niedziela, 14 sierpnia 2022

Warto przeczytać

Konto walutowe, a może karta debetowa wielowalutowa?

Nadejście wakacji, to zawsze gorący okres w bankach. Wiele osób, zaczyna się interesować kontami walutowymi, które mogą być im niezbędne podczas wyjazdu. Jest to czas, kiedy trudno sobie zawracać głowy sprawami finansowymi.


Jednak warto mieć wszystko przemyślane i przygotowane przed podróżą. Warto podkreślić, że wyrobienie karty multiwalutowej oznacza jednocześnie otwarcie kont walutowych, z których ta karta korzysta.


Spread - czym jest i dlaczego jest tak istotny?

Spread walutowy, jest to różnica między ceną sprzedaży, a zakupu danej waluty. Stanowi on, podstawę działania banków, jak i kantorów walutowych, bowiem w uproszczeniu jest to ich zysk na operowaniu (wymianą) walut. Jego wysokość jest indywidualnie ustalana przez bank, a co za tym idzie koszty wymiany walut, w tym płatności w  walutach obcych za granicą, mogą być diametralnie różne. Jego obliczenie nie wymaga natomiast wyższych umiejętności matematycznych, wystarczy posłużyć się wzorem:

Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)


Przewalutowanie - o co chodzi?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak na prawdę jest przewalutowanie. Trudno bowiem oczekiwać specjalistycznej wiedzy, jeżeli nie jest się podróżnikiem i co chwilę nie wyjeżdża się poza granice własnego kraju. Nie ma zatem konieczności, posiadania karty płatniczej operującej w konkretnej walucie. Pozostaje więc posłużyć się klasyczną sytuacją: wyjeżdżasz poza granice kraju, posiadasz jedynie karę debetową, którą zwykle używasz w Polsce. Operuje ona zatem w złotówkach  [PLN]. Jeżeli przy jej pomocy zapłacisz za usługę lub towar w innej walucie, dochodzi do tzw. przewalutowania, które często uszczupla portfel o znacznie większą kwotę, niż wynikałoby to z przeliczenia kursu danej waluty.

Przewalutowaniem określa się proces przeliczania płatności, w którą wejdą nie tylko koszty zakupu towaru/usługi, ale także prowizja za przeliczenie transakcji z PLN na Euro - przy założeniu, że płatność jest właśnie w euro.

Niestety nie mamy właściwie wpływu na wartość przewalutowania, po naszej stronie pozostaje jedynie płatność posiadaną kartą. Na dalszych etapach, działa już operator karty oraz sam bank.


Konta walutowe - czym są i na co zwracać uwagę

Podczas wyboru konta walutowego, zdecydowanie musisz zapoznać się ze wszystkimi kosztami, jakie są związane z jego prowadzeniem. Jest to konieczne, jeżeli nie chcesz przepłacać. Najkorzystniejszą sytuacją jest, gdy zarówno konto, jak i wydana do niego karta jest całkowicie darmowa w prowadzeniu. Nie mniej ważny jest wspomniany wcześniej spread - im jest on mniejszy, tym dla Ciebie lepiej. Konta walutowe wymagają zwykle posiadania rachunku osobistego w tym samym banku. Zwykle dostępne są w dolarach, funtach brytyjskich oraz w euro.

Jest to zdecydowanie korzystniejszy wybór, niż płatność zwykłą kartą debetową i przewalutowanie złotówek na inne waluty, przy jednoczesnej konieczności pokrycia prowizji operatora i banku. Nie jest to jednak wszystko, co masz do wyboru.


Karta wielowalutowa - przyjaciółka każdego podróżnika?

Konta mają swoje zalety, jak i wady. Odchodzą one jednak powoli w zapomnienie ze względu na nowy produkt, jakim są karty wielowalutowe. Dotychczas miałeś do wyboru, albo zabieranie z sobą karty krajowej i pogodzenie się z kosztami, albo zakładanie kont walutowych i noszenie ze sobą kilku kart, którymi byś płacił w zależności od waluty (w uproszczeniu).

Rozwiązaniem tej sytuacji, jest skorzystanie z karty wielowalutowej, która może być podpięta do więcej niż jednego konta, które mogą być prowadzone w różnych walutach. Może ona obsługiwać płatności zarówno w złotówkach, euro, dolarach, czy też w funtach brytyjskich. Podczas transakcji, system sam automatycznie rozpoznaje walutę i pobiera środki z odpowiedniego konta, bez narażania użytkownika na dodatkowe koszty.

Przykładowo: Jeżeli wybierasz się na wakacje do Szwajcarii i podepniesz do karty konto we frankach - podczas płatności, to właśnie z niego zostaną pobrane środki.

Warto podkreślić, że na co dzień, podczas funkcjonowania w kraju, karta ta będzie funkcjonowała jak typowa karta debetowa, umożliwiająca płatności zbliżeniowe, transakcje przez Internet itd.. Oczywiście nie można zapominać o jej wykorzystaniu w tzw. „portfelach elektronicznych”. Bez problemu podepniesz ją do "Garmin Pay”, "Google Pay”, czy też "Apple Pay".


Podsumowanie

Płatności kartą operującą w krajowej walucie poza granicami, może znacznie uderzyć nas po kiszeni. Warto zatem dokładnie zaplanować zarówno podróż, jak i dobrać odpowiednie instrumenty finansowe. Zadbaj o swoje finanse - dla zachowania wewnętrznego spokoju każdego dnia, nie tylko podczas wakacji.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.