wtorek, 21 września 2021

Kultura i rozrywka

Mleczna Droga jest mleczna?

Mleczna Droga jest mleczna?

W piątek, 2 czerwca w Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka, odbyła się prelekcja dr hab. Agnieszki Pollo pt. Droga Mleczna, która nazywana jest po prostu Galaktyką. Podobno Starożytni Grecy wierzyli, że Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

Pani profesor przybliżyła nam kilka niezwykłych, złożonych tematów ze świata astrofizyki, mogliśmy dowiedzieć się Dlaczego Mleczna Droga jest mleczna? Jak wygląda i gdzie jest w niej nasze miejsce? Skąd się wzięła i jaka będzie jej przyszłość? i Czy są we Wszechświecie inne Mleczne Drogi?. To tylko wybrane zagadnienia, które zostały poruszone podczas wykładu. 

Dr hab. Agnieszka Pollo jest astrofizykiem, zajmuje się kosmologią obserwacyjną – badaniami galaktyk, struktur, jakie te galaktyki tworzą i ewolucji Wszechświata. Studiowała astronomię na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat zrobiła w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Pracowała w instytutach naukowych we Włoszech i we Francji. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Naukowo zajmuje się badaniami galaktyk i struktury wielkoskalowej Wszechświata w wielkich przeglądach nieba. Kieruje m.in. polską komórką projektu VIPERS (VIMOS Public Extragalactic Redshift Survey).

 

poniedziałek, 20 września 2021

Wystawa "Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego"

poniedziałek, 20 września 2021

Kabaret Czesuaf w Grajewie (2.10)

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.