak was oszukać i wyd.mać. jestem pewien że nic z tego dobrego nie wyjdzie.

Czy nie uważacie że to propaganda wyborcza żebyście wszyscy na pis głosowali? W Mieruciach pewnie powstanie jednostka łodzi podwodnych, a w Toczyłowie stocznia produkująca lotniskowce. Musicie wiedzieć. Że wojsko to wydatek a nie zysk. Inflacja w górę. Zadłużajmy dalej państwo. I tak już ono nie jest nasze, tylko korporacji.

Do Mimi, zastanów się co piszesz, jakoś do dziś nie jestem przekonany do Twojej odpowiedzi, ale osoby wymienione przez Ciebie szkodzą Grajewu, niech w dalszym ciągu jak ludzie mówią zajmują się rzekomą likwidują terenu szkoły w Wojewodzinie na jednostkę. Tylko co władze powiatu powiedzą tym wszystkim dzieciom, które tam się uczą.

Do oni Oni
co powie dzieciom i nauczycielom pracownikom administracji? Przykro nam od 1 września nie ma dla was pracy? Wystarczy spojrzeć na stronę szkoły bardzo młoda kadra nauczycielska tam jest.

Co ma szkoła do jednostki

do Mimi , a za co to my niby mamy dziękować dla starosty i posła G , za to że zamierza zlikwidować szkołę w wojewodzinie ?

Na 80 ha jednostka wojskowa??? Baza logistyczna ok. Chyba nikt z piszących nie służył w wojsku - w jednostkach liniowych! Etaty - kilkanaście.

A kto tą szkołę likwiduje puknij się jeszcze nie słyszałem żeby w ostatnim czasie jakieś szkoły likwidowali walnie ktoś głupotę a reszta sie zastanawia poco to ciesz się że coś robią widziałeś drogi w powiecie jak wyglądają parki tylko budować dla sztybli

Prawda jest taka że zielinski tu przyjeżdża i co sie da blokuje i zabiera do suwałk tak jak via baltice z ełku do knyszyna my nawet obwodnicy nie mamy a on ciągnie do swojego miasta czyli suwałk dla swoich jest dobry a unas niema żadnego interesu/

Jednostkę wojskową raz dwa chcą budować i można ,a gdzie dworzec ,dalej nic.

po co Grajewu jednostka ?? pożytku z tego nie ma tylko długi

Niech Pan burmistrz zajmie się ludźmi którzy nie mają na chleb ludzie popatrzcie co się dzieje wokół was jak was nabierają jesteśmy najbardziej biednym województwem naprawdę zacznijcie myśleć wiem że zaraz e grajewo to wykasuje brak słów

Krótkowzroczne są te zachwyty powołaniem jednostki. Gdyby myślenie nie było sterowane tv - samodzielnie myślący człek nie chce jednostki, nie chce wojny, nie chce związanych z tym profitów, nie chce stracić życia swojego, ani swoich bliskich. Człowiek myślący chce żyć w pokoju i spokoju. Dopóki będą zachwyceni rzekomym tzw. patriotyzmem, dopóty będą trwały wojny i będą ginęli ludzie.

Czy na pewno damy radę przerwać rządy PiSu?

Może coś wytłumaczę tak od siebie dla tych którzy myślą że myślą... Jeśli chodzi o sama jednostkę to istniala u nas w trakcie zimnej wojny i nic się nie wydarzyło a mogło. Dziś czasy są naprawdę różne ale warto myśleć co się oglądać i czyta i mieć własny punkt widzenia. Najlepiej skoorydynowany z własnym mózgiem. . Jeśli chodzi o tzw wojska Macierwicza czyli mój WOT to powiem państwu w prosty sposób.. Ja umiem zachować się w warunkach bojowych.. Strzelam 10/10, prYgotowuje się nad do walki partyzanckiej. Robimy często naprawdę dużą robotę i często wiele godzinu. Tu nikogo nikt nie zmusza. Komentarze różnego typu świadczą tylko i wyłącznie o ich autorach, nie o nas. Macierwicza bie lubię jak większości polityków ale lubię czuć się bezpiecznie jak każdy więc we własnej inicjatywie po zasadniczej jestem w wocie. Co kto mówi, pisze . Leje na to. Zweryfikuje to czas.... A najlepiej oby nie..

Co za bzdury ludzie piszą nikt nie likwiduje szkoły.....

Do Anna niby nikt nie likwiduje a tereny które wskazał starosta to są właśnie między innymi tereny szkoły

Adela ale co w przypadku ,gdy ktoś Ciebie atakuje .Co wtedy robi człowiek, jak to piszesz myślący, który nie chce wojny i chce żyć w spokoju.

Szkoła zostanie może tylko zające uciekną ale las przy płytach zostanie napewno wycięty

To w końcu gdzie będzie wojsko GRAJEWO czy WOJEWODZIN

Czarnuch jakie rządy proponujesz?

Grajewo las wojewodzin gołe pole

Do Żołnierz WOT: Zgadzam się z Tobą, że ,,Komentarze różnego typu świadczą tylko i wyłącznie o ich autorach", więc skąd u Ciebie tyle pogardy do tych, których masz bronić - ,,...dla tych którzy myślą że myślą." Teraz w WOT tak szkolą? Mnie i ja uczyłem żołnierzy szacunku do każdego człowieka!

Ponieważ z ami i ja krucho. Wojska grajewskie będą ćwiczyć, ustnie bum. Bum. Bum.

Szkoła to była jest i będzie A co z lasem oddzielającym miasto od płyt

Do Czytelnik - ciekawy czlowiek z ciebie, chcesz zyc w wolnym kraju chowajac sie za plecami innych.

Z ta Jednostka Wojskowa to blef wyborczy. Jak juz sie pisze ze postanie to napewno jej nie badzie. To tak jak z dworcem kolejowym, byl czynny dworzec to byla jednostka. Przestal funkcjonowac to nie ma jednostki. Marzenia zolnierzykow w piaskownicy i swiatecznych przebierancow.

Czytelnik ma rację las rośnie długo

A moze by tak znacjonalizowac kilka blokow na Falewicza i przekazac wojsku?

A co wspolnego ma dworzec z jednostka ? Dwie zupełnie inne historie .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.