Wiadomości

Obcowanie z przyrodą BPN

Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym
Osowiec - Twierdza, 15 czerwca 2007 r.

 15 czerwca 2007r. (piątek) w Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu - Twierdzy odbędzie się Finał XIII Edycji Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym.

Celem tej corocznej imprezy skierowanej do gimnazjalistów jest propagowanie ochrony przyrody i wiedzy przyrodniczej, a także wzbudzenie zainteresowania Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

Corocznie w konkursie bierze udział kilkuset uczniów, do finału kwalifikuje się około 50 najlepszych z kilkunastu gimnazjów (podlaskich, w tym roku również wrocławskich - ze szkół współpracujących z Fundacją „Natura dla Przyszłości”, blisko związaną z osobą prof. Adama Pałczyńskiego, zasłużonego badacza Bagien Biebrzańskich).
Finalistami są gimnazjaliści wyróżniający się ogromną wiedzą przyrodniczą, nie tylko teoretyczną, ale też praktyczną. Z kolejnych ich pokoleń wyrastają prawdziwi pasjonaci przyrody zrzeszeni już w stowarzyszeniach na rzecz ochrony przyrody, studiujący na kierunkach przyrodniczych. Kilkunastoletnie doświadczenie pokazuje, że udział w naszym Konkursie jest dla ambitnej młodzieży z małych miejscowości szansą na pierwsze sukcesy, motywacją do dalszego poznawania i ochrony przyrody oraz bodźcem do ukierunkowania swojej edukacji.
 
Atrakcją tegorocznego finału będzie pokaz pt. „Biebrzańskie impresje” z barwną opowieścią autora slajdów – Pana Tomasza Kłosowskiego. W związku z obchodzonym w BPN Rokiem Storczyków parkowy botanik dr Cezary Werpachowski wygłosi prezentację „Storczyki BPN”.

Konkurs różni się od jemu podobnych – sprawdza bowiem praktyczną znajomość przyrody i miejsc w BPN. Uczetsnicy rozpoznawać będą zwierzęta, ślady ich bytowania, rośliny, nasiona i owocostany drzew, głosy zwierząt.
 
Zapewne jak co roku mile zaskoczy nas ogromna wiedza gimnazjalistów. Jak mówią nauczyciele przygotowujący uczniów, na ten konkurs trafiają tylko pasjonaci, młodzi przyrodnicy słuchający wieczorami i porankami „co w trawie piszczy”.
Nagrody w Konkursie (na łączna kwotę 3,5 tys zł) ufundowal BPN oraz lokalni przedsiębiorcy.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Podlaskiego
Podlaski Kurator Oświaty
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Dolnośląski Kurator Oświaty

dla e-Grajewo.pl Ewa Wiatr, Dział Edukacji BPN
foto - biebrza.org.pl - Finał Woj. Konkursu Wiedzy o BPN 2006r.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.