Od września tego roku uczniowie podstawówek będą mogli bezpłatnie pić w szkołach białe mleko, zaś za mleczka smakowe dopłata będzie dużo niższa niż dotychczas. Środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia pochodzą z budżetu państwa oraz z dopłat unijnych. To milowy krok w kierunku poprawy zdrowia naszych dzieci – mówią specjaliści.
W ubiegłym tygodniu Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz niektórych innych ustaw, zawierających m.in. zapisy o dopłatach do mleka w szkole. Od 1 września uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość bezpłatnego wypicia białego mleka, np. w kartonikach ze słomką o poj. 200 ml. Aby skorzystać z tego mechanizmu i dać uczniom możliwość bezpłatnego picia mleka, szkoły powinny przystąpić do specjalnego programu, jednym z nich jest akcja „Mleko z klasą”, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci . Zadaniem programu jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę i szereg aktywności - m.in. konkursy, programy edukacyjne oraz działania skierowane do mediów. Przystąpienie do programu „Mleko z klasą” umożliwia szkołom terminowe dostawy mleka oraz obarczenie kwestią formalną dostawców mleka, a więc bezpośrednio spółdzielnie mleczarskie lub regionalne hurtownie. Rolą szkoły jest tylko podpisanie umowy z dostawcą i rozprowadzenie mleka wśród uczniów.
Spożycie mleka w naszym kraju od wielu lat systematycznie spada. Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia – jego przyswajalność z mleka krowiego wynosi 80% (dla porównania z mleka sojowego tylko 13%). Wapń jest głównym składnikiem zębów i kości. Jego brak w organizmie jest m.in. przyczyną osteoporozy. Zachęcanie dzieci do picia mleka w szkołach jest szczególnie ważne – bowiem aż 50% ogólnej masy wapnia gromadzone jest do 10 roku życia. Kolejne 40% - do 20 lat, a 10% do 30 roku życia.
- Wprowadzenie takiej regulacji jest to bardzo dobrą informacją i można śmiało powiedzieć, że Parlament zrobił ogromny krok w kierunku kształtowania nawyku picia mleka – mówi Edmund Borawski, prezes największej polskiej spółdzielni mleczarskiej Mlekpol, partner akcji „Mleko z klasą”. – Jestem pewien, że nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak bardzo takie działania przyczynią się do podniesienia zdrowotności dzieci i młodzieży. W Polsce od kilku lat widzimy jak drastycznie spada ilość wypijanego mleka. Polskie dzieci nie mają wyrobionego nawyku picia mleka, a skutek tego jest widoczny już w wieku młodzieńczym, nie wspominając już o tak poważnych skutkach jak osteoporoza. Sądzę, że takie działanie przyczyni się do wzrostu konsumpcji mleka i jego przetworów, ale przede wszystkim dzięki temu będziemy mieli zdrowsze społeczeństwo, bo taka regulacja jest właśnie inwestycją w zdrowie naszych dzieci.
W wielu szkołach barierą w kupowaniu dla uczniów mleka był brak warunków do przechowywania tzw. świeżego mleka. Teraz nie ma już z tym problemu, ponieważ dostępne jest mleko UHT w kartonikach 0,2 l. Dzięki technologii UHT mleko może być dostarczane do szkół co dwa tygodnie i nie wymaga specjalnych warunków przechowania, a nieobecne w szkole dziecko po powrocie na zajęcia może odebrać zaległe kartoniki i wypić swoje mleczka.
Oczywiście dzieci zdecydowanie wolą mleczka smakowe (czekoladowe, waniliowe, truskawkowe czy karmelowe). Dzięki temu, że kartonik białego mleka będzie bezpłatny, tym samym mniej trzeba będzie zapłacić w szkole za mleczka smakowe. Jeśli szkoły zdecydują się na zakup kartoników 0,2 z mleczkiem smakowym, miesięcznie rodzice dopłacać będą nie całe 5 zł do każdego dziecka. Warto dodać, że mleczka smakowe mają takie same walory jak mleko białe.
Jeśli szkoły podejmą decyzję, że dzieci w danej placówce pić będą mleczka białe w kartonikach wystarczy, że szkoła podpisze stosowną umowę z dostawcą. W takiej sytuacji rodzice nie będą musieli nic dopłacać.
Zmieniona regulacja prawna wchodzi w życie od nowego roku szkolnego, ale już teraz warto pomyśleć o tym, by dzieciom zapewnić kartonik mleka od początku roku szkolnego 2007/08. Informacje o programie „Mleko z klasą” i adresy dostawców mleka do szkół znajdują się na stronie internetowej www.mlekozklasa.pl.
First Communications dla e-Grajewo.pl
wtorek, 10 grudnia 2024
wtorek, 10 grudnia 2024
mleko to pija dzieci ale jest dobre bo od krówek hehehe ;p;p;p
ja tez lubie mleko ale ucze sie w LO. moze dyrektor Jasinski pomysli o mleku dla nas ? :D
jestem za mleczkiem w LO :)) dyrektorze do dzieła :)
niecałe
A ja lubie mlekoo ;)
ja niestety tez piłam mleko w szkole ale GOTOWANE jeszcze ciepłe FUUUUUJJJJJJJ !!!!!!!!!!! Dzisiaj schłodzone w kartoniku super :)