poniedziałek, 26 lutego 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9894 wyświetleń

Orędzie Noworoczne

Szanowni Państwo!

Grajewianie, Goście, wszyscy, którzy znaleźli czas, aby dzielić się ze mną na tym portalu swoimi uwagami, Gospodarze e-grajewo - w ten przedświąteczny czas przyjmijcie najlepsze życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oby był obliczalny!
Pozwólcie też, że podzielę się z Wami kilkoma osobistymi refleksjami, które mogą dać zaczyn do naszych kolejnych dyskusji, ale już w przyszłym roku.

Mijający rok uznaję za udany. Kończy on się również bardzo dobrym akcentem, gdyż Zarząd Województwa Podlaskiego na swoim posiedzeniu w ubiegłym tygodniu zdecydował o skierowaniu do realizacji jednego z przygotowanych przez nas projektów, z którym aplikowaliśmy do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego; chodzi o modernizację stacji uzdatniania wody. Zadanie to opiewa na ponad pięć milionów złotych, z czego ok. czterech pochodzić będzie ze środków unijnych. Oznacza to, że w perspektywie półtora roku Grajewo będzie miało lepszą wodę, uzdatnianą według najnowszych technologii. 10 listopada oddaliśmy uroczyście do użytku zmodernizowaną oczyszczalnię miejską, którą zaprogramował poprzedni zarząd. W trakcie realizacji jest prowadzona przez miejską spółkę TBS przebudowa szpitala zakaźnego na mieszkania oraz modernizacja stadionu. W przyszłym roku planujemy przeprowadzenie remontu budynku po Państwowej Straży Pożarnej, gdzie będzie zlokalizowana siedziba Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej, przenosiny Gimnazjum nr 3 do skrzydła B Szkoły Podstawowej nr 4. Ambitne plany modernizacyjne ma spółka miejska PEC. Ogromnym wyzwaniem pozostaje kontynuacja remontu Sali widowiskowej MDK oraz uporządkowanie gospodarki odpadami.

Krótko mówiąc czeka nas kolejny pracowity rok i wyzwania, których skala jest ogromna i coraz większa. Nadzieją napawa fakt, że możemy liczyć na zaangażowanie bardzo wielu ludzi, że wspomnę chociażby Pana Jana Kowalskiego i Mieczysława Bagińskiego; radnych wojewódzkich. Oparcie mamy również w naszych duszpasterzach, których otwartość na mierzenie się z wyzwaniami współczesności zadziwia czasem przyjezdnych. Szczególne słowa podziękowania kieruję do księdza Tomasza Wilgi - proboszcza najmłodszej grajewskiej parafii, której powołanie wywołało w ubiegłym roku tyle kontrowersji, a która jest dzisiaj inicjatorem wielu ciekawych przedsięwzięć nie tylko w sferze duszpasterskiej.
Problem polega na tym, że zgodne współdziałanie na rzecz wspólnego dobra nie jest tematem medialnym i łatwo je przeoczyć. Ciekawie jest wtedy, gdy jest konflikt, gdy iskrzy, a gladiatorzy walczą na śmierć i życie. To jest temat na pierwsze strony gazet i biuletynów.

Tak być nie musi, jeżeli uodpornimy się na manipulację i nabierzemy dystansu do doraźności, szukając autorytetów gdzie indziej niż w partyjnym establishmencie, który żyje własnym życiem i kreuje własną rzeczywistość.
Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia w swoim duchowym pamiętniku. Zapiski więzienne, który tworzył podczas uwięzienia w najbardziej mrocznych latach stalinowskich, pod datą grudniową w roku 1953 uczynił następujący zapis:
Koniec roku nakazuje mi uczynić choćby krótki rachunek sumienia z przewodniej cnoty, miłości. Pragnę być jasny. Mam głębokie poczucie wyrządzonej mi przez Rząd krzywdy. Pomimo to nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mojego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi, i nawet tych, którzy chcą mnie uważać za swego nieprzyjaciela, zamieniać w uczuciach na braci. Z tym uczuciem mogę zamknąć ten rok.

Życzę wszystkim Nam w ten przedświąteczny czas, abyśmy przynajmniej cząstkę tej głębokiej mądrości Księdza Prymasa potrafili przyjąć i dokonać własnego rachunku sumienia z miłości.

Niech nadchodzące święta pozwolą nam wszystkim oderwać się od spraw błahych i skupić na najistotniejszych, a zwłaszcza na rodzinie. A nadchodzący rok 2005 niech przyniesie spełnienie najskrytszych marzeń.

Krzysztof WaszkiewiczWszyscy, wszystkim ślą życzenia...


poniedziałek, 26 lutego 2024

Most nad Narwią przybliży nas do Warszawy

poniedziałek, 26 lutego 2024

Przechwycili blisko 19 ton nielegalnego tytoniu

Komentarze (2)

to barzdo dobrze ze burmistrz naszego miasta publicznie mowi nam n termat naszego miasta

Panie Burmistrzu.

1 Ulice Grajewa stan katastroficzny

- DWORNA (kiedy chodniki i oświetlenie)
- 9 Pułku Strzelców Konnych - do połączenia z EKOLOGICZNĄ - DZIURY DZIURY - nie można zrobić 100 m ulicy w XXI wieku w mieście 24 tys.
- EKOLOGICZNA ( brak asfaltu i chodników ) - ponad 100 garazy oczyszczalnia i inne firmy
-EKOLOGICZNA do połączenia z Kopernika ( przy autogazie P. Wojsławowicza ) ok 100 metrów długości
- TARGOWA ( brak chodników )
- Konstytucji 3-Maja ( do połączenia z Ekologiczną)
PODSTAWOAE ULICE GRAJEWA w stanie katastrofy - zrób coś
Kogo obchodzi jeden blok TBS. Woda w Grajewie i tak jest dobra - no brak podstawowych ulic i chodników
Porobiono ulice Dolną Górna - po których nikt nie chodzi- Panie Waszkiewicz weź sie Pan za ulice - KOSZMAR KOSZMAR

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.