wtorek, 28 maja 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10846 wyświetleń

Nowy przetarg na obwodnicę


 Budowę obwodnicy Szczuczyna w ciągu planowanej drogi ekspresowej S61 dokończy nowy wykonawca. Dotychczasowy, hiszpańska firma FCC, mimo wielokrotnych wezwań ze strony GDDKiA o nadrobienie zaległości i realizację zadania, nie podjęła prac w wyznaczonym terminie. Wykonawcy nie pomogła nawet wypłacona wcześniej przez inwestora zaliczka. W tej sytuacji GDDKiA odstąpiła od umowy z dniem 22 czerwca 2013 roku.

Po przeprowadzeniu inwentaryzacji, ogłoszony zostanie nowy przetarg na realizację tej inwestycji. Będzie to możliwe za kilka tygodni. Podpisanie umowy z nowym wykonawcą planowane jest na późną jesień tego roku. O przynajmniej rok przesunie się więc zakończenie kontraktu.

Firma FCC nie realizowała swoich zobowiązań kontraktowych wobec GDDKiA, od początku miała poważne opóźnienia, a wreszcie nie zastosowała się do wezwań inwestora do podjęcia i kontynuowania prac. Tymczasem zaawansowanie budowy obwodnicy Szczuczyna szacowane jest na ledwie 16 procent w sytuacji, gdy upłynęła już przeszło połowa czasu przewidzianego na realizację całej inwestycji.

Dlatego jeszcze przed odstąpieniem od umowy z dotychczasowym wykonawcą, GDDKiA złożyła wezwanie do zapłaty z tytułu gwarancji należytego wykonania umowy a obecnie podejmuje działania prawne zmierzające do odzyskania zaliczki wypłaconej FCC na poczet zakupu materiałów i robót budowlanych.

Przypominamy, że wszyscy podwykonawcy firmy FCC, którzy rzetelnie wykonali swoją pracę przy realizacji inwestycji GDDKiA otrzymają należne pieniądze, zgodnie ze standardowymi procedurami obowiązującymi w GDDKiA. W przypadku zaakceptowanych podwykonawców robót procedurę tą określa ustawa Kodeks Cywilny. W takich sytuacjach w przypadku braku uregulowania zobowiązań przez wykonawcę, zamawiający ma obowiązek uregulowania tych płatności na rzecz podwykonawcy na zasadach solidarnej odpowiedzialności. GDDKiA przysługuje wówczas regres w stosunku do wykonawcy.

W przypadku usługodawców i dostawców kwestie te reguluje ustawa uchwalona 28 czerwca 2012 roku, która ściśle określa procedurę wypłat na rzecz Usługodawców i Dostawców. Podmioty te zobowiązane są dostarczyć zamawiającemu dokumenty określone w tej ustawie (wezwanie do zapłaty, niezapłacone faktury przez wykonawcę) - informuje GDDKiA w Białymstokuzobacz: Problemy na obwodnicy!
 

poniedziałek, 27 maja 2024

Komunikat UM w Grajewie

Komentarze (1)

Jak zostać milionerem
1. Załóżfirmę budowlaną.
2. Wygraj przetarg.
3. Ogłoś upadłość.
4. Zapłąć kilka kar
5. Ciesz sięswoimi milionami.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.