„Gminy nadal nie potrafią skutecznie zapobiegać bezdomności zwierząt. Większość z nich nie wdrożyła planu znakowania wszystkich zwierząt ani nie wprowadziła realnych zachęt do kastracji lub sterylizacji psów i kotów mających właścicieli. Część z gmin nie zapewniła nawet obowiązkowego wykonywania sterylizacji przez schroniska. W rezultacie rośnie liczba odławianych zwierząt, a także wydatki ponoszone na opiekę nad nimi. Choć coraz więcej bezdomnych zwierząt znajduje nowy dom, to jednak ciągle jest ich znacznie mniej, niż trafiających do schronisk” – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli w raporcie o zapobieganiu bezdomności zwierząt.
Z ustaleń przeprowadzonej kontroli wynika, że Miasto Grajewo prawidłowo wywiązywało się z realizacji zadań dotyczących zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. We właściwy sposób opracowano i prawidłowo realizowano programy opieki nad bezdomnymi psami i wolnożyjącymi kotami. Odławiane psy trafiały do objętego nadzorem weterynaryjnym schroniska, gdzie miały zapewnioną właściwą opiekę. W ramach opieki nad wolnożyjącymi kotami zorganizowano ich dokarmianie, zapewniono leczenie weterynaryjne oraz zakupiono i ustawiono domki pobytowe.
Wprawdzie miasto nie prowadziło kierowanych do mieszkańców akcji propagujących kastrację i sterylizację zwierząt domowych, zadbało jednak o wykonywanie tych zabiegów u zwierząt trafiających do schroniska i wolnożyjących kotów. Ponadto w Grajewie nie prowadzono działalności informacyjnej i popularyzatorskiej mającej na celu zapobieganie bezdomności zwierząt. Nie organizowano kampanii edukacyjnych dotyczących ochrony praw zwierząt. Obowiązek prowadzenia takich akcji został nałożony w zawieranych corocznie umowach na firmę prowadzącą schronisko, która - jak nam powiedział jej przedstawiciel - prowadzi akcje na terenie miasta Grajewo.
- W 2016 r. chcielibyśmy zorganizować festyn miejski w Grajewie, którego celem byłoby promowanie właściwej opieki nad zwierzętami – podał Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.
W działalności Urzędu stwierdzona nieprawidłowość polegała na zawarciu umów oraz udzielaniu zleceń na wyłapywanie bezdomnych psów na terenie Miasta Grajewa firmie Green House w latach 2013-2015 oraz do 13 stycznia 2016 r., pomimo, że podmiot nie posiadał wymaganych zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie odławiania i transportu bezdomnych zwierząt (zezwolenie uzyskał 13 stycznia 2016 r.).
W ocenie NIK - brak bądź znikomy zakres działań profilaktycznych będzie powiększał bezdomność zwierząt i generował coraz wyższe koszty utrzymania coraz większej ich liczby. Skupiając się na usuwaniu skutków, gminy nie dostrzegają korzyści wynikających z podejmowania właściwie zaplanowanych, kompleksowych działań profilaktycznych.
e-Grajewo.pl
Lista podmiotów kontrolowanych
czwartek, 1 maja 2025
czwartek, 1 maja 2025
dzwonilam tyle razy i prosilam by zabrali psa nawet mowilam gdzie spi dokladnie .moje dzieci się go boją a w nocy nie daje spac i zadnego efektu do tej pory.
no trzeba kampanie wszelakie prowadzić - jesteś my cywilizowanymi społecznościami, nie mogą cierpieć inne stworzenia jak my sobie opływamy w luksusach!
Psy gryzą i załatwiają się na chodnikach.... teraz też przyszła moda na świniopsy, rodwejlery i inne monstrumy.... ja tam wole kocięta
a co z bezdomnymi ludzmi?psy i koty sa wazniejsze!!!!!!!!!
a co z bezdomnymi ludzmi?
Zeby nie było zwierząt bezdomnych to najpierw należałoby pomóc właścicielom czworonogom wysterylizować i wykastrować ich zwierzaki i nikt by małych nie wyrzucał