Jednak warto mieć wszystko przemyślane i przygotowane przed podróżą. Warto podkreślić, że wyrobienie karty multiwalutowej oznacza jednocześnie otwarcie kont walutowych, z których ta karta korzysta.
Spread walutowy, jest to różnica między ceną sprzedaży, a zakupu danej waluty. Stanowi on, podstawę działania banków, jak i kantorów walutowych, bowiem w uproszczeniu jest to ich zysk na operowaniu (wymianą) walut. Jego wysokość jest indywidualnie ustalana przez bank, a co za tym idzie koszty wymiany walut, w tym płatności w walutach obcych za granicą, mogą być diametralnie różne. Jego obliczenie nie wymaga natomiast wyższych umiejętności matematycznych, wystarczy posłużyć się wzorem:
Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak na prawdę jest przewalutowanie. Trudno bowiem oczekiwać specjalistycznej wiedzy, jeżeli nie jest się podróżnikiem i co chwilę nie wyjeżdża się poza granice własnego kraju. Nie ma zatem konieczności, posiadania karty płatniczej operującej w konkretnej walucie. Pozostaje więc posłużyć się klasyczną sytuacją: wyjeżdżasz poza granice kraju, posiadasz jedynie karę debetową, którą zwykle używasz w Polsce. Operuje ona zatem w złotówkach [PLN]. Jeżeli przy jej pomocy zapłacisz za usługę lub towar w innej walucie, dochodzi do tzw. przewalutowania, które często uszczupla portfel o znacznie większą kwotę, niż wynikałoby to z przeliczenia kursu danej waluty.
Przewalutowaniem określa się proces przeliczania płatności, w którą wejdą nie tylko koszty zakupu towaru/usługi, ale także prowizja za przeliczenie transakcji z PLN na Euro - przy założeniu, że płatność jest właśnie w euro.
Niestety nie mamy właściwie wpływu na wartość przewalutowania, po naszej stronie pozostaje jedynie płatność posiadaną kartą. Na dalszych etapach, działa już operator karty oraz sam bank.
Podczas wyboru konta walutowego, zdecydowanie musisz zapoznać się ze wszystkimi kosztami, jakie są związane z jego prowadzeniem. Jest to konieczne, jeżeli nie chcesz przepłacać. Najkorzystniejszą sytuacją jest, gdy zarówno konto, jak i wydana do niego karta jest całkowicie darmowa w prowadzeniu. Nie mniej ważny jest wspomniany wcześniej spread - im jest on mniejszy, tym dla Ciebie lepiej. Konta walutowe wymagają zwykle posiadania rachunku osobistego w tym samym banku. Zwykle dostępne są w dolarach, funtach brytyjskich oraz w euro.
Jest to zdecydowanie korzystniejszy wybór, niż płatność zwykłą kartą debetową i przewalutowanie złotówek na inne waluty, przy jednoczesnej konieczności pokrycia prowizji operatora i banku. Nie jest to jednak wszystko, co masz do wyboru.
Konta mają swoje zalety, jak i wady. Odchodzą one jednak powoli w zapomnienie ze względu na nowy produkt, jakim są karty wielowalutowe. Dotychczas miałeś do wyboru, albo zabieranie z sobą karty krajowej i pogodzenie się z kosztami, albo zakładanie kont walutowych i noszenie ze sobą kilku kart, którymi byś płacił w zależności od waluty (w uproszczeniu).
Rozwiązaniem tej sytuacji, jest skorzystanie z karty wielowalutowej, która może być podpięta do więcej niż jednego konta, które mogą być prowadzone w różnych walutach. Może ona obsługiwać płatności zarówno w złotówkach, euro, dolarach, czy też w funtach brytyjskich. Podczas transakcji, system sam automatycznie rozpoznaje walutę i pobiera środki z odpowiedniego konta, bez narażania użytkownika na dodatkowe koszty.
Przykładowo: Jeżeli wybierasz się na wakacje do Szwajcarii i podepniesz do karty konto we frankach - podczas płatności, to właśnie z niego zostaną pobrane środki.
Warto podkreślić, że na co dzień, podczas funkcjonowania w kraju, karta ta będzie funkcjonowała jak typowa karta debetowa, umożliwiająca płatności zbliżeniowe, transakcje przez Internet itd.. Oczywiście nie można zapominać o jej wykorzystaniu w tzw. „portfelach elektronicznych”. Bez problemu podepniesz ją do "Garmin Pay”, "Google Pay”, czy też "Apple Pay".
Płatności kartą operującą w krajowej walucie poza granicami, może znacznie uderzyć nas po kiszeni. Warto zatem dokładnie zaplanować zarówno podróż, jak i dobrać odpowiednie instrumenty finansowe. Zadbaj o swoje finanse - dla zachowania wewnętrznego spokoju każdego dnia, nie tylko podczas wakacji.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)