Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 2901 wyświetleń

Jesienią wzrasta ryzyko zderzenia z łosiem

W poniedziałek 25.09.23 o godzinie 19:21 służby otrzymały zgłoszenie o zderzeniu samochodu z łosiem na DK65 na wysokości miejscowości Czechowizna.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, odłączeniu akumulatora w pojeździe, usunięciu wycieków płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu i kierowaniu ruchem.

Na czas prowadzonych działań ruch na drodze odbywał się wahadłowo.  

 

Jesień to początek wędrówek godowych łosi. Jako że nie są to płochliwe zwierzęta istnieje duże ryzyko wypadków z ich udziałem.

Łoś to śmiertelne zagrożenie na drodze –Kierowcy, zwłaszcza w nocy, gdy zobaczą wychodzące na jezdnię zwierzę zaczynają trąbić i włączają długie światła. Tymczasem łoś w takim przypadku zastyga w bezruchu, głównie z powodu zainteresowania dochodzącym dźwiękiem a oślepiające go światła traktuje jako masywny obiekt, a gdy pojazd jest już blisko stara się go przeskoczyć, co niejednokrotnie powoduje, że zwierzę wpada przez przednią szybę do auta. Kierujący pojazdem w takim przypadku doznaje poważnych obrażeń i nie jest w stanie zapanować nad pojazdem, co może dodatkowo skończyć się jeszcze uderzeniem w drzewo. Już samo zderzenie ważącym niejednokrotnie ponad pół tony łosiem jest bardzo poważne w skutkach. 

Komentarze (1)

,......z tymi łosiami to czas najwyższy jakoś zabezpieczyć !!!!.... postawić jakieś zabezpieczenia, coś jakby ekrany czy siatki takie jak przy autostradzie, tam nawet w polu stoją i chronią żabki czy zające !!!...a na tej trasie łosie atakują!!!.,,,a władze regionu Grajewa, Moniek i Białegostoku maja kasę, nawet z unii, władze Parku biebrzańskiego tez!!!! i co ???? i nic!!!!..tablica z "Uwaga łosie" nic nie daje, łoś nie czyta!!..a kierowca nie ma szans z taką bestią !!!.....tyle budujemy, remontujemy drogi a na tak ważnej i przelotowej trasie łosie atakują, i to od wielu lat, już wiele razy a ile było wypadków? a ile osób zginęło???może zamiast n a kolejny nowy asfalt postawić siatki przy trasie !!!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.