niedziela, 10 listopada 2024

Wiadomości

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 19.10.2009 r. – 25.10.2009 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 9 zdarzeń,  w tym  4 pożary oraz 5 miejscowych zagrożeń.
Ogółem od początku roku zanotowano 661 zdarzeń, w tym 204 pożary,  455 miejscowych zagrożeń oraz  2 alarmy fałszywe. Ogólna ilość osób poszkodowanych w powstałych zdarzeniach: 70 osób rannych i 6 ofiar śmiertelnych.       

W dniu 21.10.2009 r. około godziny 03.43 w Grajewie na terenie prywatnej posesji przy ulicy Przemysłowej zapalił się samochód osobowy marki VW Passat. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność zaworu butli instalacji gazowej oraz zwarcie instalacji elektrycznej w komorze silnika. Działania ratowniczo - gaśnicze trwały ponad dwie godziny i prowadzone były przez dwa zastępy PSP.

W dniu 21.10.2009 r. około godziny 14.25 w Popowie gmina Grajewo, w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym marki Scania, doszło do wycieku około 100l oleju napędowego na drogę. Działania ratownicze trwały ponad dwie godziny i obejmowały uszczelnienie uszkodzonego zbiornika oraz zebranie rozlanego oleju do pojemników zastępczych. W działaniach tych udział brały trzy zastępy PSP oraz Policja.

W dniu 22.10.2009 r. około godziny 14.54, na trasie Szczuczyn – Wąsosz, kierujący samochodem osobowym marki Renault Talia, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości, utracił panowanie nad pojazdem, złapał pobocze a następnie auto dachowało. Dwie ranne osoby, w stanie przytomnym zostały zabranie do szpitala w Grajewie. Działania ratownicze trwały ponad godzinę a udział w nich brał jeden zastęp PSP oraz zastęp jednostki OSP KSRG Szczuczyn.
 
W minionym okresie Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki OSP prowadziły na terenie powiatu grajewskiego działania związane z gaszeniem pożarów sadzy w kominach budynków mieszkalnych, które powstały w wyniku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe,. W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i nasilaniem się wyżej wymienionych zdarzeń PSP w Grajewie podaje informację na temat sposobów bezpiecznego postępowania w przypadku wystąpienia pożaru przewodu kominowego.

 


POŻARY SADZY W KOMINIE


Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.
Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych.
 
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
 
1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.
2. Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.
3. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie.
Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
4. Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 266).

 

           Rzecznik Prasowy KP PSP
mł. bryg. mgr inż. Andrzej Jabłoński                                          

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.