Szacuje się, że w Polsce jest 60 tys. budynków z wielkiej płyty, w tym ok. 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. W 4 mln zlokalizowanych tam mieszkań mieszka ponad 8 mln osób.
Politycy PiS w ramach programu "Przyjazne osiedle" obiecywali- rewitalizację, termomodernizację tysięcy bloków, z tzw. wielkie płyty. Termomodernizacja przeprowadzana z udziałem środków publicznych przez spółdzielnie mieszkaniowe przynosi pozytywne efekty, choć nie w takiej skali, jak oczekiwano.
Odpowiedni fundusz istnieje od lat
Chodzi o fundusz, z którego zarządcy budynków - spółdzielnie mogą uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację. Od 1999 roku nieprzerwanie funkcjonuje Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR), którego celem jest "poprawa stanu technicznego istniejących zasobów mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich termomodernizacji". Obsługuje go Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie Fundusz działa na mocy ustawy z 21 listopada 2008 roku (okres rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Wsparcie można uzyskać w następujących formach:
- premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego;
- premia remontowa; - premia MZG (mieszkaniowy zasób gminy) z opcją grantu MZG;
- grant OZE (odnawialne źródła energii);
- premia kompensacyjna.
Renowacja energetyczna budynków - to także wymóg unijny.
W lipcu 2023 roku Rada Unii Europejskiej poinformowała bowiem, że przyjęła dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). Ma sprawić, że do 2030 roku znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii przez sektor budownictwa. Do 2050 roku sektor ten ma się stać neutralny dla klimatu.
Pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mają trafić m.in. na termomodernizację budynków wielorodzinnych tam, gdzie poprawa efektywności energetycznej wymaga bardzo dużych nakładów, które przekraczają możliwości mieszkańców. Program powinien objąć ok. 115 tys. mieszkań, przy założeniu, że efektywność zostanie podniesiona co najmniej o 30 proc.
Spółdzielnie z roku na rok ponoszą fundusz remontowy, może czas skorzystać z nadarzającej się okazji i zmienić oblicze naszych osiedli?
piątek, 16 maja 2025
piątek, 16 maja 2025
No to Spółdzielnie mieszkaniowe do roboty. Może miasto zyska trochę na wyglądzie.
Pieniedzy nie ma nie bedzie
Czekaj tatka latka. /
Już ja widzę jak oni się ruszają
Halo!!! Spółdzielnia czekamy na Wasze ruch
Grunt, że fundusz istnieje, a tam kierownicy, prezesi, rada nadzorcza itd.
Rząd PiS obiecał ale suweren się wypiął. Nie ma tematu. Alles kaput.
Zarządy spółdzielni są niezaradne.
Zarządy są zaradne ale tylko dla siebie. Zapominają, że to my ich utrzymujemy. niestety nikt za nas nie wymaga za wiele i Spółdzielnie się bawią.
W obiecankach to PiS był mistrzem!