poniedziałek, 22 lipca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 13653 wyświetleń

Najlepszy policyjny nos

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku rozegrane zostały eliminacje wojewódzkie IX Edycji Kynologicznych Mistrzostw Policji. Uczestniczyli w nich policjanci – przewodnicy psów służbowych z całego województwa wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami. Oprócz sprawdzianu wiedzy zawodowej i strzelania w programie zawodów były również konkurencje: ogólnego posłuszeństwa psów i pracy węchowej przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków w samochodach osobowych.

Tryumfatorem dzisiejszych zawodów okazał się sierż. sztab. Sławomir Woszczenko z KPP w Hajnówce z psem „Agot”.
Na drugim miejscu sklasyfikowany został sierż. sztab. Wojciech Wiśniewski KMP w Łomży z psem „Raca”.
Trzecie miejsce zajął mł. asp. Wiesław Baczyński z KMP w Białymstoku z psem „Zabój”.
Zwycięzcy będą reprezentowali nasze województwo w finale ogólnokrajowym, który rozegrany zostanie na początku września b.r. w Sułkowicach.

 W PODLASKICH JEDNOSTKACH POLICJI PEŁNI SŁUŻBĘ 70 PSÓW. Są to zwierzęta wytresowane do ratownictwa wodnego, wyszukiwania zwłok ludzkich oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków. Jednak największą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące. Wykorzystywane w służbie rasy to przede wszystkim owczarki niemieckie i labradory, ale są również nowofundlandy i spaniele.

Na co dzień policjanci – przewodnicy psów wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami pełnią służbę prewencyjną. Od początku roku  w wyniku tropienia śladów zatrzymanych zostało 12 osób podejrzewanych o dokonanie przestępstw. W 45 przypadkach odnalezione zostały przedmioty pochodzące z przestępstwa. Psy policyjne w 56 przypadkach doprowadziły do posesji, mieszkań lub wskazały inne miejsca, gdzie ukrywał się sprawca. Psy wytresowane do wyszukiwania narkotyków w 34 przypadkach wskazały miejsce jego ukrycia. Z ich użyciem znajdowano również osoby zaginione lub zwłoki ludzkie. 

W ubiegłym roku policyjni przewodnicy psów służbowych reprezentujący Podlasie podczas Finałów Kynologicznych Mistrzostw Policji w Sułkowicach w klasyfikacji drużynowej zajęli II miejsce.
nadkom. Jacek Dobrzyński


Komentarze (2)

cudowne, mądre psiska, uwielbiam je!

ja mam takiego psa i jest super :)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.