Warto przeczytać

Od którego roku życia kupować dziecku książeczki?

Książeczka dla dziecka to nie tylko rozwój mowy i zdolności poznawczych. To również oswajanie ze światem i tłumaczenie trudnych emocji lub zdarzeń. Przeczytaj i dowiedz się kiedy kupić dziecku książeczki.


Rodzaje książeczek dla dzieci

Książki dla dzieci to nie wielostronicowe „cegły” zadrukowane drobnym druczkiem z opowieścią do czytania na kilka dni. Książki dla dzieci są dużo krótsze, mają niewiele stron, a tekstu mają mało lub nie mają go w ogóle. Książki bowiem dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych, czyli dzieci kilkumiesięcznych pierwszą książeczką są książeczki kontrastowe. To zwykle różne kształty w kolorze białym, czarnym i czerwonym, czyli w takich barwach, które dostrzeże i zauważy nawet najmniejsze dziecko.

W tym okresie polecane są też książeczki sensoryczne. To kolejny rodzaj książki bez tekstu, a które z całą pewnością pomagają poznawać świat. Różnego rodzaju kolory i faktury mają dużą wartość edukacyjną i wpływają pozytywnie na rozwój. W okolicach 10-12 miesiąca można zacząć wprowadzać książeczki czytane, ale trzeba pamiętać, że powinny to być raczej krótkie opowieści, ponieważ dziecko wciąż raczej interesuje się nowymi obrazkami niż samą historią. Dopiero w okolicach 1,5 roku dziecko potrafi na tyle skupić swoją uwagę, by z ciekawością wysłuchać krótkiej historyjki z książeczki. To więc moment na kupowanie pierwszych książeczek do czytania. Warto wybierać takie opowieści, które będą tłumaczyć otaczający świat lub przedstawiać zwierzęta i przedmioty codziennego użytku.

Dopiero w późniejszym okresie, w okolicach 3 lat dzieci zaczynają interesować się dłuższymi historiami i to wtedy można kupić książkę z bajkami i baśniami do czytania np. przed snem.

Książeczka dla dzieci - dlaczego warto?

Książeczki dla dzieci mają mnóstwo zalet. Niezależni od tego, czy mówimy o książeczce kontrastowej czy zestawie baśni i bajek. Jeśli wybierzemy dobry rodzaj, mamy szansę pomóc dziecku w rozwoju. Poznawanie świata jest możliwe przy pomocy książeczek, w których występują różnego rodzaju zwierzątka, ludziki czy elementy przyrody. Dzieci, które uczą się mówić, szybciej opanowują tą sztukę, jeśli czyta im się książeczkę i wskazuje na konkretne przedmioty codziennego użytku. Książka jest więc zdecydowanie wsparciem logopedycznym.

Co więcej, regularne czytanie książeczek rozwija mózg dziecka. Można też z pomocą książki wypracować codzienną rutynę, tak potrzebną dzieciom w początkowych latach życia. Czytanie bajki przed kąpielą lub chwilę po niej, będzie wskazywało dziecku, że niebawem nadejdzie moment zasypiania, co ułatwi mu tą procedurę.

Warto też zwrócić uwagę, że książeczki mają wielką moc tłumaczenia świata, a także zmian czy trudnych zdarzeń. Może więc okazać się, że książeczka z dobrą historią ułatwi adaptację w żłobku, pożegnanie ze smoczkiem lub siadanie na nocnik albo mycie zębów. Zdarza się też, że dzieci doświadczają buntu lub smutku z powodu np. utraty rodzica czy dziadków. Wtedy z pomocą również przychodzi książeczka, która może nakreślić dzieciom problem, związane z nim emocje i drogi rozwiązania trudnej sytuacji.

Książka - idealny pomysł na prezent dla dziecka

Na koniec jeszcze jedna kwestia, czyli to, czy warto kupować dzieciom książki na prezent. Oczywiście, że tak! Szczególnie, jeśli alternatywą dla książki jest np. zabawka pozbawiona wartości edukacyjnych lub nierozwijająca zdolności manualnych i ruchowych. Książeczki mogą więc być świetnym prezentem i to w zasadzie od momentu narodzin. Niezależnie od tego, na jakiem etapie rozwoju jest dziecko, warto kupować mu książki. Książki to zatem idealny prezent dla niemowlaka czy roczniaka, ale też świetny prezent dla 5 latka czy 7 latka.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.