Jak wskazuje nazwa, piec jednofunkcyjny służy tylko jednej rzeczy, w tym przypadku ? wyłącznie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Kotły jednofunkcyjne nie mają wbudowanego wymiennika ciepła, służącego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Dlatego nie mogą samodzielnie podnosić temperatury wody, za ich pomocą ogrzewa się jedynie budynki.
Kocioł jednofunkcyjny staje się bardziej funkcjonalny w połączeniu z zewnętrznym podgrzewaczem wody użytkowej. Dzięki niemu można niemal bez ograniczeń korzystać z ciepłej wody, od razu po odkręceniu kranu. Wadą kotła jednofunkcyjnego z osobnym zasobnikiem są duże gabaryty. Takie kotły często umieszcza się w osobnej kotłowni.
Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem najlepiej jest stosować w domach z rozbudowaną instalacją wodną (więcej punktów poboru wody). Sprawdzą się w budynkach wyposażonych w co najmniej dwie łazienki, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.
Jak wskazuje nazwa, dwufunkcyjny piec gazowy łączy funkcje dwóch urządzeń:
Woda w kotle dwufunkcyjnym jest podgrzewana w sposób przepływowy. Proces podnoszenia temperatury wody rozpoczyna się więc dopiero po odkręceniu kurka. Ciepła woda użytkowa nie jest nigdzie magazynowana, dlatego piec dwufunkcyjny należy umieścić w pobliżu łazienki. Kluczowym parametrem jest moc kotła ? zwykle wynosi od 21 do 28 kW. Od tego zależą szerokość strumienia i temperatura ciepłej wody.
Kotły dwufunkcyjne są przeznaczone do niewielkich domów, wyposażonych tylko w jedną łazienkę i kuchnię. W takich budynkach zwykle nie ma miejsca na osobną kotłownię. Piece dwufunkcyjne nie sprawdzą się więc w instalacjach z dużą liczbą punktów poboru ciepłej wody. Będzie się to bowiem wiązać z niższą temperaturą i dużymi stratami wody.
Decyzja o wyborze kotła - jednofunkcyjnego lub dwufunkcyjnego - musi być podjęta indywidualnie. Mimo iż oba urządzenia służą do ogrzewania pomieszczeń, występują między nimi zasadnicze różnice. Kupno pieca należy więc poprzedzić pytaniem: w jakim celu będzie wykorzystywany kocioł?
Skoro kocioł jednofunkcyjny zasila wyłącznie instalację c.o., wraz z nim trzeba będzie zainstalować oddzielny wymiennik do c.w.u. Dwufunkcyjny piec gazowy łączy obie funkcje, zajmuje mniej miejsca i jest tańszy w zakupie oraz montażu. Jednak podgrzewa wodę dopiero po odkręceniu kranu. Osobom, które mieszkają w mniejszych domach z jedną łazienką, może spokojnie wystarczyć kocioł dwufunkcyjny. Dla tych, którzy mogą pochwalić się większym metrażem i dwoma łazienkami, najwygodniejszą opcją będzie kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem.
Widać wyraźnie, że między kotłami gazowymi występują duże różnice. Dotyczą one także ceny, jednak to nie ona powinna być decydującym czynnikiem. Kotły dwufunkcyjne są tańsze, aczkolwiek najważniejsze, aby piec gazowy odpowiadał potrzebom użytkowników i był dopasowany do warunków technicznych, panujących w danym budynku.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)