„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie, dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów.”
— Jan Paweł II
Kwiecień to miesiąc, który stanowi okazję do przypomnienia ważnych wydarzeń w historii Polski, a także czas, w którym wielu Polaków oddaje hołd i cześć ludziom, którzy poświęcili swoje życie dla wolności przyszłych pokoleń oraz niepodległości naszej Ojczyzny.
W dniu 11 kwietnia 2025 r., z okazji 85. rocznicy obchodów Dnia Pamięci Narodowej, społeczność Zespołu Szkół im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie zorganizowała uroczysty apel, którego celem było upamiętnienie wydarzeń kwietniowych z czasów II wojny światowej — takich jak wywózki Polaków na Sybir czy tragedia polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Ostaszkowie oraz w innych miejscach na tzw. „nieludzkiej ziemi”.
Uroczystość miała podniosły charakter. Towarzyszyły jej: obecność sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego oraz odczytanie listy poległych. W trakcie wydarzenia Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie Marcin Bobrowski oraz Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, odsłonili Tablicę Pamiątkową Żołnierzy 9. PSK pomordowanych przez NKWD w 1940 r., którą umieszczono na budynku Grajewskiego Centrum Edukacji Obronnej. Następnie posadzono Dęby Pamięci, które będą przypominać o polskich oficerach zastrzelonych przez Sowietów w ramach zbrodni katyńskiej.
W wydarzeniu, oprócz społeczności Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie, uczestniczyli również: Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, Wicestarosta Grajewski Maria Gwiazdowska, Zastępca Burmistrza Miasta Grajewo Krzysztof Waszkiewicz oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród Bogdan Brzoznowski – fundator sadzonek dębów.
sobota, 12 kwietnia 2025
sobota, 12 kwietnia 2025
Dlaczego o takich uroczystościach nie jest powiadamiane społeczeństwo miasta?
10 lat temu dęby tam były sadzone ale nikt nie dopilnowal
Bardzo piękna i oryginalna ceremonia, absolutnie nie szablonowa. Organizatorom chylę kapelusza.
Juz tam byly sadzone demby gdzie one sa, poszly do kominkow. Ciekawe dla kogo ta uroczystosc. To juz zabraklo miejsca dla mieszkancow. ?
" wywózki Polaków na Sybir czy tragedia polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, zamordowanych..." - A gdzie jest pamięć o żyjących Sybirakach?