Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 2082 wyświetleń

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Grajewianie"

Koncert świąteczny Zespołu Pieśni i Tańca „Grajewianie”

Grajewskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na koncert świąteczny Zespołu Pieśni i Tańca „Grajewianie”

9 grudnia 2022 r. godz. 17:00

(sala widowiskowa GCK, ul. Wojska Polskiego 20)

Wstęp 15 zł. Bilety do nabycia w kasie kina GCK – przed seansem kinowym oraz na biletyna.pl  

 

Zespół Pieśni i Tańca "Grajewianie" rozpoczął działalność w styczniu 1989 roku. W 1988 roku w Grajewskim Towarzystwie Muzycznym narodził się pomysł stworzenia grupy pielęgnującej folklor naszego region oraz ziem sąsiednich. I tak w 1989 roku już na dobre rozpoczął swoją działalnośc Zespół Pieśńi i Tańca “Grajewianie”. Do powstania “Grajewian” przyczynił się  Antoni Czajkowki, a Edward i Joanna Szabatowi przez ponad 20 lat prowadzili zespół i wychowyali poprzez taniec, muzykę i miłość do rodzimej tradycji kolejne pokolenia dzieci i młodzieży.   Od początku swego istnienia zespół czerpał z folkloru wschodniej Polski. Pierwszy program oparty był na tańcach kurpiowskich, warmińsko-mazurskich oraz podlaskich. Jako że Grajewo leży na styku tych trzech kultur, do dziś te trzy regiony zajmują w ZPiT "Grajewianie" szczególne miejsce. Z biegiem lat repertuar powiększał się, przekraczając nawet granice Polski.

Oprócz tańców warmińskich, augustowskich, kurpiowskich, podlaskich, lubelskich, rzeszowskich, przeworskich,krakowskich, pienińskich, orawskich czy krakowskich "Grajewianie" wprowadzili na scenę folklor z historycznych ziem polskich: Łatgalii (Łotwa), Podola (Ukraina), Lwowa czy też Łemkowszczyzny. W 2015 roku nasz repertuar wzbogaciliśmy o folklor z: Orawy, Pienin, Puszczy Białej, Suwalszczyzny oraz Ziemi Łomżyńskiej. „Grajewianie” prezentują również spektakl teatralny pt. „Jacy_Tacy” inspirowany „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

 

Zespół koncertował w kraju i za granicą, wielokrotnie był nagradzany na ogólnopolskich festiwalach i konkursach za pielęgnowanie folkloru oraz za wysoki poziom artystyczny. 

Komentarze (3)

A co stało się z kapelą ,,Paka z Grajewa " a tak było miło posłuchać i wokalista też zasługuje na wyróżnienie za promowanie Grajewa! Pozdrawiam P. Mirka

Ciekawe jak to jest na zespoly Zenka i innych sa wydawane pieniadze z podatkow i to grube pieniadze. A nasz Grajewski zespol to trzeba bilety. /

Cieszy mnie to, że mamy zdolną młodzież, która pielęgnuje tradycje folkloru. Występy tego Zespołu są przepiękne, zawsze ogadam . Tym razem też będę, bo warto. Brawo.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.