Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 11103 wyświetleń

"Mam Haka na Raka"

W centrum Grajewa można było spotkać młodzież z Zespołu Szkół w Wojewodzinie, która prowadziła kampanię informacyjną w ramach ogólnopolskiego programu “Mam Haka na Raka” nawołującą do badań profilaktycznych mających na celu wczesne wykrywanie nowotworu jelita grubego.


Uczniowie III klasy Technikum Hotelarstwa wraz z wychowawcą Katarzyną Ołdakowską rozdawali ulotki informujące gdzie takie badania można wykonać oraz zbierali podpisy od osób popierających tę akcję.

Happening wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców Grajewa. Przechodnie chętnie pytali o objawy choroby i o to jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu, gdyż według najbardziej aktualnych danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 roku w Polsce u obu płci odnotowano łącznie ponad 14 600 zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego i ponad 10 400 spowodowanych przez nie zgonów. Jeśli weźmie się pod uwagę, że populacyjne rejestry nowotworowe zaniżają zwykle liczbę zachorowań i zgonów o około 20%, rzeczywiste liczby mogą okazać się jeszcze wyższe. Jednak nawet z danych wynika, że w Polsce co 40 minut wykrywa się kolejny przypadek raka jelita grubego, a mniej więcej co godzinę jedna osoba umiera z powodu tego nowotworu. Dla państw rozwiniętych charakterystyczna jest stosunkowo niska umieralność z powodu nowotworów jelita grubego. W Polsce jednak prawidłowość ta nie znajduje potwierdzenia. Analiza wskaźników śmiertelności (liczby zgonów spowodowanych dana chorobową podzielonej przez liczbę zachorowań) wskazuje, że w naszym kraju z powodu raka jelita grubego umiera około 71 % chorych na ten nowotwór. Potwierdzają to wyniki badania EUROCARE-3, porównującego odsetki przeżyć 5-letnich pacjentów z nowotworami złośliwymi jelita grubego. Polska z wartościami 26-28% zajmuje w tych klasyfikacjach jedną z ostatnich pozycji. Tymczasem w przodujących krajach europejskich odsetki przeżyć 5-letnich sięgają ponad 50%. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie zachorowań w naszym kraju i okolicy ponieważ daje to 100% szanse na całkowite wyleczenie.

Zarówno działania na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolska kampania społeczna, opracowana przez uczestników programu i propagowana przez uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie mają szansę realnie przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce i w naszym regionie, wspierając tym samym Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. W dzisiejszej akcji brali udział: Kinga Dawidowska, Marlena Lubińska, Anna Kujkowska, Łukasz Czyżyński oraz wychowawca klasy III TH Katarzyna Ołdakowska.


Informujemy, że badania profilaktyczne można wykonać w:

Białostockim Centrum Onkologicznym im M. Skłodowskiej - Curie, ul Ogrodowa 12, 15- 027 w Białymstoku.

Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Al. Piłsudskiego 11, 18 – 404 w Łomży.

 


Komentarze (3)

Super... ! Fajny pomysł.

pełny szacunek dla szkoły w Wojewodzinie,oby więcej takich akcji.

Widziałam tych uczniów na mieście, fajny pomysł z tym transparentem

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.