Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 2282 wyświetleń

Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od osób podających się za pracowników ZUS. Oszuści proszą  o podanie danych potrzebnych do wypłaty środków z subkonta. W ten sposób chcą wyłudzić informacje, które mogą posłużyć im np. do kradzieży lub zaciągnięcia kredytu.

 


- Chociaż schemat i sposób działania zmienia się, cel przestępców jest ten sam – wyłudzenie pieniędzy bądź pozyskanie danych, jak również hasła do konta bankowego i do portali społecznościowych. Tym razem jest podobnie, po oszustwach „na wnuczka” czy na „czternastą emeryturę” kolejną metodą naciągaczy jest zachęta do pozyskania „pieniędzy z subkonta”  – uprzedza Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 


Do niektórych placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaczęli zgłaszać się klienci, którzy odebrali telefon od osoby podszywającej się za pracownika ZUS. Oszuści proszą o podanie danych identyfikacyjnych niezbędnych do wypłaty środków z subkonta. Prawdopodobnie ich celem jest wyłudzenie informacji, które mogą później posłużyć np. kradzieży lub zaciągnięciu kredytu.

 


Należy uważać także na maile, których adresatem jest rzekomo ZUS. Może być w nich informacja o błędnie naliczonych składkach i prośba o skorygowanie wpłaty. Takie wiadomości mogą zawierać wirusy, dlatego należy je niezwłocznie usunąć i poinformować 
o tym policję. Pod żadnym pozorem nie wpłacajmy pieniędzy. 


- Przez ostatni miesiąc ZUS prowadzi szeroką kampanię informacyjną skierowaną do płatników składek. Niektórzy z nich, zwłaszcza Ci, którzy zgłaszają do ubezpieczenia do 5 osób mogą odebrać telefon lub otrzymać maila z prośbą o założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jednak podczas rozmowy jak i w korespondencji są podane jedynie  informacje ogólne w zakresie obowiązku i sposobu zakładania takiego profilu. Kontakt elektroniczny z naszymi klientami odbywa się wyłącznie w sytuacji, gdy posiadają  już profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyrazili zgodę na taką drogę komunikacji z naszej strony. Ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówi Katarzyna Krupicka. 

 


Jeśli rozmówca lub adresat maila wzbudzi nasze wątpliwości możemy go zweryfikować 
w najbliższej placówce ZUS bądź telefonicznie poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

 

Komentarze (1)

numery z których przychodzą jakieś linki lub prośby o dopłatę, zapłatę czy zakup od razu blokuje i mam święty spokój

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.