Warto przeczytać

PIT 2022 - do kiedy należy go rozliczyć i z jakich ulg można skorzystać?

Rozliczenie deklaracji podatkowej to nie tylko przykry obowiązek, ale także możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg, jak na przykład ulga na internet, ubezpieczenie zdrowotne, a także różnego rodzaju odliczenia na dzieci. Czym dokładnie jest ulga na dziecko i jak działa? Komu ulga przysługuje i na jakich zasadach? Czy dotyczy ona tylko pierwszej pociechy, czy możemy odliczyć środki za każde kolejne dziecko? Jak wyglądają widełki dla ulgi na dzieci?


1. PIT 2022 - kto musi go wypełnić?
2. PIT 2022 - do kiedy należy go złożyć?
3. Kto może skorzystać z tytułu ulgi i jakie ulgi są najkorzystniejsze?
4. Ulga na dziecko - komu przysługuje?
5. Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?


PIT 2022 - kto musi go wypełnić?

Deklaracja podatkowa PIT obowiązuje każdą osobę, która w określonym roku podatkowym uzyskała przychody z pracy lub innych źródeł, jak na przykład wynajem nieruchomości czy dzierżawa gruntu. Najpopularniejszym rodzajem formularzy jest PIT 37, który dotyczy osób rozliczających się ze względu na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Poza podatkami wypełniając PIT możemy również przekazać 1% na dowolną organizację charytatywną, skorzystać z wielu dostępnych ulg - o ile odliczenie ulgi nam przysługuje - a także uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli faktycznie przelaliśmy w roku zbyt dużo na konto fiskusa.


PIT 2022 - do kiedy należy go złożyć?

Każdy numer deklaracji podatkowej ma inne warunki jej składania i rozliczania. W przypadku PIT 37 2022 ostatecznym terminem przesłania dokumentów do Urzędu Skarbowego jest 2 maja 2023. Dzieje się tak, ponieważ dzień 30 kwietnia przypada w niedzielę. Jeżeli nie dopilnujemy rozliczenia w czasie, musimy liczyć się z karą, jaką nałoży na nas fiskus. Dodatkowo będziemy zobowiązani do wyjaśnienia, dlaczego się spóźniliśmy, a także wyrażenia tak zwanego czynnego żalu. W przypadku, gdy zapłaciliśmy zbyt mało w zaliczkach na podatek w ciągu roku, do ostatniego dnia terminu rozliczenia jesteśmy także zobowiązani uiścić wynikającą z PIT niedopłatę.


Kto może skorzystać z tytułu ulgi i jakie ulgi są najkorzystniejsze?

Istnieje wiele różnych ulg, z których możemy skorzystać podczas rocznego rozliczenia. Niektóre z nich są dostępne tylko dla określonych numerów deklaracji, podczas gdy inne mogą być wykorzystywane niezależnie od dokumentu, jaki nam przypada. Aby mieć możliwość odliczenia ulgi musimy spełnić warunki, jakie są wymagane zgodnie z ustawą. Do najpopularniejszych ulg możemy zaliczyć ulgę na internet, ulgę dla młodych, zwolnienie dla nierezydentów, ulgę za termomodernizację czy też obsługę IKZE. Zwolnieniami szczególnymi jest ulga dla krwiodawców i dawców osocza, a także ze względu na darowiznę związaną z COVID-19. Powszechnym wykorzystaniem cieszy się także ulga na dziecko  (www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/ulga-prorodzinna), zwolnienie 4+ oraz inne opcje, z których mogą skorzystać rodziny z dziećmi.


Ulga na dziecko - komu przysługuje?

Z ulgi na dziecko, podobnie jak każdej innej, możemy skorzystać po spełnieniu określonych warunków. Co więcej, możemy ją nie tylko odliczyć, ale także skorzystać ze zwrotu w formie gotówkowej lub na konto za jej niewykorzystanie - pod warunkiem, że nie użyliśmy jej ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie. Aby skorzystać z ulgi musimy rozliczać się przy pomocy PIT 36 lub PIT 37, co obejmuje większość podatników w kraju. Ulga na dziecko nie posiada limitu - możemy je wykorzystać na każde dziecko, zarówno to pierwsze, jak i drugie czy trzecie. Jeżeli nasze pociechy spełniają określone wymogi, możemy wybrać między innymi:

odliczenie 92,67 zł miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie) w formie ulgi prorodzinnej za wychowywanie jednego dziecka, jeżeli nasz łączny dochód nie przekracza 112 tysięcy złotych. W przypadku rodzin nie będących małżeństwem jest to 56 tysięcy zł. Taka sama kwota obowiązuje również na drugie dziecko;
166,67 zł lub 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko;
225,00 zł lub 2700,00 zł rocznie za czwarte i kolejne dzieci.
Co ważne, ulga na dziecko nie ogranicza się do czasu, gdy uzyskają one wiek dorosły. Przy uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły lub na studia możemy korzystać z niej aż do czasu, czy nasz potomek ukończy 25 lat. Nie może on jednak w tym czasie uzyskiwać przychodu samodzielnie.


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Pierwszym warunkiem skorzystania opiekunów prawnych dziecka z ulgi jest to, aby rozliczać się przy pomocy PIT 36 lub PIT 37. Jeżeli spełniamy ten warunek, kolejnym kryterium są wcześniej wymienione widełki dochodów. Jeżeli zarabiamy zbyt mało, by móc odliczyć ulgę, możemy wnieść do urzędu o zwrot za jej niewykorzystanie. W sytuacji, gdy nasze dzieci skończyły już 18 lat, ale się uczą, aby móc uzyskać ulgę za nie, nie mogą one samodzielnie uzyskiwać przychodu.

Wypełniając deklarację podatkową istotne jest również to, aby nie popełniać błędów. Inaczej może się okazać, że ulga prorodzinna nie zostanie nam poprawnie odliczona. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że temat ten dotyczy także rodziców zastępczych pozostających opiekunami oraz innych prawnych opiekunów, których zadaniem jest pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.