Wiadomości

Kronika 998

 

14 września 2016 r. około godziny 19:30 na trasie Ciemnoszyje – Osowiec (droga krajowa nr 65) kierująca samochodem osobowym Hyundai Sonata zderzyła się z łosiem, który wybiegł z lasu na drogę. W wyniku wypadku poszkodowane zostały 2 kobiety podróżujące samochodem, które po udzieleniu pomocy na miejscu zdarzenia przetransportowano do szpitala w Grajewie. Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciemnoszyjach polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu terenu akcji, udzieleniu rannej kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na tlenoterapii, termoizolacji oraz wsparciu psychicznym. W czasie działań ratowniczych oraz czynności dochodzeniowych przez służby współdziałające strażacy kierowali ruchem pojazdów w obrębie miejsca zdarzenia. Po wykonaniu niezbędnych czynności przez służby ratownicze strażacy usunęli z drogi pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu kołowym.

18 września 2016 r. o godzinie 9:50 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o tonących zwierzętach w zbiorniku wodnym w Szczuczynie. W oparciu o uzyskane informacje do zdarzenia zadysponowano niezwłocznie zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna. Po przybyciu na miejsce kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że w stawie ugrzęzły 2 jałówki, które nie mogą wydostać się na brzeg. Przy użyciu łodzi strażacy podpłynęli do wyczerpanych zwierząt i wykorzystując linki ratownicze wydobyli je na brzeg. Dzięki skutecznej interwencji zwierzęta szybko odzyskały siły i oddaliły się na pobliską łąkę.

18 września 2016 r. o godzinie 14:51 strażacy zawodowi z Grajewa i druhowie ochotnicy ze Szczuczyna zostali zadysponowani do kolejnego zdarzenia na terenie gminy Szczuczyn. Jadący ulicą Kolneńską kierowca samochodu osobowego zauważył na drodze plamę oleju ciągnącą się na odcinku kilkuset metrów. Obecni na miejscu strażacy ustalili, że z ciągnika rolniczego wyciekła znaczna ilość oleju hydraulicznego, którego plama ma długość około 1 km i szerokości około 1 m. Przy użyciu sorbentu Compact i neutralizatora Sintan usunięto olej z drogi a o zdarzeniu powiadomiono Zarząd Dróg Powiatowych w Grajewie. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczyło 10 strażaków.

21 września 2016 r. o godzinie 13:25 strażacy zostali zadysponowani do wypadku drogowego na ulicy Wojska Polskiego w Grajewie. W chwili przyjazdu na miejsce zastępu Państwowej Straży Pożarnej samochody biorące udział w zdarzeniu (Toyota Yaris i VW Golf) stały na poboczu drogi a ruch odbywał się bez zakłóceń. Po chwili kobieta kierująca Toyotą Yaris poinformowała strażaków, że odczuwa ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. W związku z powyższym kierujący działaniem ratowniczym polecił udzielenie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Działania ratownicze polegały na założeniu kobiecie kołnierza ortopedycznego, termoizolacji oraz udzieleniu wsparcia psychicznego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Po wykonaniu czynności ratowniczych i przekazaniu osoby rannej pracownikom służby zdrowia strażacy usunęli z drogi pozostałości powypadkowe, które stwarzały zagrożenie innym kierującym.

22 września 2016 r. na prośbę dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Grajewie zadysponowano 3 zastępy strażaków do poszukiwań osoby zaginionej w lesie w okolicach miejscowości Stoczek gmina Rajgród. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Mieczy i Rajgrodu polegały na dokładnym przeszukaniu wskazanego przez policjantów terenu. Po ponad 2 godzinach poszukiwań odnaleziono zaginioną starszą kobietę na drodze leśnej w pobliżu miejsca zamieszkania.

23 września 2016 r. o godzinie 10:44 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu ciężarowego z autem osobowym na drodze krajowej nr 61 w Mieczach gmina Rajgród. Po dojeździe na miejsce zadysponowanych jednostek ochrony przeciwpożarowej i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że w zdarzeniu uczestniczy w sumie 5 samochodów, w tym 3 ciężarowe marki Renault, Volvo i Scania, dostawczy VW Transporter i osobowy Opel Astra. Kobieta kierująca samochodem osobowym Opel Astra po zderzeniu z samochodem ciężarowym Renault została poszkodowana i po zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia przetransportowana do szpitala w Grajewie. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczach polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca objętego działaniem ratowniczym, kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu z drogi pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie innym kierującym.

25 września 2016 r. o godzinie 11:47 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie od pracowników Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami o znalezieniu szczeniąt w lesie w okolicach miejscowości Szymany gmina Grajewo. Zgodnie z treścią zgłoszenia szczenięta miały znajdować się w legowisku wykopanym w ziemi na głębokości około 1,5 m. Pod wskazany adres zadysponowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej, którego dowódca po zapoznaniu się z sytuacją potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu. Z uwagi na ryzyko zasypania wejścia do legowiska strażacy przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego wykonali podkop i wydobyli szczenięta na zewnątrz. Zwierzętami zaopiekowali się będący na miejscu pracownicy Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

25 września 2016 r. około godziny 14:00 miało miejsce kolejne w ostatnim czasie zdarzenie drogowe na obwodnicy Szczuczyna. Citroen Xantia, którym podróżowało 5 osób narodowości litewskiej wjechał w przydrożne bariery ochronne. Osoby podróżujące samochodem wydostały się na zewnątrz przed przyjazdem służb ratowniczych i nie wymagały pomocy medycznej. Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z drogi.

28 września 2016 r. około godziny 21:00 na drodze krajowej nr 61 w miejscowości Guty gmina Szczuczyn kierujący samochodem osobowym Seat Leon zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z samochodem osobowym VW Passat. Wskutek zderzenia pojazdów pasażerka jednego z nich została ranna i po wstępnym zaopatrzeniu medycznym przewieziona do szpitala w Grajewie. W usuwaniu skutków zdarzenia uczestniczyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna.

                    

 

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

kpt. Arkadiusz Lichota


 

 

poniedziałek, 6 lutego 2023

Miniony weekend na drogach

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.