Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 2704 wyświetleń

Palenie śmieci i używanie kopciuchów pozostaje bezkarne

Przeprowadzone w 167 gminach obserwacje wskazują, że czynnikiem najbardziej ograniczającym produkcję smogu jest obecność straży gminnej, która działa jedynie w co piątej z nich.

 

Jak wynika z raportu, w gminach bez straży aż 77 proc. stwierdzonych wykroczeń w postaci spalania odpadów lub naruszania przepisów uchwały antysmogowej nie kończy się nałożeniem kary, jaką jest mandat lub kara w sądzie. W 2021 roku ukarane zostało średnio jedno gospodarstwo domowe na gminę.

 

Inaczej jest w gminach, w których funkcjonuje straż: w 70 proc. przypadków wystawiany jest mandat, a sprawa kierowana jest do sądu w 5 proc. interwencji.

 

Różnią się również wysokości mandatów - w gminach posiadających straż ich wartość wynosi średnio 195 zł, w gminach bez straży 160 zł. Wystawiane mandaty są bardzo niskie, biorąc pod uwagę to, że mandat karny za spalanie odpadów lub nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej może wynosić maksymalnie 500 zł.

 

Obecność straży ma znaczny wpływ na działania kontrolne. W gminach bez straży na jednego upoważnionego do kontroli urzędnika przypada niemal 1000 domów, podczas gdy w gminach ze strażą jest to 300 domów.

 

Ponadto, w większości gmin kontrole prowadzone są jedynie w godzinach pracy urzędu. Oznacza to, że nie są prowadzone wieczorem, gdy wiele osób dopiero zaczyna palić w piecu lub kotle.

 

 

 

 

https://samorzad.pap.pl/

Komentarze (14)

gminy gminami a co dzieje sie w grajewie-o tym cisza-

A czym tu sie dziwić że ludzie palą czym popadnie jak ich po prostu nie jest stać na opał a będzie jeszcze gorzej

Węgiel po 3tys/T to co myślicie ? A to dopiero początek drożyzny. Będzie jeszcze gorzej, bo ludzi nie stać na normalny opał!

Ogrzewamy dom drzewem i weglem i tez leci czasem wiekszy dym a smieci nie spalam.gdyz potem bylby problem z czyszczeniem komina a to nie jest takie hup ziup.by wskoczyc i wyczyscic.Wynajecie kogos do czyszczenia komina to tez niezly wydatek.wiec palenie byle czym nie oplaca sie.20-30 lat wstecz tez palilismy weglem i drewnem i nikt nie zwracal uwagi jak dymia nasze kominy.Teraz to modny temat

Jolka masz całkowitą racje i bedą wszystkim palić bo nie jest już stać ot to taka rzeczywistość.

Ludzie palic pic nie zalowac bieda musi pofolgowac.

Cieplownia,Zaklady Plyt Wiorowych Mleczarnia,itp poruszmy temat przeglondow wymiany filtrow itp.Kto je wykonuje te male kopciuchy nie maja szans sie przebic .

Jolka! Z całym szacunkiem do Twojego podejścia, ale tylko mam grubą uwagę. Palono tym 10, 15, 20, 25,30 itd. lat temu. Niektórzy palą tym pokoleniowo. To nie jest bieda, to podejście "ludzkie". Rzucanie śmieci i odpadów na pobocza dróg, na chodniki, na trawniki, komuś pod nos to z biedy. To jest to samo. To nie bieda, tylko głupota i to tępa.

Będę palił starymi oponami i butami i nic mi nie zrobicie. Daj mi węgiel po 600 jak było kiedyś to będę palił węglem. Do czego to doszło, że tona węgla jest droższa od mojej wypłaty?

Nasze wladze na kopciuchow nie reaguja wcale , co dzieje sie w Wekendy ! gdzie jest nasza ochrona Srodowiska! wieczorem po godzinach pracy urzednokow nie mpza otworzyc okna a mieszkam blisko domow prywatnych.Urzednicy zadbajcie o te nasze srodowisko naprawde warto.!

A gdzie mój komentarz??

"Uzywanie kopciuchow pozostaje bezkarne" rownie dobrze mogliscie napisac: ogrzewanie domow pozostaje bezkarne.

A straż wiejska będzie ?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.