środa, 17 lipca 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 8466 wyświetleń

Maraton Czytelniczy

MARATON CZYTELNICZY
o Puchar Dyrektora ZSM nr 3 w Grajewie

Biegaj, skacz i tym się ciesz,
ze sportowców przykład bierz!
Czy zwyciężę, czy też nie,
udział w zawodach cieszy mnie!


26 marca 2014 r. Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie, Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci w Grajewie, Miejski Dom Kultury w Grajewie i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie zorganizowali Maraton Czytelniczy o Puchar Dyrektora ZSM nr 3 w Grajewie w ramach ogólnopolskiej akcji „Ćwiczyć każdy może”  nawiązującej do ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej Roku Szkoły w Ruchu.

Maraton Czytelniczy miał charakter konkursu, którego celem było między innymi:

• propagowanie czytelnictwa i aktywnego trybu życia wśród uczniów,
• uświadomienie uczniom, że sport jest wspaniałą sztuką zdrowia,
• wspomaganie rozwoju umysłowego i fizycznego dzieci,
• rozwijanie cech osobowości wyzwalających u uczniów dążenie do celu, przezwyciężania swoich słabości, samodoskonalenia,
• promowanie współzawodnictwa według zasad fair – play,
• dostarczenie dzieciom radości i satysfakcji podczas wspólnej zabawy,
• zachęcenie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu sportowym i kulturalnym miasta poprzez pokazanie miejsc, w których w czasie wolnym od nauki mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

W Maratonie wzięły udział 4 sześcioosobowe drużyny (24 uczniów z klas IV – VI). Uczniowie uczestniczyli w konkurencjach sportowo – czytelniczych rozgrywanych w ciągu jednego dnia na terenie instytucji współorganizujących konkurs według zasad zawartych w regulaminie i w oparciu o „Plan realizacji zadań konkursowych” opracowany przez koordynatorów: p. Wiesławę Lendo (MBP Oddział dla Dzieci w Grajewie), p. Jadwigę Popko (Miejski Dom Kultury w Grajewie), p. Grzegorza Czyżewskiego (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie), p. Lillę Pietrzykowską, p. Ewę Czaplicką, p. Irenę Konopko, p. Violettę Magdalenę Curyło, p. Grażynę Mroczkowską i p. Barbarę Ratomską (Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie).

Współzawodnictwo przebiegało w radosnej, sportowej atmosferze i miało charakter współzawodnictwa indywidualnego i drużynowego. Zawodnicy rywalizowali o tytuł Najlepszego Uczestnika Maratonu Czytelniczego w swojej grupie wiekowej oraz tytuł Najlepszego Zespołu Maratonu Czytelniczego. Z dużym zaangażowaniem wzięli udział w takich konkurencjach, jak:

- samodzielne przeczytanie tekstu o tematyce sportowo – przyrodniczej, a następnie udzielenie pisemnej odpowiedzi na pytania;
- quiz sportowo – czytelniczy;
- test wiedzy „Sportowe ABC”;
- układanie puzzli i wykonanie plakatu ph. „Dziesięć zasad – trenuj z radością i osiągaj satysfakcję”;
- konkurencje ruchowo – taneczno – plastyczne;
- turniej sportowy.

Po przeprowadzeniu wszystkich regulaminowych konkurencji decyzją komisji konkursowej w składzie - p. Barbara Rogalska, p. Ewa Mieczkowska, p. Violetta Magdalena Curyło, p. Wiesława Lendo, p. Jadwiga Popko, p. Ewa Czaplicka, p. Lilla Pietrzykowska, p. Przemysław Dąbkowski i p. Grzegorz Czyżewski - pracującej na różnych etapach konkursu, tytuł Najlepszego Uczestnika Maratonu Czytelniczego otrzymały:
w kategorii klas IV - Kinga Kosielska kl. IV a (24 p.),
w kategorii klas V - Justyna Prostko kl. V c (42 p.)
po dogrywce z Aleksandrą Popowską kl. V a – 39 p.,
w kategorii klas VI - Natalia Bargłowska kl. VI b (39 p.)
po dogrywce z Aleksandrą Murawską kl. VI a – 35 p.
Tytuł Najlepszego Zespołu Maratonu Czytelniczego i Puchar Dyrektora ZSM nr 3 w Grajewie otrzymała Drużyna Żółtych w składzie: Aleksandra Murawska kl. VI a, Justyna Prostko kl. V c, Magdalena Zalewska kl. V c, Magda Zaborowska kl. VI c, Julian Joka kl. IV d i Klaudia Sochacka kl. IV d – 265 p.

II miejsce – Drużyna Białych – 239 p.
III miejsce – Drużyna Niebieskich – 238 p.
IV miejsce – Drużyna Niebiesko – Czerwonych – 226,5 p.

Pani dyrektor Beata Szewczyk zwracając się do uczestników Maratonu Czytelniczego pogratulowała wszystkim osiągniętych wyników, sportowej pasji i ducha walki fair – play, w jakim rozegrane zostały wszystkie konkurencje. Punktem kulminacyjnym było wręczenie zwycięzcom Pucharu Dyrektora ZSM nr 3 w Grajewie, dyplomów i nagród książkowych, a pozostałym uczestnikom - dyplomów i upominków. Fundatorami nagród książkowych byli: Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci w Grajewie i Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie, zaś upominków – Miejski Dom Kultury w Grajewie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie oraz Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie.

W dalszej części pani dyrektor złożyła oficjalne podziękowania przybyłym dyrektorom i koordynatorom instytucji współorganizujących konkurs: pani dyrektor Monice Kostrzewskiej z MBP w Grajewie, pani Wiesławie Lendo z MBP Oddział dla Dzieci, kierownikowi MOSiR – panu Przemysławowi Dąbkowskiemu i panu Grzegorzowi Czyżewskiemu – specjaliście ds. sportu. Podziękowała także pani dyrektor Danucie Klimowicz z Miejskiego Domu Kultury w Grajewie oraz pani Jadwidze Popko, które po zakończeniu konkurencji nie mogły w dalszej części towarzyszyć uczestnikom konkursu z uwagi na przygotowania do kolejnej uroczystości. 

Maraton, jaki tego dnia wspólnie przebyliśmy ulicami miasta do instytucji, w których rozegrane zostały konkurencje wprawdzie nie miał dystansu 42,195 km, ale niewątpliwie dostarczył każdemu uczestnikowi wielu pozytywnych emocji i porcję zdrowego ruchu. Okazał się strzałem w dziesiątkę.


Opracowanie i realizacja:
Koordynatorzy Maratonu Czytelniczego
o Puchar Dyrektora ZSM nr 3 w Grajewie

Komentarze (1)

A w gimnazjum leniuszki :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.