wtorek, 10 września 2024

Warto przeczytać

Platforma ArcGIS dostępna dla każdego

Łatwy dostęp do cyfrowych map czy możliwość posiadania mobilnych urządzeń z odbiornikami GPS sprawiła, że społeczeństwu przestało to wystarczać. Jak to zazwyczaj bywa, im więcej mamy tym jeszcze więcej chcemy. Wiele ludzi zapragnęło mieć możliwość wykorzystania dostępnej informacji przestrzennej do realizacji codziennych zadań i prowadzenia prywatnych badań naukowych, gdyż do tej pory nie zawsze ową możliwość mieli, a jeśli już takowa była to nie pozwalała realizować zadań w takim stopniu, w jakim moglibyśmy sobie tego życzyć. By ułatwić niektórym pracę platforma ArcGIS postanowiła wypełnić niszę na rynku dostarczając ludziom wygodnych mechanizmów pracy z przestrzenią.
 

Jak to działa?

System wyróżnia jasność i prostota. Całość tworzą wygodne elementy, które zostały w pełni dostosowane do wymagań stawianych przez odbiorców. Elementy te składają się na spójny system informacji geograficznej.

Sercem systemu jest portal służący do zarządzania całym systemem, wszystkimi jego użytkownikami, dostępnymi danymi i produktami informacyjnymi. W ramach portalu określa się liczbę realnych użytkowników, czyli ilość kont zabezpieczonych loginem i hasłem, które dają dostęp do systemu wybranym osobom.

Warto również wspomnieć, że portal służy także do łączenia ze sobą różnych źródeł danych, zarówno tych prywatnych, jak i tych pochodzących z zewnątrz. Przykładem mogą być mapy podkładowe i ortofotomapy, które można wykorzystać do pokazania własnych danych tematycznych, wtedy dwie pierwsze mapy będą stanowić tło.


Dla kogo?

Głównym powodem stworzenia systemu GIS było ułatwienie pracy ludziom pracujących na wielu różnych stanowiskach, których praca opiera się na ewidencji wszelkiego rodzaju zasobów. Kreowano go z myślą o daniu możliwości współpracy wielu różnych działów, współdzielenia danych czy prezentacji map szerszemu gronu odbiorców. System miał za zadanie także umożliwiać współpracę w instytucji oraz poza nią. Postawione założenia zostały w pełni zrealizowane, dzięki czemu teraz możemy cieszyć się swobodnym dostępem do nowoczesnego systemu informacji geograficznej.

Jeśli chcielibyśmy wymieniać dziedziny, w jakich system doskonale się sprawdził to na pierwszych miejscach z całą pewnością uplasowałaby się geodezja i urbanistyka. Z systemu równie często co urbaniści i geodeci korzystają także wszelkiego rodzaju konstruktorzy, którym bardzo ułatwia on codzienne obowiązki.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.