Papryka ostra anaheim chili znajduje szerokie zastosowanie w kuchni i jest uważana za jedną z najbardziej lubianych ostrych papryk. Do spożycia nadają się zarówno czerwone, dojrzałe papryczki, jak i jeszcze nie do końca dojrzałe, bo zielone owoce. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie tej odmiany papryki?
Papryka ostra anaheim chili to popularna odmiana papryki - rośliny wchodzącej w skład rodziny psiankowatych (do tej rodziny należą także pomidory, ziemniaki, bakłażany czy tytoń). Uprawy tej odmiany papryki zapoczątkowano w Ameryce Południowej. Z czasem jednak uprawa zaczęła się rozprzestrzeniać. Plantację papryki ostrej założono w XX wieku w miejscowości Anaheim (stąd nazwa odmiany) w USA. Owoce tej odmiany mają kształt stożków o długości od 15 do nawet 25 centymetrów i 5 centymetrów szerokości. Jeżeli chodzi o termin dojrzewania – jest to odmiana średnio wczesna. Papryka anaheim znajduje szerokie zastosowanie w kuchni ze względu na swój przyjemny słodko-ostry smak. Papryka wywodzi się z regionów o bardzo ciepłym klimacie, co sprawia, że w Polsce można ją uprawiać wyłącznie z rozsady. Ostra papryka zawiera duże ilości witamin i minerałów, karotenoidy, a także kapsaicynę, która jest odpowiedzialna za jej ostry smak.
Decydując się na uprawę papryki w przydomowym ogrodzie musimy mieć na uwadze, że roślina ta nie posiada odporności na mróz. Sadzi się ją zazwyczaj wczesną wiosną do pojemników (muszą się one znajdować w szklarni lub mieszkaniu). Najdorodniejsze sadzonki przesadza się do gruntu, gdy zniknie ryzyko przymrozków (w Polsce jest to zazwyczaj druga połowa maja).
Jeżeli zdecydujemy się na uprawę papryki w gruncie, musimy zapewnić jej stanowisko dobrze nasłonecznione, ciepłe, i osłonięte od silnych podmuchów wiatrów. Roślina nie utrzyma ciężkich owoców, dlatego należy uprawiać ją przy podporach.
Gleba dla papryki powinna być przepuszczalna, zasobna w składniki odżywcze, próchnicza, stale umiarkowanie wilgotna.
Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby przed posadzeniem moczyć nasiona w wodzie nawet przez 24 godziny (w ten sposób możemy przyspieszyć ich kiełkowanie).
Dobrą praktyką jest sadzeniem papryki w pierwszym roku po oborniku. Pamiętajmy, że sadzonki będą się intensywnie rozrastać – dlatego bardzo ważne jest, żeby sadzić je w większych odległościach od siebie.
Papryka ostra anaheim chili potrzebuje wilgotnego podłoża, dlatego bardzo ważne jest, żeby podlewać ją regularnie (zapominanie o nawadnianiu może negatywnie wpływać na jej walory smakowe). Paprykę podlewamy tuż przy korzeniach (uważamy na to, żeby nie polewać wodą łodyg, owoców i liści).
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także nawożenie. W tym celu należy używać specjalnych nawozów przeznaczonych do warzyw (mogą to być zarówno nawozy w płynie, jak i nawozy granulowane).
Nasiona papryki ostrej anaheim chili można obecnie kupić w dobrze wyposażonych, stacjonarnych lub internetowych sklepach ogrodniczych. Doświadczeni ogrodnicy wybierają najczęściej nasiona z oferty renomowanych, sprawdzonych, polskich producentów. Firmy, które działają na polskim rynku od wielu lat i cieszą się dobrymi opiniami pozyskują nasiona wyłącznie z kontrolowanych, ekologicznych upraw. Sadząc takie nasiona mamy gwarancję uzyskania zdrowej i dorodnej papryki. Koniecznie pamiętajmy, żeby sadzić tylko te nasiona, które posiadają aktualny termin przydatności (po jego upływie ich zdolność do kiełkowania zaczyna spadać).
wtorek, 12 listopada 2024
sobota, 9 listopada 2024
Komentarze (0)