poniedziałek, 30 stycznia 2023

Warto przeczytać

Piec gazowy jednofunkcyjny a dwufunkcyjny - różnice

Choć w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy cena gazu mocno wzrosła, ogrzewanie budynków błękitnym paliwem nadal ma wielu zwolenników. Szczególnie że spalanie gazu emituje do atmosfery mniejszą ilość zanieczyszczeń niż węgla czy drewna. Jeżeli ktoś decyduje się na ogrzewanie gazowe, powinien przede wszystkim wybrać odpowiedniego rodzaju kocioł. Dzielą się one m.in. na piece gazowe jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Obydwa rodzaje kotłów mają wady i zalety. Występują między nimi także zasadnicze różnice.


Charakterystyka kotłów jednofunkcyjnych

Jak wskazuje nazwa, piec jednofunkcyjny służy tylko jednej rzeczy, w tym przypadku ? wyłącznie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Kotły jednofunkcyjne nie mają wbudowanego wymiennika ciepła, służącego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Dlatego nie mogą samodzielnie podnosić temperatury wody, za ich pomocą ogrzewa się jedynie budynki.

Kocioł jednofunkcyjny staje się bardziej funkcjonalny w połączeniu z zewnętrznym podgrzewaczem wody użytkowej. Dzięki niemu można niemal bez ograniczeń korzystać z ciepłej wody, od razu po odkręceniu kranu. Wadą kotła jednofunkcyjnego z osobnym zasobnikiem są duże gabaryty. Takie kotły często umieszcza się w osobnej kotłowni.

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem najlepiej jest stosować w domach z rozbudowaną instalacją wodną (więcej punktów poboru wody). Sprawdzą się w budynkach wyposażonych w co najmniej dwie łazienki, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.


Zalety kotłów jednofunkcyjnych

 • idealnie nadają się do domów z rozbudowaną instalacją;
 • zapewniają stabilną temperaturę wody;
 • szybko ją podgrzewają;
 • mogą podgrzać dużą ilość c.w.u.


Wady kotłów jednofunkcyjnych

 • muszą być zintegrowane z wymiennikiem dla c.w.u.;
 • zajmują więcej miejsca;
 • są droższe w zakupie, więcej kosztuje także ich montaż.

 

Charakterystyka kotłów dwufunkcyjnych

Jak wskazuje nazwa, dwufunkcyjny piec gazowy łączy funkcje dwóch urządzeń:

 • kotła do ogrzewania pomieszczeń;
 • zasobnika do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
   

Woda w kotle dwufunkcyjnym jest podgrzewana w sposób przepływowy. Proces podnoszenia temperatury wody rozpoczyna się więc dopiero po odkręceniu kurka. Ciepła woda użytkowa nie jest nigdzie magazynowana, dlatego piec dwufunkcyjny należy umieścić w pobliżu łazienki. Kluczowym parametrem jest moc kotła ? zwykle wynosi od 21 do 28 kW. Od tego zależą szerokość strumienia i temperatura ciepłej wody.

Kotły dwufunkcyjne są przeznaczone do niewielkich domów, wyposażonych tylko w jedną łazienkę i kuchnię. W takich budynkach zwykle nie ma miejsca na osobną kotłownię. Piece dwufunkcyjne nie sprawdzą się więc w instalacjach z dużą liczbą punktów poboru ciepłej wody. Będzie się to bowiem wiązać z niższą temperaturą i dużymi stratami wody.


Zalety kotłów dwufunkcyjnych

 • zajmują niewiele miejsca (możliwość montażu w łazience);
 • są uniwersalne (służą do ogrzewania budynku i podgrzewania c.w.u.);
 • są tańsze;
 • generują mniejsze straty energii (podgrzewanie wody tylko w momencie poboru).
   

Wady kotłów dwufunkcyjnych

 • nie zapewniają możliwości magazynowania c.w.u.;
 • wymuszają większe zużycie wody (należy spuścić nieco wody, zanim zostanie ogrzana);
 • montuje się je maksymalnie 10 m od punktu poboru wody (im większa odległość, tym dłużej trzeba czekać na ciepłą wodę);
 • gorzej ogrzewają wodę pobieraną z wielu źródeł.


Jaki kocioł wybrać - piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Decyzja o wyborze kotła - jednofunkcyjnego lub dwufunkcyjnego - musi być podjęta indywidualnie. Mimo iż oba urządzenia służą do ogrzewania pomieszczeń, występują między nimi zasadnicze różnice. Kupno pieca należy więc poprzedzić pytaniem: w jakim celu będzie wykorzystywany kocioł?

Skoro kocioł jednofunkcyjny zasila wyłącznie instalację c.o., wraz z nim trzeba będzie zainstalować oddzielny wymiennik do c.w.u. Dwufunkcyjny piec gazowy łączy obie funkcje, zajmuje mniej miejsca i jest tańszy w zakupie oraz montażu. Jednak podgrzewa wodę dopiero po odkręceniu kranu. Osobom, które mieszkają w mniejszych domach z jedną łazienką, może spokojnie wystarczyć kocioł dwufunkcyjny. Dla tych, którzy mogą pochwalić się większym metrażem i dwoma łazienkami, najwygodniejszą opcją będzie kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem.

Widać wyraźnie, że między kotłami gazowymi występują duże różnice. Dotyczą one także ceny, jednak to nie ona powinna być decydującym czynnikiem. Kotły dwufunkcyjne są tańsze, aczkolwiek najważniejsze, aby piec gazowy odpowiadał potrzebom użytkowników i był dopasowany do warunków technicznych, panujących w danym budynku.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.