czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 12567 wyświetleń

Nie będzie dochodzenia

Sprawa zniknięcia pomnika nagrobkowego cmentarza parafialnego w Grajewie.
 
W dniu 13.12.2007 r. dziennikarz lokalnej gazety  złożył na Policji  zawiadomienie o przestępstwie, z treści którego wynikało, iż został on powiadomiony przez chcącą zachować anonimowości mieszkankę Grąjewa, iż na Cmentarzu Parafialnym Rzymsko Katolickim przy ul. Cmentarnej w Grajewie dokonano usunięcia dwóch pomników nagrobnych, pochodzących z XIX wieku, znajdujących się pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora zabytków.

oto co ustaliła Komenda Powiatowa Policji w Grajewie:

 W przedmiotowej sprawie przeprowadzono czynności sprawdzające w kierunku art. 261§1 kk, mające na celu ustalenie czy zaistniało przestępstwo. W toku wykonanych czynności ustalono, iż nagrobek podany w zawiadomieniu został usunięty z polecenia administratora cmentarza z uwagi na to, iż był on w wysoce zaawansowanym stopniu dewastacji, ponadto od ponad 20 lat nikt się nim nie opiekował i powstało tam nielegalne składowisko śmieci. Ustalono, iż pomnik nie był wykonany z piaskowca jak twierdził zawiadamiający, lecz był murowany, wewnątrz wypełniony gruzem betonowym. Ponadto ustalono, że drugi nagrobek, o którym wspomina dziennikarz, nie został usunięty, lecz zdemontowano z niego krzyż, gdyż z powodu złego stanu technicznego stwarzał zagrożenie przewrócenia się. Krzyż ten znajduje się w kaplicy na cmentarzu parafialnym.
Jak wynika z odpowiedzi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku, Delegatura w Łomży, usunięty nagrobek powstał w 1939 r., nie miał więc charakteru obiektu zabytkowego i nie figuruje w uzasadnieniach decyzji o wpisie do rejestru zabytków. W związku z powyższym decyzja w sprawie budowy lub usunięcia nagrobków należy do administratora cmentarza parafialnego. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż doniesiona prasowe o popełnieniu przestępstwa nie zostały potwierdzone, w związku z czym postępowanie sprawdzające zostało zakończone w dniu 28.12.2007 r. wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia wobec stwierdzenia, iż czynu zabronionego nie popełniono.

e-Grajewo.pl

Komentarze (5)

W całej Posce ludzie dbają o pamiątki historycze.W Grajewie jednak jest inaczej.Może taki pomnik nie był zabytkiem jednak w naszym mieście nie ma starszych zabytków i powinniśmy uszanować te które jeszcze mamy.Nie pamiętam dokładnej daty,ale taki sam fakt miał miejsce kilka lat temu.Zniszczono kilka nagrobków żołnierzy niemieckich.Jednak wtedy było to bezprawne,Pytam się wieć dlaczego tym razem jest to zgodne z prawem.Ponadto pragnę zapytac dlaczego administrator cmmentarza nic nie robi i nie zapobega dewastacji,dla mnie zabytkowych nagrobków.

Podobno ks. proboszcz o niczym nie wiedział, a tu piszecie, że nagrobek usunięto z polecenia administratora cmentarza, którym jest chyba ks. proboszcz???

"RADA MIASTA GRAJEWO
STANOWISKO RADY MIASTA GRAJEWO z dnia 28.12.2007r.
dotyczące artykułów prasowych publikowanych w "Gazecie Współczesnej"

(...) Szczególny niepokój Rady Miasta budzi treść i wydźwięk artykułu z dnia 14 grudnia 2007r., donoszącego o zniknięciu rzekomo zabytkowego pomnika nagrobnego z cmentarza parafialnego. O rażącej nieodpowiedzialności autora świadczy choćby użycie bardzo oskarżycielskich w swej wymowie określeń, jak "barbarzyńskie niszczenie" czy "świętokradztwo", skoro sprawa jest dopiero wyjaśniana przez służby policji i o żadnej winie nie można jeszcze rozstrzygać. Niedopuszczalne jest tym bardziej rzucanie niesprawdzonych oskarżeń na proboszcza najstarszej grajewskiej parafii, osobę cieszącą się w mieście szacunkiem i poważaniem.(...)"

Rozumiem, ze na najbliższym posiedzeniu RM odwoła swoje zastrzeżenia???

Chyba tego typu nagrobkami powinien zajmować się administrator cmentarza?
Usuńmy też nagrobek ofiar z Kosówki, bo wystawiony już po wojnie i chyba raczej też nikt za teren nie płaci.

Dla mojego 8 letniego syna,nagrobki z 1939r. sa zabytkami.To smutne,ze w naszym i tak malo ciekawym miescie,niszczy sie to co przedstawia wartosc chocby sentymentalna.Nie ma o co sie oburzac panowie radni i szacowny proboszczu,tylko wiecej pokory i szacunku dla naszej wspolnej historii!

Administrator cmentarza nie zapobiega dewastacji starych nagrobków bo to kosztuje. O groby wszak powinni dbać najbliżsi. Inna sprawa, że niektóre groby to prawie twierdze z betonu. Nie który tam leżący ma po śmierci lepszy gobowiec niż dom za życia. Może należałoby stawiać mniej okazałe pomniki-grobowce ale za to łatwiejsze w utrzymaniu. Czasem niewielka tabliczka z wzmianką o zmarłym z ładnie przystżoną wokól trawką byłaby lepszym pomnikiem niż marnur. Szacunek do zmarłego wszak mierzymy pamięcią o nim a nie wiekością czy wartością pieniężną pomnika. Czasen i administratora takiego miejsca należałoby zmotywować do wywiązywania się ze swoich powinności, ..

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.