Opieka okołooperacyjna nad pacjentem jest niemal równie ważna, jak sama operacja. Kontrolowanie przez lekarza skutków zabiegu umożliwia rozpoznanie ewentualnych powikłań. Co za tym idzie, specjalista jest w stanie dostosować leczenie do konkretnego przypadku i dołożyć wszelkich starań, aby doprowadzić do wyzdrowienia pacjenta. Nie zawsze opieka pooperacyjna przebiega prawidłowo. Skutki zaniedbań z nią związanych mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i przedłużenia jego pobytu w szpitalu, a w niektórych sytuacjach nawet do śmierci. W ramach rekompensaty za złą opiekę po zabiegu, można wnieść roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
W zależności od rodzaju operacji, stanu pacjenta oraz przebiegu zabiegu, zakres opieki pooperacyjnej będzie się różnił. Jej podstawę stanowi systematyczny monitoring podstawowych funkcji życiowych pacjenta. To również kontrola bólu oraz świadomości osoby po zabiegu. Do zadań personelu medycznego należą też m.in. obserwacja rany pooperacyjnej, ocena suchości opatrunków i ich zmiana przy zachowaniu odpowiednich zasad, jak też podawanie choremu leków. Czasem konieczne jest przeciwdziałanie odleżynom bądź żywienie pozajelitowe – lista przykładów jest bardzo długa. Najważniejsze, aby personel medyczny skrupulatnie analizował badania oraz parametry, zachowując czujność i gotowość do podjęcia odpowiednich kroków, jeśli wystąpią ku nim wskazania. Nieprzestrzeganie standardów opieki pooperacyjnej przez personel medyczny, może być tragiczne w skutkach. Prawidłowa opieka pooperacyjna jest więc niezbędna do poprawy stanu osoby hospitalizowanej. Gdy z jakichś przyczyn nie zostanie ona dopełniona, co doprowadzi do komplikacji, poszkodowany pacjent ma prawo do uzyskania odszkodowania oraz/lub zadośćuczynienia. W jaki sposób wywalczyć świadczenie za zaniedbania pooperacyjne? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Gdy zła opieka pooperacyjna doprowadziła do szkody pacjenta, z dużym prawdopodobieństwem doszło do zaniedbań, będących podstawą do wniesienia roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Aby to zrobić, należy zgromadzić posiadaną dokumentację medyczną i przemyśleć strategię działania. Jeśli sprawa ma się stosunkowo szybko zakończyć, jej prowadzenie warto zlecić specjalistom. Szczegółowo zbadają okoliczności, przeanalizują dokumenty oraz wskażą osoby, potencjalnie odpowiedzialne za nieprawidłową opiekę nad pacjentem w okresie pooperacyjnym. Jeżeli chcesz skorzystać z fachowej pomocy w zakresie uzyskania odszkodowania za błędy medyczne, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Poszkodowanym: https://prawapacjenta.org/ . Czekają tam na Ciebie prawnicy, którzy od lat reprezentują pacjentów z całego kraju. Dochodzenie roszczeń z tytułu błędów medycznych to ich specjalność - w kontekście złej opieki pooperacyjnej mowa najczęściej o błędach terapeutycznych lub diagnostycznych. Pozwól zbadać swoją sprawę profesjonalistom i uzyskaj godną rekompensatę za doznane krzywdy.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)