czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 2 komentarzy
  • 7067 wyświetleń

Murale zdobią i cieszą

Od wielu, wielu lat fantastyczne murale wykonywane są w Polsce przez współczesnych artystów polskich i zagranicznych. Od kilku lat w rejonie Ełku, Grajewa i innych miast pojawiły się uliczne, często artystyczne malowidła.

W maju potem w czerwcu 2021 roku ku zaskoczeniu, ale i zachwytom zarówno mieszkańców, jak i gości, pierwsze, fantastyczne murale w Szczuczynie pojawiły się na budynkach przy ul. J. Kilińskiego 7 i 42. Pierwszym z nich, który uległ naporowi światowej mody, jest budynek mieszkalny, a drugim Szkoła Podstawowa. Dzięki pionierskiej postawie mieszkańców, przez wyrażenie zgody, powstaje odmienne oblicze Szczuczyna. Nie każdy jednak akceptuje sztukę tego rodzaju w miejscach, w których mury obiektów bez ich uszlachetniania, czy maskowania są w dobrym stanie. Chętniej widzieliby murale na ścianach szpecących miasto.

  1. Mural powstał w maju 2021 r. Lokalizacja: Szczuczyn (PL), wschodni szczyt budynku przy ul. Kilińskiego 7. Temat: Stanisław Antoni Szczuka i obiekt sakralny.

  2. Mural powstał w czerwcu 2021 r. Lokalizacja: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. W. Broniewskiego w Szczuczynie, ul. J. Kilińskiego 42. Temat: Nieznani bohaterowie Niepodległej.

Mimo zwyczajowym kontrowersjom Szczuczyn od 2011 roku stopniowo przeradza się w jedno z ważniejszych miejsc na gospodarczej i kulturalnej mapie gminy i rejonu. Tymczasem troska o poziom rozwoju społeczno-gospodarczego przekładać się musi na pozytywną sytuację demograficzną. W obszarze innowacji powoli powstaje nowa sieć przedsiębiorstw i nowych technologii, natomiast celem Ratusza jest budowanie społecznego zaufania i realizacji wyzwań współczesnego świata. Zatem nie powinniśmy przeciwstawiać się przyszłościowym celom nawet wówczas, kiedy tzw. murale są komuś - co najmniej zbędne. Młodzież migrująca, przy powrocie do Szczuczyna powiedzieć może – nie, to nie jest miejsce do życia. Ta niezwykle humanitarna sytuacja podkreśla, jak konieczna jest silna, prospołeczna potrzeba zmieniania otaczającej nas wszechstronnej rzeczywistości, nawet tej przez sztukę malarstwa zewnętrznego – murali.

Miasto, co wyraźnie widać, powraca do swojej złotej przeszłości. Niech na naszych oczach dalej staje się urokliwe, ciche i gospodarne. Historia Szczuczyna zmusza współczesnych do odkrywania go każdego dnia na nowo do tego stopnia, że staniemy się jego miłośnikami. Posiadamy jeden zabytek, który po odrestaurowaniu potrzebuje mieć godne towarzystwo miasta i Gminy Szczuczyn. Godne do tego stopnia, że do przekazania dla gości wrażeń po miejskich przestrzeniach estetycznych ze szlakiem murali, potrzebny będzie profesjonalny przewodnik.

Murale nie szpecą, jeśli są wyjątkowe, zlokalizowane we właściwych tematycznie miejscach, a ich widok sprawia możliwość odpoczynku, regeneracji sił i dyskusji o odniesionych wrażeniach estetycznych i wychowawczych. Bywają jednak problemy społeczne, kiedy uliczni artyści za sprawą swoich antytalentów potrafią zmienić do łez każde, nawet najbardziej zadbane miejsce.

Żeby mieć zupełnie nowe, zaskakujące oblicze miasta zapraszam do wzajemnego tworzenia empatycznej wspólnoty mieszkalnej i rozkoszowania się odradzającym Szczuczynem już dziś. Za kilka lat powiemy - moje miasto płonie miłością, estetyką i dalszymi pragnieniami.

 

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

Komentarze (2)

Wszystko ma swój czas. Dzisiaj murale cieszą, za kilka lat będziemy je obśmiewać na równi z dziełami socrealizmu.

Ten na Szkole Podstawowej jest ładniejszy!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.