Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 11566 wyświetleń

Plaga pijanych kierowców

Pijani kierowcy to wciąż plaga podlaskich dróg. Poważnym uszkodzeniem trzech aut zakończyła się wczoraj kolizja, do której doszło w centrum Suwałk. Tuż po godzinie 13 przed jednym ze skrzyżowań na ul. Utrata zatrzymało się audi, którego kierowca oczekiwał na zmianę świateł. Tuż za nim ustawiło się następne audi. Kierowca kolejnego nadjeżdżającego auta nie zdążył wyhamować i jego rozpędzony opel wpadł na stojący przed nim samochód. Ten z kolei pchnięty siłą uderzenia uszkodził poprzedzające go auto. Żaden z kierowców nie odniósł obrażeń ciała i w rezultacie zdarzenia uszkodzone zostały jedynie samochody. Gdy interweniujący na miejscu zdarzenia policjanci sprawdzili trzeźwość uczestników kolizji okazało się, że tylko kierowca "środkowego", najbardziej uszkodzonego pojazdu nie spożywał wcześniej alkoholu. Dwaj pozostali byli pijani. Alkomat  wykazał, że 56-letni kierowca pierwszego w kolejce audi ma w wydychanym powietrzu ponad 2,8 promila alkoholu, zaś u podróżującego oplem 29-letniego sprawcy kolizji urządzenie wykazało prawie 1,2 promila alkoholu. Wszystkie uczestniczące w zdarzeniu pojazdy ze względu na uszkodzenia zostały odholowane na parking, zaś sprawca kolizji trafił do policyjnej izby zatrzymań. Za swój wyczyn odpowie przed sądem.
Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa uczestników ruchu szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze oraz zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Przyczyną wielu zdarzeń, do których bardzo często dochodzi w tym okresie jest również "najechanie" na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego - czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia - odstępu od innego, jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy "dojeżdżaniu" do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania. Lekceważenie tych zasad i przepisów ruchu drogowego oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu wsparte w niektórych wypadkach tzw. cichym społecznym przyzwoleniem to niemal gotowy przepis na drogową tragedię. Dlatego apelujemy do kierowców o trzeźwość, odpowiedzialność i zdrowy rozsądek.
W ciągu 10 miesięcy tego roku podlascy policjanci zatrzymali 5.934 nietrzeźwych kierowców. W tym samym okresie nietrzeźwi kierowcy spowodowali 82 wypadki drogowe, w których 15 osób zginęło, a 108 zostało rannych.

podinsp. Andrzej Baranowski

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (5)

zabierac im samochody i do szkoly AA posylac ich a po ukonczeniu 6 miesiecznego kursu za odpowiednia oplata dopiero im te auta oddawac inaczej sie nie naucza i bedzie dalej niebezpiecznie a nikt nie chcial by stracic zycia przez pijanego kierowce

nie powinno byc zmiłuj się dla pijaków, sami niech się rozwalają, ale przypadkowych pechowców, którzy pojawili się na ich drodze , po prostu szkoda, TĘPIĆ DRANI!!!

W takim tempie zabierane sa prawa jazdy , ze niedlugo to chyba beda jezdzic bez tego uprawnienia

Ahmet nie tak dawno sam musiałeś nieżle pociągać choć jeszcze do tego AA

pijany kierowca nie jest zły tyko zawodzą syndromy madrosci

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.