Zasada 3R składa się z trzech kroków: ograniczenia ilości konsumpcji, ponownego użycia produktów oraz z recyklingu rzeczy, które już nie nadają się do dalszego użytku. Takie działania pozwalają ograniczyć do minimum ilość produkowanych przez nas odpadów, jak i są sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Polska wersja zasady 3R jest też nazywana zasadą 3U. Oznacza unikania kupowania niepotrzebnych towarów, używania rzeczy ponownie i utylizowania ich. Co ważne, te zasady są ze sobą powiązane i ważna jest też ich kolejność, żeby dany produkt pozostał jak najdłużej w obiegu, zanim stanie się odpadem. Zasada 3R mówi nam o tym, w jaki sposób powinniśmy postępować. Jest ona kierowana zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Firmy coraz częściej wprowadzają w swoją politykę rozwiązania proekologiczne, dzięki którym ich działania staję się przyjazne dla środowiska.
1. Reduce - unikaj kupowania niepotrzebnych rzeczy
Główna i bardzo ważna dla środowiska zasada. Mówi nam o tym, abyśmy kupowali tylko rzeczywiście potrzebne nam rzeczy. Nadmierna konsumpcja jest sporym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Ponadto często rzeczy nam zbędne lądują zbyt szybko w koszu na śmieci. Takie zachowanie generuje oczywiście dużą ilość odpadów. W jaki sposób wdrożyć tę zasadę w swoje życie?
Kolejna zasada mówi nam o tym, że istnieje możliwość powtórnego użycia produktów, które są uznawane za jednorazowe. Pozwala to na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska, do którego dochodzi w procesie ich produkcji, jak i w wyniku powstania odpadów. Zasada odnosi się do wielu różnych czynności. Ważne jest to, aby zmienić swój sposób myślenia i zrezygnować z rzeczy, które za chwile przestaną być modne i trafią do kosza. Dobrym przykładem jest odsprzedawanie/oddawanie odzieży, która przestała być nam potrzebna. Takie działanie dotyczy też zabawek, książek i innych przedmiotów. Przykładowe sposoby na ponowne wykorzystanie przedmiotów to także:
Ostatnia zasada określa sposób postępowania w przypadku, kiedy nie można zrezygnować z danego produktu ani wykorzystać go w inny sposób. W takim wypadku można wyrzucić go do odpowiedniego pojemnika, aby mógł być poddany recyklingowi.
Ważne jest też to, aby elektrośmieci i zużyte baterie utylizować w wyznaczonych do tego punktach. Ponadto przeterminowane leki powinny być umieszczane w specjalnych pojemnikach znajdujących się w aptekach. Pamiętajmy również o przerabianiu odpadów organicznych na kompost. Nie bez znaczenia jest też to, żeby kupując dany produkt, sięgać właśnie po ten pochodzący z recyklingu.
Wełna mineralna marki URSA wytwarzana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, czyli materiałów pochodzących głównie z recyklingu. Dzięki temu, podczas jej produkcji możliwe jest zaoszczędzenie znacznych ilości energii produkcyjnej, co oczywiście pomaga w ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery, jak i przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego w tychże produktach. Co ważne, w jej składzie znajdują się tylko bezpieczne dla zdrowia ludzkiego, jak i całego otoczenia materiały. Zaletą tego produktu jest też trwałość, jak i znakomity współczynnik przenikania ciepła lambda. Wełna mineralna tworzona z materiałów poddanych recyklingowi jest więc zalecana zarówno do domów energooszczędnych, jak i pasywnych. Produkt ten jest dobrą metodą na zapewnienie w domu optymalnej temperatury przez cały rok. Nie bez znaczenia jest też to, że pozwala na sporą oszczędność energii. Taka wełna mineralna doskonale wpisuje się w ideę 3R, czyli rozsądne, ekologiczne, jak i ekonomiczne podejście do zasobów naturalnych.
poniedziałek, 28 października 2024
sobota, 26 października 2024
Komentarze (0)