Sport

Otwarcie hali sportowej

Otwarcie obiektu sportowego w Szczuczynie

    Zgodnie z planem dobiegła końca, trwająca od 16 listopada 2008 r., budowa Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Nadstawnej w Szczuczynie.
W sobotę 27 listopada 2010 r. dokonano jej uroczystego otwarcia i przekazania do użytku dla Publicznego Gimnazjum.
  

   Po przemówieniu dyrektora szkoły Pani mgr Ewy Gromadzkiej-Białous, ks. Jerzy Śleszyński przeprowadził ceremonię poświęcenia hali. Następnie burmistrz inż. Waldemar Szczesny powitał zaproszonych gości i przybyłą publiczność.
Uroczystość, swoją obecnością zaszczycili: 1.Kazimierz Gwiazdowski- poseł na Sejm RP, 2.Mieczysław Bagiński- Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, 3. Waldemar Remfeld- zastępca burmistrza Grajewa, 4. Jerzy Śleszyński- ks. proboszcz Parafii Szczuczyn, 5. Jacek Piorunek- Członek Zarządu Woj. Podlaskiego, 6. Przedstawiciele regionalnych mediów, 7. Dyrektorzy szkół zaprzyjaźnionych, 8. Bogusław Łępicki- Przewodniczący Rady Rodziców, 9. Nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracyjno-obsługowi PG w Szczuczynie i inni.
Przemówienia wygłosili: K. Gwiazdowski, J. Piorunek, Mieczysław Bagiński i B. Łępicki.
Burmistrz Waldemar Szczesny podziękował wszystkich, którzy pomagali w budowie hali i przekazał listy dziękczynne dla: Kazimierza Gwiazdowskiego, Kazimierza Galińskiego, Waldemara Filipkowskiego, J. Piorunka i Marii Łepkowskiej.
  
   Kierownictwo dalszej części uroczystości przejęła młodzież gimnazjalna. W pogodnym nastroju konferansjera, rozpoczęto parafrazą wiersza ujętą w słowach: ”Na tej łące nic nie było (…).”, chciałoby się dodać: … oprócz pragnień lśniącej rosy, tych, co w miejscu tym widzieli zdrowie młodych i sukcesy.
Po krótkiej historii szkoły i hali swoją zwinność zaprezentowała czwórka tancerzy.
Następna zapowiedź ucznia Maćka Worosilaka, z właściwą formą i dykcją przy wzmocnionym przekazie usłużnej fonii, zachęciła do wysłuchania pieśni: „Odkryjemy miłość nieznaną”, w wykonaniu uczennicy kl. Ic, Aleksandry Milanowskiej z Bzur. Burzliwe oklaski, były potwierdzeniem objawienia się nowej gwiazdy w Szczuczynie, którą natura hojnie obdarzyła pełną gamą wdzięku i talentu. Po udanych elementach akrobatycznych, w kolejnym oczarowaniu, publiczność wysłuchała zachwycającego śpiewu uczennicy kl. IIa, Oli Jasińskiej ze Szczuczyna.
Kiedy na sali pokazały się znane dwie pary tancerzy, wszystko było jasne! To jeszcze nie zawodowcy, ale wspaniale tańczący uczniowie P.G.: Joanna Markowska, Adriana Zańko, Artur Kryszczyński i Rafał Szczech. Na sali królował ruch, linia i barwa. Po nich znów były słowa mądre i śpiewane.
Uczennica gimnazjum kl. IB, Elżbieta Nagiel ze Szczuczyna, w niesamowitej piosence: „Och życie, kocham cię nad życie”, ze wzruszeniem nakłaniała słuchaczy do radosnego trwania, dając dźwięcznym, miłym głosem przykład: „(…), a ja się rzucam z nadzieją nową na budzący się dzień”. A w duecie wokalnym, podczas brzmienia profesjonalnego sopranu, przekazanego przez Panią Martę Kozicką - nauczyciela muzyki P.G. i członka chóru „Kontrapunkt” w Ełku, z uczennicą E. Nagiel, odczuwało się, że muzyka i śpiew łagodzą obyczaje, dlatego są bardzo ważnymi elementami życia.
Tego dnia, odbyły się również pierwsze pokazy, przed publicznością, sprawności sportowej młodzieży gimnazjalnej.
   W czasie, kiedy Pani Dyrektor E. Gromadzka-Białous kończyła dobrze przygotowaną i z wdziękiem prowadzoną część oficjalną uroczystości, młodzież w dalszej części hali przygotowywała się do gry w piłkę siatkową.

   Rzeczywiście, to czym gości powitała młodzież gimnazjalna, potwierdza, że hala, dzięki której młodzież mieć będzie wyzwolone możliwości rozwoju, nie była błędem planowania i jest wizytówką Szczuczyna.

Słowo o hali sportowo-widowiskowej
     Głównym użytkownikiem obiektu jest Publiczne Gimnazjum w Szczuczynie przy ul. Plac Tysiąclecia 15 z możliwością korzystania z niej przez całą gminę.
Po Hali Sportowej, użytkowanej przez Miejski Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 2, hala gimnazjum jest drugim obiektem sportowym, podobnego typu, na terenie miasta. W kompleksie sportowym tego miasta, znajdują się boiska „Orlika” przy Zespole Szkół, przekazane do użytku 8 listopada 2010 r.
Hala przy gimnazjum jest obiektem budowanym w/g współczesnej myśli architektonicznej pod względem zastosowanych materiałów, wielofunkcyjnego przeznaczenia i odpowiedniej dla pilnych potrzeb środowiska. Była też oczekiwana przez nauczycieli i młodzież, od chwili powstania gimnazjum w 1999 roku.
Teren, na którym jest zbudowana, przeznaczony był na boisko sportowe. Do czasu budowy hali porastały go dorodne łopiany i chaszcze.
    Choć dotychczas, nauczyciele realizowali program w trudnych warunkach szkolnego holu lub wprost na kostce brukowej przed budynkiem albo na Stadionie Miejskim, to mimo wszystko odnosili w sporcie zauważalne sukcesy. Zapewne w nowym budynku, w warunkach przekraczających wymogi standardu, wzrosną nie tylko wyniki sportowe, ale i zdrowotność młodzieży.
 
Hala jest zespolona z budynkiem szkolnym, na wysokości 4,5 m nad powierzchnią ul. Nastawnej, łącznikiem wspartym na czterech filarach. W części sportowej jest obiektem parterowym, a w części zaplecza trzy kondygnacyjnym. W skład obiektu wchodzą: sala sportowa, zewnętrzna bieżnia czterotorowa, boisko, postój na samochody. Na arenie sportowej hali mieszczą się boiska do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Na balkonie umieszczono 170 foteli, oprócz nich jest dużo miejsc stojących.
Sportowcy mają do dyspozycji wyodrębnione pomieszczenia oraz szatnie, łazienki i toalety. Obiekt i teren otaczający dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są nimi podjazdy, szatnie i sanitariaty.
W budynku znajdują się pomieszczenia niezbędne do prowadzenia zawodów: pokój dla nauczycieli lub sędziów, pokój pomocy medycznej, magazyn sprzętu sportowego i inne.
   Nowoczesny obiekt przystosowany jest nie tylko do użytku szkolnego, ale także do imprez masowych, jak: koncerty, wystawy, zabawy, etc. W porównaniu z innymi budowami, hala zapewnia właściwości akustyczne.
Podstawowe dane cyfrowe
- powierzchnia zabudowana hali wynosi 1.285,00m²,
- powierzchnia użytkowa stanowi ……..1.489,07 m²,
- kubatura zajmuje ……………………10.625,60 m³,
- wymiary obiektu: dł. 53,12 m, szer. 24,29 m, wys. 9,13 m.
Dobudowany łącznik
- pow. zabudowana 57,22 m²,
- pow. użytkowa… 44,72 m²,
- kubatura……… 500,73 m³.

Całkowity koszt budowy wyniósł prawie 4 mln zł, w tym środki gminy wyniosły 2,8 mln zł, a Ministerstwo Sportu przeznaczyło 1.150.000 zł.
Otwarcie hali odbyło się po dokonaniu odbioru i otrzymaniu pozwolenia z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Grajewie i Sanepidu po wcześniejszym przeglądzie Straży Pożarnej.
Usunięto wykryte usterki i ustalono, że boiska zewnętrzne zostaną dokończone wiosną 2011 r.
 
Nauczyciele, rodzice i społeczeństwo życzą dla młodzieży olimpijskich wyników i zdrowego ducha w zdrowym ciele.

 

GALERIA ZDJĘĆ (67)                                                                     Tekst i foto.: Stanisław Orłowski ‘2010

Budowa hali sportowo-widowiskowej w Szczuczynie 2009-09-01

Kolejna hala w powiecie 2009-04-25

 

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.