Warto przeczytać

Najważniejsze informacje na temat książeczki sanepidowskiej. Kiedy jej wyrobienie jest wymagane?

Osoby, które chcą pracować w określonych zawodach, często potrzebują książeczki sanepidowskiej. Warto podkreślić, że jest to jedynie potoczna nazwa. Pełna nazwa dokumentu to książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne.


Kto powinien wyrobić książeczkę sanepidowską?

Szczegółowe informacje na temat książeczki sanepidowskiej przydadzą się osobom, które chcą podjąć pracę w określonych branżach. Mowa tutaj o wszystkich zawodach, które wiążą się z ryzykiem przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia na inne choroby. Książka sanepidowska zapewnia bezpieczeństwo nie tylko pracownikowi, ale także innym osobom, z którymi ten będzie miał kontakt.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych obowiązkowe są dla osób pracujących na stanowiskach związanych z wodą pitną oraz żywnością, a także przy pracach związanych z lekami. Każda osoba, która w swojej pracy ma kontakt z dziećmi do 6 roku życia bądź też dużą ilością ludzi, również zobowiązana jest do wyrobienia książeczki sanepidowskiej.

Przeprowadzenie badań pozwala ustalić, czy osoba, która będzie wykonywać określoną pracę, nie jest nosicielem groźnych chorób zakaźnych, prątków gruźlicy bądź też innych czynników chorobotwórczych, które mogłyby wykluczać możliwość pracy przy żywności.


Książeczka sanepidowska - jak wyrobić?

Osoby chętne do wyrobienia książeczki sanepidowskiej, muszą złożyć wizytę w sanepidzie, gdzie przez trzy kolejne dni będą pozostawiać materiał do badania. Po uzyskaniu wyników, pracownik musi udać się do lekarza medycyny pracy, który może skierować go na dodatkowe badania.

Na podstawie przeprowadzonych przez sanepid badań oraz wyników badań laboratoryjnych, lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jeśli wyniki badań będą dla pracownika niekorzystne, lekarz może wydać orzeczenie o czasowym bądź też trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania określonego zawodu. W takiej sytuacji wykonywanie obowiązków służbowych związanych z lekami, żywnością bądź też kontaktem z dużą liczbą osób, będzie niemożliwe.


Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Trzeba podkreślić, że to pracodawca, u którego zatrudnia się dana osoba, powinien pokryć koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej. Niestety, w praktyce przekłada się to na fakt, że większość pracodawców poszukuje pracowników z ważnym już dokumentem.

Osoby, które wyrobiły już książeczkę sanepidowską i podejmują pracę u nowego pracodawcy, nie mogą zapomnieć o wypełnieniu obiegówki w poprzednim miejscu pracy. Jest to dokument, który pozwala rozliczyć się z powierzonego mienia i zamknąć za sobą poprzedni etap życia zawodowego (wzór obiegówki wraz z omówieniem dostępny jest na stronie https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/obiegowka-wzor-z-omowieniem/ )

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby książeczkę sanepidowską wyrobić na własną rękę. Koszt badania materiału na nosicielstwo czynników chorobotwórczych jest niewygórowany i z reguły wynosi niewiele ponad 100 zł. Do tego trzeba doliczyć ewentualny koszt dodatkowych badań zleconych przez lekarza i samej wizyty lekarskiej. Z kolei koszt zakupu książeczki to wydatek zaledwie kilku złotych.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.