sobota, 18 września 2021

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 8508 wyświetleń

Ludzie listy piszą...

Ludzie listy piszą...

Ścieżka pieszo - rowerowa Grajewo – Toczyłowo

Rozpoczęły się wakacje, mieszkańcy Grajewa pojawiają się liczniej na wspomnianej w tytule ścieżce. W ubiegłym roku uczestniczyłem lub też byłem świadkiem paru zdarzeń odnośnie poruszania się po tej drodze. Droga powstała bez wyznaczonych pasów do poruszania się dla pieszych i rowerzystów. Generalnie jeżeli nie ma znaków pionowych i poziomych regulujących sposób poruszania to zgodnie z przepisami obowiązuje ruch jak na drodze publicznej. Poruszamy się przy prawej stronie i wyprzedzamy z lewej. Niestety znajdują się u nas znaki pionowe i, o ile w stronę Toczyłowa wszystko jest dobrze (z wyjątkiem obróconego jednego znaku), w przeciwną stronę jest zdecydowanie źle. Źle oznacza, iż wprowadzają w błąd korzystających.

Zauważyłem, że osoby korzystające nie zwracają już uwagi na istniejące znaki jeżdżąc tak jakby ich nie było i moim zdaniem robią słusznie. Pragnę teraz przybliżyć jak wyglądałby ruch opierając się na zainstalowanych obecnie znakach. Pierwsza fotografia przedstawia znak zamontowany na początku drogi w Toczyłowie. Rowerzyści powinni poruszać się po prawej stronie, piesi po lewej. Druga fotografia przedstawia znak, który znajduje się za mostem i zmienia strony, piesi po prawej, rowerzyści po lewej, ale trzeci powraca do pierwszego oznaczenia i znowu musimy zmieniać strony. Chodzi chyba o to, abyśmy byli zawsze czujni i uważni.  Przypomnę jeszcze, że od strony Grajewa nikt nie nakazuje nam co rusz zmiany stron, od początku do końca poruszamy się w ten sam sposób.

Drugą sprawą jest brak oznaczenia przy wjeździe i wyjeździe ze stacji benzynowej o przebiegu w tym miejscu drogi dla pieszych i rowerzystów. Kierowcy z uwagi na dość duży ruch starają się szybko wykonać ten manewr,  może to doprowadzić do wypadku. Miejscowi kierowcy nie zawsze ale czasem pamiętają o ścieżce, gorzej jest z osobami przyjezdnymi lub przejeżdżającymi. Kiedy jednak dojdzie kiedyś do zdarzenia kierowca nie będzie winien, bo niby skąd ma o tym wiedzieć.


Miejmy nadzieję, że  instytucje odpowiedzialne za prawidłowe oznaczenie wspomnianej drogi podejmą odpowiednie działania.

Krzysiek

 

piątek, 17 września 2021

,,Strzelcy Weteranom"

Komentarze (1)

W Polsce lobby sejmowe wymysla coraz wiecej utrudnień / Kodeks drogowy /. Mamy już ponad 400 znaków drogowych a wiec wiecej niż dni w roku. By to pojąc głowa mała. W USA jest 60 znaków drogowych a jak liczebna jest ameryka?, ale tam nie utrudnia sie życia ludziom a udogadnia. Nie należy brać te znaki do głowy a raczej do d...y i tyle w temacie oszołomstwa które te znaki na "ścieżce" usadowili.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.