Warto przeczytać

Paintball vs. Airsoft - najważniejsze różnice

Paintball i airsoft to dwa popularne sporty strzeleckie, w których uczestnicy rywalizują ze sobą o zwycięstwo. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się do siebie podobne, występują między nimi istotne różnice, które sprawiają, że zarówno paintball, jak i airsoft, nie są sportem dla każdego. Jeśli więc zastanawiacie się, na jakie rozgrywki się wybrać, to powinniście najpierw zapoznać się z charakterystyką tych dwóch gier terenowych.


Sprzęt paintballowy a airsoftowy

Pierwszą i najbardziej zauważalną różnicą między paintballem a airsoftem jest wykorzystywana „broń” - oczywiście nie jest to broń palna, tylko specjalne markety i repliki airsoft. W paintballu każdy uczestnik posiada zasilany sprężonym powietrzem marker. W airsofcie gracze używają replik broni, które wyglądają i działają podobnie jak prawdziwa broń. Bardzo ważny jest realizm, dlatego korzysta się z replik karabinów, pistoletów czy strzelb, które wyposażone są w napędy sprężynowe, gazowe lub elektryczne.

Różni się też amunicja. W paintballu używa się wykonanych z żelatyny kulek, które wypełnione są farbą. Podczas trafienia przeciwnika kulki pękają i dzięki temu wiemy, że został pokonany. Amunicja airsoftowa to natomiast o wiele mniejsze kulki (kaliber 6 mm), wykonane z tworzywa sztucznego lub materiałów biodegradowalnych. Są one też o wiele lżejsze. W obu przypadkach, dostępne kulki są na tyle bezpieczne, że można nimi strzelać do innych ludzi, ale na wyraźne określonym terenie gry i z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa.


Zasady gry w airsofcie i paintballu

W strzelankach airsoftowych ważne są realistyczne działania i wrażenia. Odwzorowuje się często prawdziwe walki i wykorzystuje militarne taktyki, a gra polega na symulowaniu scenariuszy wojskowych lub policyjnych. Może trwać kilka godzin lub nawet cały weekend. W paintballu rozgrywki są zazwyczaj krótsze i często polegają jedynie na pokonaniu przeciwnej drużyny.

Zasady bezpieczeństwa w airsofcie i paintballu różnią się jedynie w niektórych elementach. W obu sportach konieczna jest balistyczna ochrona oczu, ale w paintballu dodatkowo wymagana jest też maska chroniąca twarz i głowę. Kulki paintballowe brudzą mocno ubranie, więc z reguły nosi się specjalne kombinezony. W ASG wielu graczy korzysta z wojskowego czy taktycznego wyposażenia, takiego jak kamizelki, hełmy czy odzież militarna, ale równie dobrze do gry wystarczą nam jedynie wygodne buty, zwykłe koszulki i spodnie.


Co wybrać: paintball czy airsoft?

Airsoft to sport dla tych osób, które pasjonują się bronią palną lub wojskiem i chcą sprawdzić swoją taktyczną wiedzę w praktyce. Jeśli się w niego zaangażujemy, to będzie od nas wymagał czasu, inwestycji, a także podjęcia wielu istotnych decyzji dotyczących np. sprzętu. Paintball to bardziej dynamiczny sport drużynowy, do którego łatwiej przystąpić, bo wykorzystywane w nim markery nie są tak bardzo zróżnicowane jak repliki ASG. Może też stanowić rozrywkę, które poświęcamy się raz na jakiś czas. W airsofcie jesteśmy natomiast częścią drużyny, więc oczekiwania bywają dużo większe.

 

poniedziałek, 22 maja 2023

Dlaczego warto wybrać metalowe regały?

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.