piątek, 3 lutego 2023

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 3676 wyświetleń

Nie powstanie południowa obwodnica Białegostoku

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę GDDKiA na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który uchylił decyzję środowiskową dla odcinka S19 Białystok Zachód - Ploski (woj. podlaskie). Tym samym wyrok WSA stał się prawomocny. W konsekwencji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest zmuszona do odstąpienia od umów z wykonawcami odpowiedzialnymi za projekt i budowę tego odcinka trasy.


Wyrok NSA ma wpływ na realizację trzech odcinków S19:

Białystok Zachód - Księżyno
Księżyno - Białystok Południe, wraz z odcinkiem DK65 Białystok Południe - Grabówka
Białystok Południe - Ploski
Ich wykonawcami były firmy: Budimex,  Aldesa Construcciones oraz Mota-Engil Central Europe.

Niewykluczone, że firmy, z którymi zerwano kontrakty, będą domagały się kar umownych. Pierwotnie rozpoczęcie prac planowano na początek przyszłego roku, obecnie nowy termin nie jest niemożliwy do określenia.

 

W chwili obecnej nie jest bowiem wiadomo z jakiego powodu lub powodów decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska została uchylona. Czy chodziło o błędne ustalenia środowiskowe, czy może pominięcie jakichś stron przed wydaniem decyzji – to będzie wiadomo, gdy GDDKiA otrzyma orzeczenie wraz z uzasadnieniem.

 Zadanie miało też obejmować budowę 16 obiektów inżynierskich, w tym 160-metrowego mostu nad doliną Narwi i osiem przejść dla zwierząt. Cała inwestycja miała być oddana do użytku za dwa lata. Ale dziś wiadomo, że tak się nie stanie.

 

 

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.