poniedziałek, 4 lipca 2022

Warto przeczytać

Koszty kredytu hipotecznego w 2022 roku

Kredyt hipoteczny od zawsze stanowi duże wyzwanie dla kredytobiorców. Przede wszystkim to czasochłonny proces, wymagający załatwienia wielu formalności. Coraz większe zapotrzebowanie na kredyty sprawia, że ofert pojawia się coraz więcej. Co za tym idzie, każdy z banków ma różniące się od siebie kosztami oferty.


Kredyt hipoteczny - jakiego dokonać wyboru

Wybór kredytu hipotecznego to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie, należy przede wszystkim zastanowić się, na jaką kwotę i na jak długo ma być zaciągnięty kredyt. Należy przy tym pamiętać, że kwota i okres spłaty będzie zależeć od zdolności kredytowej. Okres spłaty im krótszy, tym mniejsze koszty zaciąganego kredytu. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakie oprocentowanie kredytu wybrać. Do wyboru są dwa rodzaje: zmienne lub stałe. Następną kwestią jest rata kredytu. Można wybrać raty równe lub raty malejące. Raty równe mają tę samą wysokość w ciągu całego okresu kredytowania, natomiast malejące zmniejszają się wraz z upływem czasu kredytowania. Warto mieć na uwadze, że w przypadku rat malejących na początku ich wysokość będzie znacznie wyższa, niż w przypadku rat stałych. 


Przechodząc do poszczególnych propozycji ofert kredytowych, należy brać pod uwagę na wysokość takich parametrów jak:

  • oprocentowanie,
  • prowizja,
  • RRSO


Są to parametry, które mają wpływ na całkowity koszt zaciąganego kredytu. Oprocentowanie jest podstawowym kosztem kredytu. Stanowi skład stawki bazowej oraz marży banku. Wysokość marży jest możliwa do negocjacji z bankiem, jednak trzeba pamiętać, że na obniżenie jej głównie mogą liczyć kredytobiorcy z wyższym wkładem własnym lub posiadający wysoką zdolność kredytową. Kolejny parametr to prowizja dla banku, czyli inaczej jego zysk. Z reguły wynosi kilka procent wartości przyznanego kredytu. Ostatnim i najbardziej istotnym parametrem jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Zawiera wszystkie koszty kredytu w skali roku. Obejmuje także dodatkowe opłaty, na przykład ubezpieczenia. Dzięki temu wskaźnikowi w łatwy sposób można poznać całkowite koszty kredytu.


Kalkulator rat kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest poważnym zobowiązaniem na lata, czasem nawet na kilkadziesiąt lat. Zatem decyzja powinna zostać przemyślana i przeanalizowana bardzo dokładnie. W obecnych czasach można wszystko sprawdzić bez konieczności wizyty w banku. Dzięki kalkulatorowi rat kredytów można zaoszczędzić sporo czasu i ze spokojem dokonać wyboru oferty. Obliczyć realne koszty kredytu hipotecznego można na stronie https://www.expander.pl/kalkulatory/kredytowe/ile-kosztuje-kredyt-hipoteczny/ . Sposób obliczeń jest prosty i przejrzysty. Pod uwagę brane są: wartość nieruchomości, okres spłaty, wkład własny i cel kredytowy. 


Na koszty kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto dokonać dokładnej analizy, uwzględniając wszystkie czynniki. Nie jest to nic skomplikowanego i można to zrobić w domowym zaciszu. Pozwoli to na wybranie najkorzystniejszej oferty dla siebie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.