środa, 25 maja 2022

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 2794 wyświetleń

Kolejne elektrownie słoneczne w naszym powiecie

12 maja br. na posiedzeniu, zarząd województwa podlaskiego zwiększył o 2 mln zł pulę w konkursie z funduszy unijnych na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki temu w naszym regionie przybędą kolejne farmy słoneczne.

 

Z informacji Urzędu Marszałkowskiego wynika, że Hurtownia Elektryczna Jerzy Górniak wybuduje w Grajewie elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,96 MW. Spółka Sun Volt Borkowscy postawi obiekt o mocy do 1,0 MW na działce w Rydzewie, gm. Rajgród, zaś spółka 3S Logistyka utworzy elektrownię o łącznej mocy elektrycznej do 1000 kW w Szczuczynie.

 

 

Projekty te zostały wyłonione w konkursie, w którym można było otrzymać dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Wsparcie otrzymały do tej pory 62 inwestycje w wysokości łącznie 75,5 mln zł.

 

 

Komentarze (9)

a kto będzie produkował energię w nocy ???

A dlaczego nie inwestują w lokalne magazyny energii? Przecież jak "padnie" sieć dystrybucyjna to wszystko się wyłączy i mimo "zainstalowanej mocy" i tak zostaniemy z ręką w nocniku. Po prostu masz PV ale bez dystrybutora, prądu i tak nie masz.

a kto bedzie produkował energię w nocy i pochmurne dni ???

Czy to znaczy, że będzie taniej dla mieszkańców, czy tylko biznes dla spółki?

Czym różni się 1MW od 1000 kW?

Każda ekektrownia słoneczna, czy wiatrowa to dodatkowa kwota w rachunku.

Miras dobre spostrzeżenie. Paradoks fotowoltaiki jest taki. Gdy nie potrzebujemy prądu, panele produkują prąd. Natomiast, gdy potrzebujemy światła, panele nie produkują prądu.

Inwestują w lokalne magazyny energii 10MW i Was do tego zachęcam. W biogazownie w Grajewie i okolicy można instalować co najmniej 10MW. Fundusz inwestycyjny z USA inwestuje w wiatraki 222milionów zł o mocy 40MW, i inwestycja powinna się zwrócić za 5 lat. W sumie powinniśmy na koniec 2022r. przekroczyć 100MW energii odnawialnej. Bieżmy się do pracy to za kilka lat będziemy mieli następne 100 MW.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.