Kraj

Nielegalne oprogramowanie

Nielegalne oprogramowanie w Kolnie i Hajnówce

Policjanci z Zespołów do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komend Powiatowych Policji w Kolnie i Zambrowie oraz funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zabezpieczyli sprzęt i nośniki z nielegalnymi systemami operacyjnymi, pakietami biurowymi oraz programami specjalistycznymi. 

Policjanci w ramach pracy operacyjnej ustalili, że firmy w Kolnie i Zambrowie korzystają z nielegalnego, specjalistycznego oprogramowania służącego do prowadzenia działalności gospodarczej. W ubiegły czwartek w trakcie przeszukiwań informacje się potwierdziły.  W sumie mundurowi zabezpieczyli pięć stacjonarnych komputerów z nielegalnymi kopiami systemów operacyjnych oraz specjalistycznych programów do obróbki graficznej i projektowania. Biegli zweryfikują pochodzenie systemów oraz pozostałych programów, a także oszacują wartość zarekwirowanego oprogramowania oraz wysokość strat finansowych w wyniku naruszenia praw autorskich. Wstępnie wartość strat oszacowano na 850 tys. zł.  Teraz właściciele firm odpowiedzą przed sądem. Za nielegalne korzystanie z programów komputerowych grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przestrzega przed tego typu praktykami. Należy mieć świadomość, że proceder ten może spowodować znaczne koszty finansowe dla prowadzonej firmy, które w konsekwencji doprowadzą do jej zamknięcia. 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.