wtorek, 9 sierpnia 2022

Warto przeczytać

Mało miejsca na balkonie? Brak pomysłu na aranżację? Ogród wertykalny może być doskonałym rozwiązaniem!

Balkon jest przedłużeniem mieszkania i miejscem, w którym można spędzać czas na świeżym powietrzu. Bardzo często jednak zaaranżowanie go w ciekawy sposób jest problematyczne głównie ze względu na jego niewielkie wymiary i brak pomysłu na aranżację niewielkiej przestrzeni. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może okazać się ogród wertykalny. Jest to nowoczesna kompozycja roślinna, która ze względu na swoje walory estetyczne regularnie zyskuje zwolenników. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie ą tego rodzaju ogrody oraz jakie są ich zalety.


Czym jest ogród wertykalny?

Ogrodem wertykalnym nazywa się pionowe uprawy roślin. Można z powodzeniem zastosować je w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych domach czy mieszkaniach. Coraz częściej są one wybierane także jako element dekoracji balkonu lub tarasu – muszą tu spełniać jednak szczególne warunki, o czym będzie jeszcze mowa. 

Ogród wertykalny to doskonałe rozwiązanie w przypadku miejsc o ograniczonej powierzchni, w których nie ma możliwości umieszczenia dużej ilości roślin. Taki ogród zajmuje niewiele miejsca, a prezentuje się niezwykle efektownie. Doskonale sprawdzi się również na balkonie.


W jaki sposób wykonuje się ogrody wertykalne?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni, na której umieszczone zostaną rośliny. Konieczne jest zamontowanie na wybranej ścianie specjalnego panelu posiadającego miejsce na rośliny. Bardzo często są one wykonywane z materiałów pochodzących z recyklingu, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska naturalnego. Często wykorzystuje się też stelaże, na których montuje się tkaninę wegetacyjną z „kieszeniami” na rośliny. Jest ona odporna na wilgoć oraz zapobiega powstawaniu pleśni oraz rozwojowi grzybów. 

Profesjonalne ogrody wertykalne zapewniają optymalne warunki do rozwoju roślin. Wyposażone są także w system nawadniania, który ma na celu zapewnić właściwą ilość wody niezbędną do prawidłowego wzrostu. 


Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego na balkon?

Rośliny, które będą elementem ogrodu wertykalnego na balkonie muszą być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy promieniowanie słoneczne. W miejscu tym sprawdzą się wszelkie gatunki roślin typowo balkonowych. Bardzo ważne jest jednak to, aby zwrócić szczególną uwagę na rozmiar bryły korzeniowej. Musi ona mieć optymalne wymiary, aby bez problemu korzenie mogły zmieścić się w przygotowanych kieszeniach.

Ogromne znaczenie przy wyborze konkretnych gatunków roślin ma także stopień nasłonecznienia balkonu. Jeśli przez większą część dnia jest on mocno oświetlony, to w ogrodzie wertykalnym warto umieścić kolorowe trawy ozdobne, lawendę oraz rozchodniki. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie różnego rodzaju ziół, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także można wykorzystać je do celów spożywczych. W ogrodzie wertykalnym znajdującym się nieco w cieniu warto z kolei umieścić wszelkie kwiaty kwitnące, takie jak pelargonie, begonie, petunie i surfinie, które prezentują się niezwykle efektownie.

Ogrody wertykalne na balkonie to świetny sposób na to, by cieszyć się kolorowymi roślinami nawet do późnej jesieni. Gdy temperatury spadną, a rośliny przemarzną trzeba usunąć a całą ściankę przykryć włókniną. Na wiosnę wystarczy uporządkować ścianę i zasadzić na niej nowe rośliny.


Zalety ogrodów wertykalnych

Ogromną zaletą ogrodów wertykalnych jest to, że można wykorzystać je zarówno w przestrzeni wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Wyglądają one bardzo nowocześnie i są świetną dekoracją. Rośliny, które się w nim znajdują nie tylko pełnią rolę ozdobną, ale także wpływają pozytywnie na otoczenie. Oczyszczają powietrze z szkodliwych substancji oraz zwiększają ilość tlenu. Umieszczenie takiego ogrodu na zewnątrz sprawia, że świetnie tłumi on hałasy. Dzięki temu z jego pomocą można skutecznie odgrodzić się od sąsiadów. Przebywanie w towarzystwie roślin pomaga skutecznie się zrelaksować oraz wyciszyć.

Ogrody wertykalne cieszą się rosnącą popularnością także ze względu na to, że zajmują niewiele miejsca. Są więc doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających małe balkony, które są trudne w aranżacji. Umieszczenie na nich takiego ogrodu sprawi, że nawet najnudniejszy balkon nabierze niepowtarzalnego wyglądu i charakteru. Na niewielkiej przestrzeni zmieścić można wiele roślin, których rozmieszczenie w tradycyjny sposób byłoby niemożliwe. 

Decydując się na założenie ogrodu wertykalnego należy pamiętać o tym, że rośliny w nim umieszczone potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest ich systematyczne podlewania, a także przycinanie, dzięki czemu będą one prezentowały się nienagannie przez całą wiosnę i lato, a niekiedy również wczesną jesień.

Ogród wertykalny to nowoczesny sposób na to, aby otoczyć się roślinami nawet jeśli dysponujemy niewielkim balkonem. Jego założenie jest doskonałym sposobem na to, aby stworzyć na nim przytulny kącik, w którym będzie można zrelaksować się i odpocząć. Umieszczone pionowo rośliny zapewniają także oryginalny wygląd balkonu i z pewnością zachwycą sąsiadów oraz odwiedzających nasze mieszkanie gości.

 

niedziela, 7 sierpnia 2022

Zmień życie. Wybierz telefon na kartę

czwartek, 4 sierpnia 2022

Dźwięk jak w sali kinowej? To możliwe!

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.