Redakcja e-Grajewo otrzymała sygnał o zaniedbanym cmentarzu wojennym w lesie Kosówka. Już w październiku zwracano się z prośbą do Urzędu Miasta i Gminy Rajgród (pod który podlega omawiany teren) o uporządkowanie tego miejsca, jednak rajgrodzki magistrat pozostał głuchy na kolejny apel.
- Chwasty wysoko wyrosły, zniszczone ławki, nieuprzątnięte znicze, pozostawiony przed bramą worek ze śmieciami. Tak „zapuszczonego” miejsca jeszcze nie widziałem. Nikt nie wymaga kwiatów i klombów, wystarczyłoby skosić pokrzywy i trochę posprzątać, chociażby przed Wszystkimi Świętami. Należałoby to zrobić ze zwykłego szacunku dla zmarłych – skarży się czytelnik.
- Prawdopodobnie nic tu nie było robione w ciągu ostatniego roku. Dlaczego samorząd traktuje to miejsce po ”macoszemu”? Przecież to kawałek historii naszego regionu i wstyd przed tymi, którzy tu przychodzą oddać hołd pomordowanym. – dodają zainteresowani
Zapytamy urzędników o zaistniałą sytuację, 2 listopada br. UM w Rajgrodzie jest nieczynny.
Czy okoliczne miejsca pamięci są dobrą wizytówką? Komentarz zdaje się być zbędny.
- Mamy świadomość, że cmentarz nie powinien wyglądać tak jak wygląda. Prowadzimy wewnętrzne postępowanie wyjaśniające dotyczące zaniedbania tego miejsca. Niezwłocznie przystąpimy do uporządkowania terenu – wyjaśnił nam Piotr Milewski, sekretarz gminy Rajgród.
/e/
wtorek, 13 maja 2025
wtorek, 13 maja 2025
Teraz Burmistrz sie wykarze bo przecież koniec kadencji i trzeba nowe glosy zbierać.
Włodarze zapomnieli o tym miejscu to teren oddany przyrodzie.
Tam był porządek i ład dopóki dbała o to szkoła w Rydzewie i jej poprzedni dyrektor. Pozdrawiam pana Sławka
Wstyd grajewianie, przecież rodziny pomordowanych w Kosówce , wspólnie z np. radnymi miasta Grajewo mogliby uporządkować to miejsce.
Nieładnie panie władzo....jak nie ma interesu to i moralność upada, WSTYD!!!
Wreszcie ktoś ten temat poruszył. Pisałem juz kiedyś do gminy ale nic.
za moich czasów szkolnych całe klasy chodziły na cmentarze i miejsca pamięci porządkując je w ramach edukacji historycznej. Szkoda, że teraz program edukacyjny nie przewiduje takiej metodyki nauczania. Są na cmentarzu groby żołnierzy niemieckich z I WŚ, żołnierzy armii czerwonej z II WŚ oraz kilka miejsc pamięci w okolicy. Wystarczy żeby jedna szkoła opiekowała się jednym miejscem i wszystko będzie tak jak powinno być.
Pod koniec września sprzątali mogiły uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Prostkach. Nie pierwszy raz.
Dokładnie. Ostatnio spotkałem tam uczniów z Prostek. Sprzątanie takich miejsc to doskonała lekcja historii.
Grajewo szuka sobie alibi? Gdzie Rajgród, gdzie Grajewo! Nie ma komu zadbać o miejsce pamięci, bo formalnie podlega pod Rajgród? Ale leży 2 km od Grajewa.Tam rozstrzeliwano mieszkańców Grajewa, nie Rajgrodu.
Moja matka pracując w PZGS w Grajewie brała udział przy "urządzaniu" tego miejsca pamieci, byłem tam z nią, wszyscy z PZGS pracowali cały dzień społecznie, przełom lat 50-60ych.Opowiadała, że w Kosówce, jak to miejsce nazywała, rozstrzelano jej koleżanki...A dziś nie ma gospodarza?
A Ty u sąsiada idziesz i liście zagrabiasz na podwórku?
W sumie, jakby tak każdy poszedł do kogoś to i porządek by był (u siebie to nieraz odpuścisz u kogoś - mus z grafika :) i zaprzyjaźnili by się ludzie;
super by było!
A tak poważnie nie możesz wydać samorządowych pieniędzy nie u siebie - niegospodarność.
Gmina Rajgród wiec co ma do tego Grajewo.wstyd dla Rajgrodu
Chociaż nie zciemniał i nie dorabiał ideologii.
Zróbcie i bedzie ok.
A tak może by wszyscy księża wykazali się solidarnością.Cztery parafie w Grajewie ,Rajgród i cały powiat.Do dzieła Panowie!!!
Jest oczywiste, że z przyczyn technicznych (odległość) prościej posprzątać Grajewianom, których jest ze 23.000, niz mieszkańcom maleńkiego Rajgrodu, ok.1700.
Trzeba się dogadać co do finansów, niech Rajgród zrefunduje koszty, a Grajewo zrobi porządek.To są poważne sprawy, wstyd spada na Grajewo, tam mordowano mieszkańców naszego miasta..