sobota, 4 lutego 2023

Kultura i rozrywka

Otwarcie muralu w Grajewie

Nowo powstały mural patriotyczny w Grajewie upamiętnia akcję wyzwolenia miasta przez oddziały Armii Krajowej z nocy z 8 na 9 maja 1945 r. W jej wyniku żołnierze Podziemia Niepodległościowego rozbroili budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, ratując przy tym kilkudziesięciu więźniów politycznych oraz oswobodzili miasto. To wydarzenie pozostaje wciąż niedostatecznie znane i upamiętnione w przestrzeni publicznej, co z pewnością zmieni powstanie muralu.

 

Odsłonięcie dzieła odbyło się dziś, w piątek 25.11.2022 r. Malowidło znajduje się na ścianie budynku przy ul. Piłsudskiego 26 w Grajewie, należącego do Zgromadzenia zakonnego Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Grajewie, które użyczyły powierzchni na ekspozycję muralu. W konferencji prasowej udział wziął Sekretarz Stanu w KPRM i jednocześnie poseł z okręgu podlaskiego Adam Andruszkiewicz, który był inicjatorem powstania muralu. Głos zabrał także burmistrz miasta Dariusz Latarowski. Obaj Panowie podkreślali edukacyjny charakter muralu, który symbolicznie przedstawia przebieg wydarzeń (wyjście żołnierzy z lasu pod miastem i opanowanie budynku PUBP, odwzorowanego w autentycznym kształcie na muralu). Na ścianie uwieczniono także wizerunek zasłużonych Bohaterów Armii Krajowej na ziemi grajewskiej – Jana Tabortowskiego ps. Bruzda oraz Stanisława Marchewkę ps. Ryba. Ich wizerunek powinien podnieść poziom rozpoznawalności dowódców AK w regionie.

 

Następnie w szkole podstawowej nr 1 w Grajewie odbyło się spotkanie historyczne dla uczniów, które poprowadził dr Tomasz Dudziński. Opowiadał o przebiegu II WŚ na ziemii grajewskiej oraz samej akcji wyzwolenia miasta. Jesteśmy przekonani, że lekcja zaznajomiła uczniów z tymi wydarzeniami i podniosła poziom ich wiedzy historycznej.

 

 

"Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja 2022 Wolność po polsku."

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.