niedziela, 1 października 2023

Warto przeczytać

Pluskwa - mały owad, duży problem!

Na początek warto rozprawić się z mitem: obecność pluskiew w pomieszczeniu nie wynika wcale z zaniedbań higienicznych! Niektórzy bowiem wstydzą się przyznać, że zagnieździły się u nich pluskwy z obawy przed posądzeniem o bałaganiarstwo. Tymczasem ten stawonóg wręcz lubi czyste powierzchnie, po których łatwiej jest mu się przemieszczać. Skąd wobec tego biorą się pluskwy?

 

Pomaga im dobrobyt!

Pluskwa sama z siebie nie przejawia zamiłowania do wędrówek. Nie służy temu jej budowa ciała. Ale bardzo chętnie korzysta z „podwózki”. A więc – paradoksalnie – im jesteśmy bogatszym społeczeństwem, czyli dużo podróżujemy (korzystając z hoteli), kolekcjonujemy antyki (w tym stare meble), tym bardziej ułatwiamy życie pluskwom. A już w szczególności narażone są hotele, pensjonaty i tym podobne obiekty, gdzie zachodzi duża rotacja przebywających ludzi. Pluskwę można łatwo przywieźć w walizce. Czy jedna pluskwa to już problem? Jedna samica potrafi złożyć do 500 jaj, więc to chyba wystarczy za cały komentarz. Likwidacja pluskiew w mieszkaniu, domu, czy innym obiekcie powinna być przeprowadzona niezwłocznie, tuż po zaobserwowaniu pierwszego osobnika.


Co grozi człowiekowi?

Pluskwa jest niewielka - ma przeważnie ok. 5 mm długości. Nie ma dowodów, że może przenosić jakieś groźne choroby na człowieka. Jest jednak pasożytem, żywiącym się krwią ssaków. Po jej ugryzieniu pozostają swędzące krostki. Jest więc dość uciążliwym lokatorem, tym bardziej, że z jednej pluskwy bardzo szybko robi się plaga. Jak się jej pozbyć? Zwalczanie pluskiew: Białystok, Ostrołęka i okolica - skutecznie i profesjonalnie!


Zapraszamy do kontaktu


ABC Insekt Białystok
ul. M.C. Skłodowskiej 3, 15-904 Białystok
e-mail: bialystok@abcinsekt.pl
tel. +48 664 769 061

ABC Insekt Ostrołęka
ul. Mazowiecka 8, 07-410 Ostrołęka
e-mail: ostroleka@abcinsekt.pl
tel. +48 888 388 605

https://abcinsekt.pl/

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.