Resort klimatu i środowiska chce obligatoryjnego karania w przypadku skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko środowisku. Nawiązka od 10 tys. do 10 mln miałaby zasilać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Proponowane zmiany mają być reakcją na widoczny w ostatnich latach wzrost liczby przestępstw przeciwko środowisku. Zauważalna jest np. tendencja wzrostowa liczby pożarów miejsc gromadzenia odpadów. W całej Polsce w 2012 r. było ich 75, podczas gdy w 2018 r. - 244, a w 2019 r. - 177.
Autorzy nowelizacji przepisów wskazują, że dotkliwym problemem dla budżetu państwa oraz samorządów jest ponoszenie kosztów utylizacji porzuconych odpadów. Niejednokrotnie obciążenia te wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych (np. usunięcie odpadów nagromadzonych nielegalnie na terenie Gorlic to niemal 49 mln zł).
sobota, 25 stycznia 2025
sobota, 25 stycznia 2025
Każdy pretekst jest dobry do wyciągania kasy...
Same kary mandaty i inne wyłudzenia z kieszeni podatnika.
A gdzie nagrody za segregowanie śmieci i inne wzorowe postawy obywatelskie?
W tym wypadku to uprzątanie dzikich wysypisk jest wydawaniem pieniędzy z naszych podatków. Koszty powinni ponosić śmiecący w wysokości np. 100 krotności bo zazwyczaj udaje się ustalić 1 na 100 śmiecących
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone