Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 5660 wyświetleń

Kronika 998

* 8 listopada 2016 r. o godzinie 08.12 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze samochodu dostawczego marki Iveco (chłodni do przewozu owoców i warzyw) w miejscowości Koszarówka gm. Grajewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pożarem objęta jest komora silnika i częściowo kabina pojazdu, natomiast kierowca bez obrażeń znajdował się na zewnątrz. W początkowej fazie działań kierowca samochodu dostawczego podjął próbę gaszenia pojazdu przy użyciu gaśnicy proszkowej, która okazała się nieskuteczna. W związku z powyższym powiadomił o zdarzeniu służby ratownicze (w pierwszej kolejności Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, które przekazało informację do stanowiska kierowania w Grajewie).

Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej polegały na podaniu prądu piany ciężkiej na palący się pojazd i sprawdzeniu czy nie ma innych osób wymagających pomocy. Po całkowitym ugaszeniu pożaru miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano w formie pisemnej kierowcy.

* Tego samego dnia (8XI) o godzinie 8.37 strażacy zostali wezwani do kolejnego zdarzenia, które miało miejsce na drodze krajowej nr 61 na trasie Popowo – Guty.

Samochód osobowy Mercedes wyjeżdżając z drogi podporządkowanej uderzył w autobus rejsowy Setra, po czym wjechał w przydrożne bariery ochronne. Szczęśliwie zarówno pasażerowie autobusu, jak też kierowca samochodu osobowego nie odnieśli żadnych obrażeń.

Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu przewodów od akumulatora w samochodzie Mercedes, neutralizacji i sorpcji rozlanego płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu innych pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie w ruchu kołowym.

* Kolejne zdarzenie, do którego zostali wezwani strażacy w dniu 8 listopada 2016 r. dotyczyło wykonania dostępu do chorej kobiety, która przebywała w budynku mieszkalnym przy ulicy Piłsudskiego w Grajewie.

Duże ilości materiałów i sprzętu zgromadzonego na posesji spowodowały całkowite zablokowanie drzwi wejściowych do budynku i uniemożliwiły sprawne dotarcie do osoby potrzebującej pomocy przez inne podmioty ratownicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu Państwowej Straży Pożarnej, strażak kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wejściu do budynku przez okno na parterze, przy czym wejście strażaków do środka było możliwe dopiero po usunięciu zgromadzonych pod jednym z okien materiałów i innego sprzętu, które właściciel systematycznie gromadził na posesji. Po wejściu do budynku, w jednym z pomieszczeń strażacy zastali leżącą w łóżku starszą chorą kobietę. Po udzieleniu wsparcia psychicznego strażacy ułożyli kobietę na desce ortopedycznej i przez okno ewakuowali ją na zewnątrz. Ratownik medyczny podjął decyzję o transporcie starszej pani do szpitala na badania i ewentualne leczenie.

* 12 listopada br. o godz. 13.51 zastęp Państwowej Straży Pożarnej został zadysponowany do rannego mężczyzny, który z urazem nogi leży na chodniku przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Grajewie.

Prośba o zadysponowanie strażaków podyktowana była tym, że wszystkie zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego przebywały w terenie. Po dojeździe pod wskazany adres zastano leżącego na chodniku mężczyznę z podejrzeniem złamania prawej nogi. Strażacy udzielili poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na unieruchomieniu kończyny dolnej, zabezpieczeniu przed utratą ciepła i udzielaniu wsparcia psychicznego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

* 16 listopada br. o godz. 9.59 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem samochodu ciężarowego na drodze krajowej nr 61 w Tamie gm. Rajgród.

W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej jeden pas ruchu był całkowicie zablokowany przez ciągnik siodłowy Daf z naczepą wypełnioną kruszywem, a kierowca pojazdu przebywał na zewnątrz bez żadnych widocznych obrażeń. W toku dalszych działań ustalono, że ciągnik siodłowy Daf stoi na drodze, a naczepa, z której wysypało się 24 tony kruszywa leży na drodze i częściowo w rowie.

W początkowej fazie działań strażacy zabezpieczyli i oznakowali miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych i kierowali ruchem pojazdów, który odbywał się wahadłowo. Następnie przy użyciu ciągnika z ładowarką oraz łopat usunięto z drogi kruszywo i podjęto działania zmierzające do postawienia naczepy na koła. Po przybyciu na miejsce specjalistycznej firmy wyposażonej w odpowiedni sprzęt (dźwig) postawiono naczepę na koła i odholowano na parking, a pozostałości powypadkowe zmyto z drogi jednym prądem wody. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczył zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Mieczy i Rajgrodu.

19 listopada br. o godz. 18:16 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodów osobowych Ford S-Max z Toyotą Corolla na ulicy Kopernika w Grajewie.

Na miejscu zdarzenia ustalono, że kierowca jednego z samochodów wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusił pierwszeństwo i zderzył się z innym pojazdem. W wyniku zdarzenia 34 – letni kierowca Toyoty został poszkodowany i po udzieleniu pomocy na miejscu przetransportowany do szpitala w Grajewie. Pozostałe 2 osoby podróżujące Fordem S-Max nie odniosły żadnych obrażeń pod wpływem zdarzenia. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, kierowaniu ruchem pojazdów oraz usunięciu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie innym kierującym.

* 19 listopada br. o godz. 22.50 strażacy otrzymali zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego Audi na drodze krajowej nr 61 w okolicach miejscowości Wólka Mała gm. Rajgród.

Do zdarzenia zadysponowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Mieczy i Rajgrodu, które po dojeździe na miejsce zastały leżący w przydrożnym rowie na dachu samochód osobowy bez kierowcy. Po postawieniu samochodu na koła i uzyskaniu informacji, że kierujący samochodem podróżował sam i najprawdopodobniej oddalił się z miejsca zdarzenia, podjęto decyzję o przeszukaniu pobliskiego terenu. 12 strażaków wraz z patrolem policji przeszukało przyległy teren o powierzchni około 2 ha nie odnajdując kierowcy. W związku z powyższym po około 2 godzinach działań strażacy zakończyli działania i powrócili do macierzystych jednostek.

* 21 listopada 2016 r. o godz. 11:24 do dyżurnego stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie od operatora numeru ratunkowego 112 o kolejnym w ostatnich dniach zdarzeniu drogowym na ulicy Kopernika w Grajewie.

Z treści zgłoszenia wynikało, że samochód ciężarowy zderzył się z samochodem osobowym i 3 osoby zostały ranne. W oparciu o treść zgłoszenia do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz zastęp  z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach -  Świdrowo, który brał udział w ćwiczeniach na terenie zakładu Pfleiderer Grajewo Sp. z o.o. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że do zderzenia samochodu ciężarowego Mercedes Benz na litewskich numerach rejestracyjnych z samochodem osobowym Audi A4 na polskich numerach doszło na skrzyżowaniu ulic Kopernika z Dworną w Grajewie.

W chwili przyjazdu pierwszego zastępu Państwowej Straży Pożarnej, na miejscu zdarzenia obecny był zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy osobom poszkodowanym. W wyniku rozpoznania wstępnego ustalono, że samochodem osobowym Audi A4 podróżowały 3 osoby, a samochodem ciężarowym Mercedes Benz jechał tylko kierowca. W początkowej fazie działań strażacy oznakowali i zabezpieczyli miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych, odłączyli przewody od akumulatora w samochodzie osobowym oraz kierowali ruchem pojazdów, który odbywał się wahadłowo. Po zakończeniu działań przez podmioty współdziałające usunięto z drogi pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie innym kierującym. Samochód ciężarowy samodzielnie odjechał z miejsca zdarzenia na pobliski parking, natomiast samochód osobowy został przetransportowany na parking przez pomoc drogową.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
 
 

Komentarze (1)

tego pana co zawalił smieciami własna matke to w puku zatrudnic-posprzata wszystkie lasy i rowy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.