Warto przeczytać

O czym pamiętać kupując whisky?

Scotch whisky to bardzo szeroka gama alkoholi, w których znajdziemy produkty zarówno idealnie klarowne, jak i mętne oraz o bardzo wyrazistym smaku. Czym różni się whisky produkowana w beczce od tej klasycznej? Na co zwrócić uwagę, jeżeli poszukujemy wyjątkowego trunku? Czy whisky szkocka w wersji single malt jest lepszym wyborem?

Dobra whisky - czyli jaka?
Zwykła whisky a whisky single malt - na czym polega różnica?
Czym charakteryzują się dobre odmiany whisky?

Dobra whisky - czyli jaka?

W świecie alkoholi istnieje co najmniej kilka odmian, które posiadają nie tylko wyjątkowy smak, ale również historię. Do tej grupy zdecydowanie możemy zaliczyć whisky - co producent, to inny smak, a w przypadku lepszych jakościowo produktów, także niepowtarzalny aromat oraz pochodzenie. Jeżeli zależy nam na spróbowaniu dobrej whisky, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wiek oraz oznaczenie. Przyjmuje się, że single malt whisky jest jedną z najciekawszych odmian, a ceny pojedynczej butelki mogą się diametralnie różnić zależnie od rocznika, producenta oraz pochodzenia alkoholu.

Zwykła whisky a whisky single malt - na czym polega różnica?

Klasyczna whisky w Aleeks Alkohole (tzw. whisky blended) jest produktem czystym i klarownym. Nie znajdziemy w niej żadnego osadu ani drobinek. Z kolei single malt to odmiana niefiltrowana, która dojrzewa w dębowych beczkach. Z tego powodu ta odmiana whisky posiada bardzo charakterystyczny posmak - warto nadmienić, że nie jest to smak, który przypadnie do gustu każdemu. O tym, czy dana szkocka whisky może zostać określona mianem single malt, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim musi być ona przechowywana w dębowych beczkach i nie krócej, niż przez 10 lat (chociaż niektórzy producenci przyjmują także granicę 5 lat). Na potrzeby sprzedaży wielu producentów filtruje osad z alkoholu, jednak istnieje również możliwość spróbowania whisky takiej, jak nalejemy z beczki.

Czym charakteryzują się dobre odmiany whisky?

Wiele dobrej jakości whisky posiada w swoim smaku dodatkowe, wyjątkowe nuty. Przykładowo, jeżeli wybralibyśmy odpowiednio dojrzałego Old Pulteney, jedną z dodatkowych nut smakowych byłaby nuta pomarańczy oraz cynamonu. Każdy producent posiada swoje tajniki produkcji, przez co warto próbować różnych rodzajów whisky. Zwykle im starszy alkohol, tym bardziej wyczuwalna jest jego bogata gama doznań - chociaż też przyjdzie nam zapłacić więcej za butelkę. Pamiętajmy też, że w przypadku single malt spotkamy się ze smakiem bardzo mocnym i może nam chwilę zająć, zanim znajdziemy ten, który najbardziej przypadnie nam do gustu.

Aleeks Alkohole - Sklep monopolowy

Sklep stacjonarny 1
(punkt odbioru zamówień)
Osiedle Sikorskiego 4C, 77-300 Człuchów

Sklep stacjonarny 2
Polna 27, 77-300 Człuchów

Telefon: +48 609 871 422
Strona WWW / sklep online: https://aleeksalkohole.pl/

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.