Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12105 wyświetleń

Obozy pracy we Włoszech

Podlaska policja poszukuje poszkodowanych
Przypomnienie :Polscy i włoscy policjanci uwolnili 119 polaków.

Wspólna akcja polskich policjantów i włoskich karabinierów doprowadziła do uwolnienia 119 Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. W obu krajach zatrzymano 29 osób podejrzanych o handel ludźmi. Zarzuca im się także pozbawianie wolności, stosowanie przemocy i gróźb karalnych.

18 lipca o 2.00 nad ranem  uwolniono we Włoszech 119 obywateli Polski zmuszanych do niewolniczej pracy. Włoscy karabinierzy przeprowadzili akcję na terenie regionu Apulia w okolicach Bari i Foggi, polscy policjanci na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i lubelskiego. Operację pod kryptonimem "Ziemia Obiecana" koordynowała specjalna komórka "ROS" - karabinierów w Rzymie oraz centralny zespół do walki z handlem ludźmi w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. W wymianie informacji pomagał Europol i Interpol.

W związku z tym informuję, że (012) 615-22-22 to numer telefonu, pod którym od 8:00 do 16:00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie na wszelkie sygnały od ofiar i świadków czekają policjanci prowadzący śledztwo w sprawie handlu ludźmi z Polski do Włoch (na plantacje w okolicach Bari i Foggi). Podbne sygnały można kierować do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - nr tel. (085) 677-31-20.


Porady dla osób wyjeżdżających do pracy zagranicę:

1. Nie korzystaj z pomocy nieznanych osób bądź też z lakonicznych ogłoszeń prasowych - skontaktuj się z profesjonalnym pośrednikiem zajmującym się zagranicznym rynkiem pracy.
2. Upewnij się, że pośrednik działa w sposób legalny - sprawdź czy posiada certyfikat wydany przez Urząd Marszałkowski województwa, w którym prowadzi działalność .
3. Zażądaj od pośrednika informacji o pracodawcy - adresu, numeru telefonu. Możesz skontaktować się z pracodawcą, sprawdzić czy w ogóle istnieje i czy oferuje warunki wskazane przez pośrednika.
4. Zażądaj od pośrednika umowy na piśmie - uważnie przeczytaj dokumenty, zorientuj się co pośrednik i pracodawca zapewniają i do czego zobowiązuje Cię podpisana umowa.
5. Zabierz ze sobą adres i numer telefonu polskiej ambasady lub konsulatu w kraju do którego się udajesz - tam możesz zwrócić się o pomoc.
6. Przed wyjazdem pozostaw rodzinie lub najbliższym adres i nr telefonu do pracodawcy oraz adres, pod którym będziesz przebywać.
7. Po przybyciu na miejsce pracy skontaktuj się z bliskimi w kraju i przekaż informację o twojej sytuacji. Określ jak często będziesz się z nimi kontaktować telefonicznie.
8. Zabierz ze sobą telefon komórkowy z aktywnym roamingiem oraz pieniądze, które wystarczą, aby w razie niespodziewanej sytuacji kupić bilet na powrót do kraju.
9. Pamiętaj, że polskie placówki konsularne pomogą Ci, nawet gdy nie masz pieniędzy i dokumentów.
10. Podejmuj wyłącznie pracę legalną. Praca "na czarno" zawsze niesie różne zagrożenia.


nadkom. Jacek Dobrzyński
rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku

Komentarze (4)

Policja uwolniła 119 osób z czego tylko kilkanaście wróciło do kraju, reszta woli dalej być tam wykorzystywana niż wracać

Błędna mapa.Jedna z wysp należy do Francji!

Ciekawe kiedy napiszą o obozach w Polsce?

wikeszosc wstydzi sie wrocic do kraju bez niczego zyja na ulicy tak im dobrze a w polsce sa uwazani za zaginietych

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.