Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12676 wyświetleń

Kronika Straży Miejskiej - IX

Bezpańskie psy
Straż Miejska kontynuowała działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez wspólne działania ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt. Funkcjonariusze SM w trakcie wspólnych patroli z pracownikiem schroniska wskazywali miejsca gromadzenia się bezpańskich psów. W bieżącym miesiącu odłowiono 6 bezpańskich psów z terenu miasta Grajewo i umieszczono w w/w placówce.

Picie alkoholu "Pod chmurką"
Funkcjonariusze Straży Miejskiej podejmowali działania wobec osób spożywających napoje alkoholowe poza miejscami do tego przeznaczonymi. Chociaż zakaz spożywania alkoholu pod tzw. chmurką funkcjonuje w Polsce od 1982 roku, to i tak wielu grajewian woli przysłowiowe piwko wypić na ulicy, choć grozi za to stuzłotowy mandat. W wielu przypadkach picie alkoholu to nie jedyny wybryk podchmielonych sprawców. Mieszkańcy telefonujący do Straży Miejskiej skarżą się na hałaśliwość i agresywność wielbicieli trunków. Interweniujący strażnicy nie pobłażają takim zachowaniom.
Prawo jednoznacznie zabrania spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach, w parkach, z wyjątkiem punktów przeznaczonych do ich spożycia na miejscu. Karalne jest również usiłowanie spożywania alkoholu. Osoby, które dopuściły się wykroczenia, polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscach ustawowo zabronionych zgodnie z art. 43' u.w.t.p.a. zostały ukarane mandatem karnym.

Nielegalne plakatowanie
Strażnicy Miejscy podjęli działania, w wyniku których ukarano osobę, która rozwiesiła swoje ogłoszenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Przypominamy, że zgodnie z art. 63a kodeksu wykroczeń "Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem podlega karze..."

Stop niesfornym kierowcom!
Nagminnie dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez osoby nieprawidłowo parkujące pojazdy. Samochody są zostawiane bez zachowania warunków dopuszczalności zatrzymania na chodnikach, skrzyżowaniach oraz w miejscach obowiązywania znaków drogowych: zakazu zatrzymywania i postoju. Powoduje to utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym. Taki sposób postępowania kierujących zmusza pieszych do schodzenia na jezdnię i utrudnia widoczność kierującym, którzy wyjeżdżają z dróg podporządkowanych. Stwarza to zagrożenie zdrowia, a nawet życia innych uczestników ruchu. Nagminność tego zjawiska powoduje, że strażnicy miejscy egzekwują przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Kierowcy za w/w wykroczenia ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych oraz  punktów karnych.

Działania wobec pieszych przechodzących w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle
Grajewscy strażnicy miejscy podczas patrolowania ulic miasta zwracali szczególną uwagę na zachowanie pieszych i rowerzystów. Do najczęściej popełnianych przez nich wykroczeń zaliczano:
● przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych,
● pokonywanie przejść na czerwonym świetle.
Mieszkańcy, którzy zdecydowali się przejść przez jezdnię w miejscu zabronionym ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły"
Udział w akcji "Bezpieczna droga do szkoły" i zapewnienie bezpieczeństwa w pierwszych dniach września stało się jednym z priorytetowych zadań, przed którymi stanęła Straż Miejska. Patrole SM od 29 sierpnia do 9 września 2011 r. przeprowadzały nasilone kontrole otoczenia grajewskich placówek oświatowych. Realizacja zadań nastąpiła poprzez:
♦ rozlokowanie patroli w rejonie szkół,
♦ zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym uczniów udających się na uroczyste akademie do szkół, na prawidłowe zachowanie się dzieci korzystających z dróg, chodników i przejść dla pieszych,
♦ zwracanie szczególnej uwagi na osoby obce przebywające w otoczeniu placówek oświatowych, jak również przeciwdziałanie popełnianiu wykroczeń w tych miejscach,
♦ pomoc dzieciom w poruszaniu się w pasie drogowym,
♦ kontrole czytelności znaków drogowych poziomych i pionowych,
♦ kontrolę stosowania się kierowców do zasad prawa o ruchu drogowym regulujących zachowanie się w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze SM zwracali również baczną uwagę na prawidłowe parkowanie. Rodzice potrafią zostawić auto na całej szerokości chodnika, zmuszając tym samym pieszych do wchodzenia na jezdnię.

Prewencja w szkołach
Straż Miejska w Grajewie oprócz wzmożonych kontroli porządku publicznego w rejonie szkół podejmuje również działania profilaktyczne. Celem tych działań jest wypracowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej właściwych postaw wobec różnego rodzaju zagrożeń.
W miesiącu wrześniu funkcjonariusze miejscy w porozumieniu z nauczycielem Szkoły Podstawowej Nr 4 w Grajewie przeprowadzili pogadankę profilaktyczną na temat zagrożeń związanych z gniazdem os powstałym w drzewie przy ul. Konstytucji 3-go Maja.
Szczególnie ważne było poinstruowanie dzieci jak należy zachować się podczas ewentualnego ataku osy, kogo prosić o pomoc w razie niebezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały ulotki z dobrymi radami pt. "Uwaga! Osy” oraz opowiadały o własnych niebezpiecznych przygodach i zadawały pytania.
Wszystkie zainteresowane współpracą szkoły proszone są o kierowanie zgłoszeń do Komendy Straży Miejskiej. Zajęcia będą realizowane w uzgodnionych terminach. Możemy poprowadzić spotkania i prelekcje o tematyce zaproponowanej przez nauczycieli.

Akcja charytatywna "Nakrętka"
Straż Miejska bierze udział w akcji charytatywnej zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Piotrka Jaśkowskiego. Pomoc funkcjonariuszy polega przede wszystkim na  odbiorze i dostarczeniu nakrętek do miejsca, gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Cel tej akcji jest niezwykle szczytny. Zbierając plastikowe nakrętki nie tylko pomagamy człowiekowi, ale również chronimy nasze środowisko naturalne, ułatwiając przy tym proces recyklingu plastików.
Informujemy, że "Nakrętkowy dzień" przypadać będzie w każdy ostatni, powszedni dzień miesiąca. Tego dnia SM wspólnie z wolontariuszką i inicjatorką akcji Panią Marią Jesionowską odwiedzać będzie szkoły i przedszkola na terenie Grajewa. Podczas wizyt zabierane będą zgromadzone nakrętki. "Nakrętkowy dzień" ma między innymi usprawnić zbiórkę i zmobilizować do niej tych, którzy jeszcze nie biorą w niej udziału.

Akcja "Widzisz wrak daj znak"
Zajmują miejsca parkingowe, wyglądają nieestetycznie, stanowią zagrożenie dla środowiska i ludzi. W bieżącym miesiącu Straż Miejska podjęła czynności zmierzające do usunięcia takiego pojazdu, którego stan techniczny wskazywał, że jest nieużywany.
Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty na koszt właściciela, jednak przed skorzystaniem z tego przepisu strażnicy informowali mieszkańców co mogą zrobić ze starymi autami.

Akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Straż Miejska wspólnie z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Grajewie przeprowadziła jednodniową akcję pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Wspólny patrol egzekwował przepisy ruchu drogowego dotyczące:
● zachowania się kierujących wobec pieszych,
● poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenia pieszych w miejscach niedozwolonych,
● właściwego przekraczania jezdni przez rowerzystów i motorowerzystów.
W ramach wspólnych działań funkcjonariusze skontrolowali miejsca i odcinki dróg najbardziej zagrożone wypadkami z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja "Prędkość"

Straż Miejska wspólnie z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Grajewie przeprowadziła jednodniową akcję prewencyjno - kontrolną pod nazwą "Prędkość". Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ograniczenie liczby zdarzeń drogowych spowodowanych nadmierną prędkością przez kierujących. Funkcjonariusze nadzorowali miejsca i odcinki dróg, które są najbardziej zagrożone zdarzeniami z powodu przekraczania dopuszczalnej prędkości lub niedostosowania jej do warunków ruchu. Kierowcy za w/w wykroczenia ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych oraz  punktów karnych.

Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych

W bieżącym miesiącu funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 8 kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się sprzedażą napojów alkoholowych. Sprzedawca ma prawo i obowiązek sprawdzenia dokumentu tożsamości, jeśli nie ma pewności czy kupujący jest pełnoletni. W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje sankcje:
- administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż  alkoholu,
- karną.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości we wszystkich placówkach handlujących alkoholem powinny być wywieszki informacyjne umieszczone na stoisku z alkoholem w miejscu widocznym dla kupujących:
- "Alkohol szkodzi zdrowiu",
- "Alkoholu osobom nieletnim poniżej 18 roku życia i nietrzeźwym nie sprzedajemy".
Zwracamy się z prośba do dorosłych, będących świadkami sprzedaży alkoholu nastolatkom, o zwracanie uwagi sprzedającemu, zawiadomienie Straży Miejskiej tel. 86 273 08 30 lub Policji tel. 997 lub 112. Ograniczając osobom nieletnim dostępność do alkoholu, chronimy nie tylko tych młodych ludzi, ale w znaczący sposób wpływamy na poprawę bezpieczeństwa publicznego.


Kontrole - targowica miejska
Straż Miejska ostrzega przed złodziejami, którzy wyspecjalizowali się w kradzieżach kieszonkowych. Kolejki i dekoncentracja uwagi klientów, to woda na młyn kieszonkowców. Przestępcy ci wykorzystują fakt nagromadzenia się dużej ilości osób w jednym miejscu i dokonują kradzieży portfeli, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów. Zwracajmy zatem szczególną uwagę, kiedy znajdujemy się w tego typu miejscach.
W związku z tym Straż Miejska wystawia co piątek patrole w rejonie targowicy. Są to zarówno patrole samodzielne, jak i wspólne z Policją. Mają one na celu zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, a także zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom kupującym. Funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują prawidłowości inkasowania opłat targowych.


W bm. funkcjonariusze Straży Miejskiej wzięli udział w zabezpieczeniu takich uroczystości i imprez jak:
● Obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej,
● III Grajewski Rajd Samochodowy z Piknikiem Motoryzacyjnym,
● Uroczyste przejęcie relikwii siostry Faustyny przez parafię MBNP w Grajewie.

Podczas wykonywania zadań służbowych wobec 151 osób funkcjonariusze Straży Miejskiej  zastosowali środek oddziaływania wychowawczego.

Ponadto Straż Miejska wykonała 7 wspólnych służb z funkcjonariuszami Policji oraz 17 konwojów kasjera na potrzeby Urzędu Miasta Grajewo.




piątek, 13 grudnia 2024

Obwieszczenie Starosty Grajewskiego

piątek, 13 grudnia 2024

X sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (4)

A może w końcu Straż miejska przeszłaby się ulicą kolejową..może w końcu nakarza właścicielowi powycinać te krzaki przy mooście i przy chodniku..bo tylko pieskami potrafja sie zajmować..

Szkoda, że zamiast bezpańskich psów, nie odławia się chuliganów, którzy stanowią znacznie większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców miasta! Ciągle czepiamy się zwierząt, tym czasem częściej czytałam o pobiciach przez ludzi, kradzieżach itp., a nie o zaatakowaniu człowieka przez psa ( to zdarza się niezwykle rzadko, ale rozgłos takiego zdarzenia wyolbrzymia sytuację). Czuję się w niebezpieczeństwie z powodu ludzi, a nie psów. Awdotia

straż jest od porządku publicznego, od bezpieczeństwa jest Policja (pobicie i kradzież to przestępstwo, straż jest od wykroczeń)

a może ktoś w końcu zainteresował by się ul. przemysłową, przecież tam też mieszkają ludzie !!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.