Warto przeczytać

Pielęgnacja akwarium

Akwarium może stanowić nieszablonową ozdobę domu lub mieszkania. Wnętrze każdego z nich jest inne, co sprawia, że jest to unikatowa, niepowtarzalna dekoracja. Należy pamiętać, że w jego wnętrzu znajdują się żywe organizmy potrzebujące odpowiedniej opieki. Podpowiadamy, jak dbać o domowe akwarium.


Regularna pielęgnacja akwarium


Nie można zapominać, że niektóre zabiegi pielęgnacyjne dotyczące akwariów muszą być wykonywane każdego dnia. Najoczywistszym z nich jest systematyczne karmienie rybek. W zależności od gatunku będą potrzebowały dostaw jedzenia raz lub dwa razy dziennie. Doskonałym miejscem na zakup zbilansowanej karmy dla ryb jest sprawdzony sklep akwarystyczny (np. plantica.pl). Warto pamiętać, że zbyt duża ilość pokarmu będzie pozostawała w wodzie lub osiądzie na dnie. W wyniku takich obserwacji łatwo dostosować porcję do potrzeb rybek. Kolejna kwestia to odpowiednia filtracja, w tym celu powinno się wykorzystywać funkcjonalny zestaw co2. Jest to urządzenie, które stosowane z napowietrzaczem gwarantuje odpowiednią czystość i przejrzystość wody w akwarium. Filtry akwariowe powinny być kontrolowane każdego dnia, taka przezorność pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Ponadto trzeba pamiętać o systematycznym kontrolowaniu temperatury wody, która musi być dostosowana do potrzeb fauny i flory znajdującej się w zbiorniku wodnym.


Cotygodniowe zabiegi pielęgnacyjne


Niektóre zabiegi pielęgnacyjne wokół akwarium należy wykonywać mniej więcej raz w tygodniu. Jednym z nich jest oczyszczanie dna zbiornika. Jest to zabieg konieczny nawet w przypadku posiadania glonojadów. Na dnie zbiornika znajdują się martwe rośliny akwariowe, odchody rybek oraz resztki pokarmów, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tego małego ekosystemu. W tym celu warto zainwestować w profesjonalny odmulacz do akwarium. Jest to niedrogi i łatwe w użytkowaniu urządzenie, a dobrym miejsce do jego nabycia jest sklep akwarystyczny online. Następny zabieg pielęgnacyjny to regularna, częściowa wymiana wody. Według większości specjalistów powinno się wymieniać nie więcej niż 20% całkowitej zawartości zbiornika. W przypadku starszy ekosystemów o większej równowadze biologiczne wodę można wymieniać co dwa lub trzy tygodnie. Kolejna kwestia to usuwanie glonów, można tego dokonać stosując specjalistyczne preparaty do oczka wodnego i akwarium. Zbyt duża liczba glonów jest nieestetyczna, powoduje zasłonięcie innych roślin i dekoracji znajdujących się w zbiorniku. Poza omawianymi czynności należy pamiętać o około cotygodniowym czyszczeniu filtra.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.