sobota, 27 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 8656 wyświetleń

Milionowe inwestycje w zakładach SM Mlekpol

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol rozwija swoje zakłady, realizując kolejne inwestycje. Te będą miały wpływ m.in. na poprawę jakości produktów i bezpieczeństwa samej produkcji. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju każde podjęte przedsięwzięcie jest przeprowadzane z myślą o lokalnej społeczności. W 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczych należących do SM Mlekpol sukcesywnie realizowane są inwestycje finansowane zarówno ze środków Spółdzielni, jak i funduszy unijnych. Mlekpol bowiem regularnie ubiega się o granty w celu wdrażania innowacyjnych technologii i ulepszania poszczególnych fabryk. 


W zakładach SM Mlekpol powstają wysokiej klasy i jakości produkty nabiałowe, które doceniane są przez konsumentów na całym świecie. Serki, mleko czy maślanka z najpiękniejszych i najczystszych regionów naszego kraju docierają do Polaków i mieszkańców krajów Unii Europejskiej, ale także do konsumentów m.in. USA, Chin czy Afryki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie owocna współpraca z dostawcami mleka oraz przemyślane inwestycje realizowane przez SM Mlekpol od ponad 40 lat.


Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych 

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol znalazła się wśród laureatów konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Szybka Ścieżka - Agrotech". O wsparcie w ramach programu ubiegały się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub jednostek naukowych. Dzięki dofinansowaniu pozyskanym w ramach konkursu i środkom własnym Spółdzielni wdrożona zostanie nowa technologia UHT. 

 -  Inwestycja warta ponad 88 milionów złotych umożliwi nam opracowanie innowacyjnej technologii produkcji mleka UHT o przedłużonej trwałości w obrocie handlowym, dedykowanego na odległe rynki zbytu. W efekcie wdrożenia tej innowacji chcemy pozyskać nowych klientów i zwiększyć potencjał eksportowy naszego przedsiębiorstwa - mówi Zbigniew Groszyk, Wiceprezes ds. produkcji w SM Mlekpol w Grajewie. 

- Otrzymaliśmy również dofinansowanie na drugi nasz projekt, czyli wdrożenie nowej technologii produkcji masła. Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargów, za chwilę będziemy podpisywać kontrakty. Oba projekty przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności oferty SM Mlekpol zarówno na rynku polskim, jak i wśród zagranicznych kontrahentów. 


SM Mlekpol produkuje energię odnawialną

Spółdzielnia nie tylko inwestuje w linie produkcyjne czy poprawę jakości produktów. Prowadzi działania w ramach polityki zrównoważonego rozwoju, produkując energię odnawialną. 

- Budowa układu kogeneracyjnego z biogazownią w Grajewie to kolejny etap modernizacji zakładowej oczyszczalni ścieków. To projekt, który jest już realizowany, a obecnie odbywają się jego kolejne etapy. Jego głównym celem jest wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych, z których wyprodukujemy biogaz w reaktorze beztlenowym. Spalając biogaz w wysokosprawnym układzie kogeneracyjnym wytworzymy energię elektryczną oraz odzyskamy ciepło, które spożytkujemy w oczyszczalni. Uzyskany biogaz to "zielone" źródło energii uzyskiwane z tzw. źródeł odnawialnych, które w przyszłości powinno wyeliminować paliwa kopalne, gdyż ma dużo mniejszą emisję pyłów i zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni oraz stworzy możliwość uzyskania ciepła niezbędnego do suszenia osadu. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości nastąpią konieczne zmiany legislacyjne, które pozwolą na wykorzystanie tych osadów w rolnictwie np. do nawożenia pól - mówi Zbigniew Groszyk.

Biogazownia w Grajewie zostanie oddana do użytku jesienią 2022 roku. SM Mlekpol w planach ma budowę kolejnych biogazowi przy zakładach. Już w przyszłym roku mają pojawić się pierwsze projekty. 


Ograniczenie śladu węglowego w produktach

Jednym z najczęściej wskazywanych zagrożeń współczesnego świata jest emisja gazów cieplarnianych i ich udział w zmianach klimatycznych naszej planety. Dlatego niezwykle ważnym jest dostarczenie klientom produktów nie tylko charakteryzujących się wysokimi wartościami odżywczymi i smakowymi, lecz również neutralnymi pod względem oddziaływania na środowisko.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol od lat podejmuje działania zmierzające do ograniczenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia wody w trakcie procesów produkcyjnych. Wybudowana rok temu Hybrydowa Elektrociepłownia w Mrągowie to obecnie najnowocześniejsze centrum energetyczne zakładu przemysłowego w Europie. Obiekt wytwarza energię elektryczną, parę technologiczną oraz ciepłą wodę na potrzeby procesów produkcyjnych zakładu. Koszt zrealizowania tej inwestycji to ponad 27 milionów złotych. 

Łączny efekt ekologiczny dla całego obiektu:

  • Zmniejszenie zużycia paliw pierwotnych.
  • Redukcja emisji CO2 oraz SOx (tlenek siarki).
  • Ograniczenie emisji NOx (tlenek azotu) i pyłu.
  • Zmniejszenie zużycia wody.

 

Komentarze (17)

To może inaczej. Krowy emitują metan (CH4), gaz cieplarniany groźniejszy od CO2, odpowiadają one za 14% wszystkich gazów cieplarnianych oraz 2/3 amoniaku. Gdyby faktycznie Mlekpol był tak "proeko" to w rubryce ilość skupionego surowca nie mielibyśmy rok w rok tak dużych przyrostów.

Nowe technologie Czyli zapewne likwidacja miejsc pracy

Piszą o milionowych inwestycjach a podwyżki w miejscu dla zamydlenia oczu dadzą po 200 brutto

Pewnie obiektywnego komentarza to nie można dodać?

Firma ogromna i dochodowa ale proszę pamiętać ze motorem napędowym są rolnicy i pracownicy.

/ludzi brakuje na każdym dziale, samochody pod załadunkami stoją po wiele godzin bo pani z magazynu UHT ki woli przez telefon pogadać! niech pierw naprawią system pracy/

Dlaczego oskarżasz tylko krowy a nie wszystkie bydło? Z resztą Twoje oskarżenia są bezpodstawne ponieważ chów bydła a zwłaszcza intensywny chów bydła mlecznego nie przynosi żadnych zagrożeń dla klimatu a wręcz pozwala go chronić

Złośliwy pierdol..... się w łeb zanim coś napiszesz

Życzliwy. Jakiś argument? Bo z mojej wiedzy aktualny sposób pozyskiwania mleka zabija bioróżnorodność, wymaga dużo zasobów, zanieczyszcza środowisko gazami.

. zacznijcie od inwestycji w ludzi!! Ale w tych co pracują na produkcji, a nie tych co siedzą na stołkach..

Redakcja usuwa niechciane komentarze?..

Do "Miły Pan" ta Pani ładuje tiry czy wózkowi? Telefon jest do rozmów między działami dlatego się jest non stop na słuchawce. Pomyśl czasami co napiszesz. To że tyle tirów jest to tylko przez logistykę, widocznie przyjmują więcej zamówień niż magazyn może wyrobić.

Obywatel: powiedz to zarządzającym

Do Haha: redakcja zawsze usuwa niechciane komentarze. Taka to już redakcja.

Jakież to szkodliwe gazy produkuje bydło a które nie występują naturalnie w środowisku? Jakie zasoby masz na myśli? Czy ta bioróżnorodność to chaszcze, nie koszona trawa na Twojej działce oraz kleszcze i komary? A może mieszkasz w bloku i nic ponadto nie posiadasz więc wymagasz od innych? Czy Twoja "aktualna wiedza" to przekaz wegan? Kłamstwo wegan powtarzane wiele raz zaczyna uchodzić za prawdę. Objawioną. Jutro opiszę dla wszystkich czytelników dlaczego bydło jest neutralne nawet pozytywne

/ odnośnie długich załadunków ,organizacja pracy jest bardzo kiepska ,/ i zero rozsądnego myślenia = się ciągłe czepianie się mało istotnych rzeczy które wcale nie wnoszą nic do usprawnienia wydajności ,pozdrawiam

obserwator zacznijcie inwestować w ludzi .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.